Kingston A400 SSD hız değerleri düşük

ahmetsinan

Picopat
Daha fazla  
ASUS K40IN Laptop kullanıyorum. Kingston A400 SSD satın aldım. Öncelikle bir CD/DVD kızağı ile kullanmak istedim ama Windows kurulumu yaparken kurulum hızının aşırı yavaş olduğunu fark ettim. Kullandığım HDD'den bile yavaştı SSD, bende HDD yerine SSD'yi takarak tekrar Windows kurmayı denedim ancak yine sonuç aynı oldu. SSD'de mi bir sorun var yoksa başka bir şey mi anlamadım. HDD'ye Windows'u sıkıntısız şekilde kurabiliyorum ve SSD'den daha performanslı çalışıyor.

Bu testler CD/DVD kızağı ile kullandığım zaman sonuçlar;

Ekran Alıntısı2.PNG

Ekran Alıntısı.PNG

Bu testler HDD'yi çıkartıp onun yerine SATA portuna taktığım zaman sonuçlar;

Ekran Alıntısı3.PNG

Ekran Alıntısı4.PNG

Bana SSD'de sıkıntı var gibi geldi. Garantiye götürmeyi düşünüyorum. Size göre aldığım SSD bozuk mu?

Son düzenleme:
Bu SSD'nin kronik sorunlu olduğunu ilk defa okuyorum. Kaynak gösterir misiniz?

Bakınız:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Ve daha bir sürü sıkıntı araştırınız.

Bakınız:

Ve daha bir sürü sıkıntı araştırınız.
Doğrudur hocam. Technopat Sosyal'de genelde önerilen, hatta benimde kullandığım SSD modelidir. Ama sanırım haklısınız, her ne kadar Sosyal'de çok fazla olmasa da diğer forumlarda oldukça şikayetçi olunan bir SSD.

Bu SSD'nin kronik sorunlu olduğunu ilk defa okuyorum. Kaynak gösterir misiniz?

Hocam sağlığı 100, acaba anakartınızın SATA 3 desteği yok mu? Birde tüm sürücülerinizi güncelle
SATA 3 desteği olmasa bile kurulum hızı ve başlatma hızı nasıl hardisk'den daha yavaş olabiliyor?
Windows'u kurmam 30dk, başlatma hızı ise 1.30 dk sürüyor.

Diski alalı 3 ayı geçti. Bir durum güncellemesi yapmak istedim. Diskten gayet memnunum; bilgisayar 3 aydır aynı hızda açılıyor, tarayıcı beni üzmeyecek kadar hızlı açılıyor. Şu ana kadar tek şikayetim Adobe Acrobat Pro DC kurunca arka planda bilgisayarı biraz yormaya başlaması, onu da boşvermeye çalışıyorum.

Sonuç: Öncelikle IOPS değerleri düşük çünkü işlemcim Celeron N3060. Göründüğü üzere SSD bazı küçük sürprizler yapmaya başlamış. Ama kullanırken bu sorunu kesinlikle hissetmedim ve diski aldığım için gayet memnunum. Sadece içimden bir benchmark yapıp paylaşayım diye geçirdim ve sonuçları paylaştım. (AS SSD ile de yaptığım testte okumanın sabit kaldığını yazma hızının ise 200MB civarına düştüğünü gözlemledim, paylaşma gereği duymadım.)

Böyle olacağını daha önceden Samsung 128GB mSATA SSD kullanan birisi olarak tahmin ediyordum çünkü önbellek bulundurmayan SSD'lerin zaten genel sorunu zamanla hücrelerin bölgesel olarak performans kaybetmesi. Çözüm olarak da Secure Erase yapabilirim ancak performans şikayetim veya hatalı veri okuma gibi bir sorunum yok.

Sağlık konusunda zaten Wear Leveling yani aşınma algoritmalı bir ölçüm kullandığı için pek inandırıcı veriler vermeyecektir ama sağlık ilk gün düştüğü %99 seviyesini 1.7TB veri yazmamdan sonra da korumakta.

Eki Görüntüle 740960
Bu diskin 240GB'ını almıştım. 120GB SSD'ler zaten yavaştır ama dediğiniz kadar yavaşsa TRIM'in açık olduğundan emin olun, "secure erase" işlemi de denenebilir.

Ayrıca SSD'yi caddy ile bağlamanızı tavsiye etmem. Caddy'ler laptoplarda iki diski de yavaşlatabilir veya boşta çok yüksek CPU kullanımlarına neden olabilir. Ben 120GB+Caddy yerine 240GB bir SSD alıp ihtiyacımı gidermiştim.

Geri
Yukarı