Kingston HyperX Fury Beast RAM DOCP açıkken açılmıyor

ysfaly

Femtopat
Daha fazla  
Anakart
Prime B550Mk
İşlemci
Ryzen 5 5600x
Merhaba arkadaşlar, iyi forumlar başımdan geçen olayı anlatıp sorunuma çözüm bulunması için konuyu açıyorum sorunuma geçeyim öncelikle sistemim:
R5 5600X.
Prime B550mk.
2x8GB 3200MHz Fury Beast.
500GB SanDisk M.2
240GB Gigabyte SATA SSD.
Sapphire RX550 2 GB.

Daha bu sabaha kadar bilgisayarımda iki ramide Dual channel olarak anakartta 1 ve 3. solatlara takarak kullanabiliyordum 3000MHz'de 3000MHz'de çalışması kafamı biraz kurcaladı BIOS'dan DOCP'den 3200MHz profili seçtiğimde bilgisayar 3 4 kere açılmaya çalışıp sonra BIOS'a geri dönüyordu. Belki voltaj yetersizdir diye düşünüp 1.355 Volt verdim normalde 1.35'di kaydedip sistemi başlattım sistem açılmadı reset de atmadı gücü kestim BIOS pilini çıkartıp taktım BIOS'un sıfırlanması için denedim fakat olmadı kasa çalışıyor görüntü gelmiyordu. RAM'leri tek tek denediğimde bir RAM'le sistem açılıyordu ama diğer RAM'i taktığımda sistem görüntü vermiyordu. Eskiden görüntü verip şu an vermemesi çok garip bir olay. Belki BIOS'da sıkıntı vardır dedim BIOS Update yaptım nafile yine açılmadı. Diğer RAM'le denediğimde de açılmıyordu farklı slotları da denediğimde görüntü alamadım.

Not: RAM'leri aynı yerden 2X olarak sipariş etmiştim birinin çipi Kingston diğerinin çipi Samsung'tu, Kingston olanla görüntü alabiliyorum Samsung ile alamıyorum ne yapmalıyım? Bu sabah ikisi 3000MHz'de sorunsuz Dual channel çalışıyordu.

Son düzenleyen: Moderatör:
İlgic bir olay sokerken sokete zarar ver misin gibi RAM'in iyice bir kontrol et Samsung chipli olan RAM'ler daha iyidir.

RAM slotuna hava ufle temizle RAM'leri silgiyle bastirmadan sil umarim gecer.

Bir de ikisini de takinda de BIOS 16 GB mi yoksa tek 8 GB mi goruyor

Ayricadim A1 B1 olarak takman lazim cogu anakartin Dual C. Girisleri oledir.

3.200 MHz. CL kac. AMD her zaman fazla voltaj istiyor ne yazikli. Soc voltajini 1.2'ye cek. Ramlerede 1.45'den baslat sonra yavaş yavas dusur.

Bunlari bir dene bakalim.

Samsung çipli olan RAM'i taktığımda görüntü verse BIOS'dan ayaeını yapacağım fakat Samsung çipli RAM'i taktığımda görüntü vermiyor.
Daha bu sabah 16 GB olarak kullanıyordum A1 ve B1 slotlarında Dual channel olarak 3000MHz'de.
RAM'ler de CL16, sokete zarar versem Kingston çipliyi de taktığımda çalışmaması lazım ama Kingston çalışıyor Samsung'u takınca görüntü vermiyor.
@Recep Baltaş hocam bakabilir misin? Memtest86 ile test etmek istiyorum Samsung çipli RAM'i fakat Samsung çipli RAM'i taktığımda görüntü gelmiyor nasıl test edeceğim?
edit: arkadaşlar belleğimi destek bilişim'e garantiye yolladım yenisiyle değişimini sağladılar yardımı olan herkese teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı