Kingston Fury Beast 3600MHz RAM overclock yapmak mantıklı mı?

Alpozk

Kilopat
Yer
Amasya
RAM
Kingston DDR4 16GB (2x8GB) 3600 MHz Fury Beast
Ekran kartı
RX 570
Anakart
ASRock B550
İşlemci
Ryzen 5 5500
Merhaba arkadaşlar, RAM'e işlemci performansını arttıracağını düşündüğüm için OC yapmak istiyorum. 3600MHz RAM'e OC yapmak mantıklı mı? Mantıklıysa kaç MHz'e kadar çıkar?

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'in tam modeli nedir? O sistem için gerekli olduğunu düşünmüyorum. İşlemcin ekran kartını oyunlarda rahatlıkla besliyor, böyle durumlarda RAM ve işlemciye overclock yapmak değil ekran kartına overclock yapmak performans arttırır.

Kingston DDR4 16GB (2x8GB) 3600 MHz Fury Beast Bellek Ram (KF436C17BBK2/16)

Cevabın için teşekkür ederim, ekran kartını mahsus yenilemedim, RX 7600 XT alıcam monitörüm falan çok eskiydi onu hallettim önce.

Kingston DDR4 16GB (2x8GB) 3600 MHz Fury Beast Bellek Ram (KF436C17BBK2/16)

Cevabın için teşekkür ederim, ekran kartını mahsus yenilemedim, RX 7600 XT alıcam monitörüm falan çok eskiydi onu hallettim önce.

Hynix CJR veya DJR çıkıyor bundan. 4133 MHz CL17 civarlarında yapabilmesi lazım. Ekran kartı olarak 6700 XT daha iyi olur, 7600 XT 8 GB çıkacak.

Hynix CJR veya DJR çıkıyor bundan. 4133 MHz CL17 civarlarında yapabilmesi lazım. Ekran kartı olarak 6700 XT daha iyi olur, 7600 XT 8 GB çıkacak.

BIOS üzerinden direk elle voltaj ve CL dokunmadan çeksem sorun olur mu ve uzun kullanımda riskli mı?

Oda mı 8GB çıkacakmış şuan hayal kırıklığına uğradım, RX 6600 XT o yüzden tercih etmemiştim 7600 XT 10GB üzeri çıkar diyordum.

BIOS üzerinden direk elle voltaj ve CL dokunmadan çeksem sorun olur mu ve uzun kullanımda riskli mı?

Oda mı 8GB çıkacakmış şuan hayal kırıklığına uğradım, RX 6600 XT o yüzden tercih etmemiştim 7600 XT 10GB üzeri çıkar diyordum.

Voltaj olarak 1.47V'ı geçmezseniz ve RAM yükte elinizi değdiremeyecek kadar sıcak olmuyorsa uzun kullanımda sorun olmayacaktır. Voltaj ve zamanlamaları ayarlamadan direkt frekansı 4133 MHz yaparsanız CL değeri 24'e civarlarına zıplar, zamanlamalar berbatlaşacağı için 3600 MHz'den düşük bant genişliğine ve daha yüksek gecikmeye sahip olursunuz.

DRAM Frequency - 4000 MHz
FCLK Frequency - 2000 MHz
DRAM Voltage - 1.45V
tCL veya CAS Latency - 18
tRCDRD veya tRCD veya RAS to CAS Delay - 22
tRP veya RAS Pre Act Time veya RAS Precharge - 22
tRAS veya RAS Act Time - 42 girip şu testi "1usmus_v3.cfg" seçerek yapar mısınız?

Sonrasında Zentimings indirip ekran görüntüsü atar mısınız?

Çipi öğrenmek için bunu kullanabilirsiniz. Windows defender veya herhangi bir antivirüs virüs olarak algılıyorsa bilin ki yanlış alarm. Freeware versiyonunu indirin, EEPROM sekmesinden Read SPD seçeneklerinden birini seçip ekran görüntüsü atabilirsiniz.

Windows 11 kullanıyorsanız

DRAM Frequency - 4000 MHz
FCLK Frequency - 2000 MHz
DRAM Voltage - 1.45V
tCL veya CAS Latency - 18
tRCDRD veya tRCD veya RAS to CAS Delay - 22
tRP veya RAS Pre Act Time veya RAS Precharge - 22
tRAS veya RAS Act Time - 42 girip şu testi "1usmus_v3.cfg" seçerek yapar mısınız?

Bu değerleri nereye gireceğim?

Bu değerleri nereye gireceğim?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Anakart BIOS'u aynıdır, zamanı ayarladığım yerde gözüküyor. XMP kapalı olsun, Infinity Fabric dediği FCLK.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Anakart BIOS'u aynıdır, zamanı ayarladığım yerde gözüküyor. XMP kapalı olsun, Infinity Fabric dediği FCLK.

Ayarladım teste başladım bitince paylaşcam teşekkürler.

Testmem bitti fakat bir bilgi falan vermedi kendisi otomatik kapandı. Tekrar yapıyım mı?

ZenTimings_Screenshot.png

Son düzenleme:

Testmem bitti fakat bir bilgi falan vermedi kendisi otomatik kapandı. Tekrar yapıyım mı?

Eki Görüntüle 1828582

Test bitince herhangi bir bilgi kutusu çıktı mı? Kaç dakika sürdü ve errors kısmında herhangi bir sayı yazdı mı?

tRRDS - 6 tRRDL - 6 tFAW - 24 dener misiniz?

Geri
Yukarı