Kingston HyperX Fury 8 GB 2133 MHz RAM yükseltme

Merqur

Centipat
Merhabalar iyi günler diliyorum, öncelikle yukarıda bahsetmiş olduğum HyperX Fury marka 8 GB RAM kullanmaktayım. RAM'i 2400 MHz olarak satın aldım ve akabinde PC taktıktan sonra 2133 olarak kullanıyorum. Burada herhangi bir sıkıntı yok ancak 8 GB RAM'su anki isteklerimi kabul etmediğinden bir 8 daha almayı düşünmekteyim. Simdi ben 2400 MHz bir RAM'i, yoksa 2133 bir RAM'i almayı tercih etmeliyim. Ve ayriyeten donanımdan RAM'ın modeline bakmak için ne yapmam lazımdır? Teşekkür ediyorum ilgilenenler için.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar iyi günler diliyorum, öncelikle yukarıda bahsetmiş olduğum HyperX Fury marka 8 GB RAM kullanmaktayım. RAM'i 2400 MHz olarak satın aldım ve akabinde PC taktıktan sonra 2133 olarak kullanıyorum. Burada herhangi bir sıkıntı yok ancak 8 GB RAM'su anki isteklerimi kabul etmediğinden bir 8 daha almayı düşünmekteyim. Simdi ben 2400 MHz bir RAM'i, yoksa 2133 bir RAM'i almayı tercih etmeliyim. Ve ayriyeten donanımdan RAM'ın modeline bakmak için ne yapmam lazımdır? Teşekkür ediyorum ilgilenenler için.

Dostum aldığın RAM'in aynı marka aynı modelini alman gerekiyor. MHz ve CL değerlerine bakıp aldanma markalar arasında MHz ve CL değeri aynı olsa bile sorun çıkartabiliyor. Aynı RAM'den bir tane daha alıp BIOS ayarlarından XMP(Intel) ya da D.O.C.P(AMD) özelliklerini açmalısın.

2400MHz RAM 2133MHz çalışıyorsa BIOS üzerinden axmp, SMP ya da DOCP (sizde hangisi varsa) açmanız gerekiyor. Böylece anakartınız destekliyorsa RAM 2400MHz olacak.

2400 MHz aldıysanız, yenisini de 2400 alın. Ek olarak 2133 olarak çalışıyorsa BIOS'tan XMP'yi açın 2400 olur. CPU-Z programında da her şey yazıyor.

MSI H110M PRO-VD Intel H110 soket 1151 DDR4 kullanımda olan ana kartım bu modelde birkaç defa BIOS güncellemeyi denedim ve hatta aldım acaba bunların bir arada olduğu bir makale veya video bulunmakta mıdır?​

Dostum aldığın RAM'in aynı marka aynı modelini alman gerekiyor. MHz ve CL değerlerine bakıp aldanma markalar arasında MHz ve CL değeri aynı olsa bile sorun çıkartabiliyor. Aynı RAM'den bir tane daha alıp BIOS ayarlarından XMP(Intel) ya da D.O.C.P(AMD) özelliklerini açmalısın.
Nasıl bir durum izlemeliyim acaba bu model üzerinde bir işlemci almak için

MSI H110M PRO-VD Intel H110 soket 1151 DDR4 kullanımda olan ana kartım bu modelde birkaç defa BIOS güncellemeyi denedim ve hatta aldım acaba bunların bir arada olduğu bir makale veya video bulunmakta mıdır?​

Nasıl bir durum izlemeliyim acaba bu model üzerinde bir işlemci almak için.

Yeni işlemci için soket değeri önemli. 1151 soketli anakartlar Intel'in 9 binli serilerine kadar destekliyor olması lazım. İşlemci ararken soket 1151 olanlara bakmalısın.
Ama şunu da değerlendirmeni isterim. Yeni bir Intel işlemci alana kadar yeni bir AMD uyumlu anakart ve düzgün bir AMD işlemci alabiliyorsun eğer sıfır almayı düşünüyorsan.
Örneğin i5 8400 işlemcim var benim. Yeni bir Intel işlemci almak istediğimde fark ettimki AMD'nin Ryzen 5 3500X işlemcisi ve yeni bir anakart parasına denk geliyor :) eğer sıfır alma gibi düşüncelerin varsa bunları da değerlendirmeni tavsiye ederim. Alacağın işlemcileri hem YouTube hem de bazı sitelerde ki karşılaştırma özelliklerini kullanarak değerlerini görebilirsin.

Geri
Yukarı