Kingston RAM Ömür Boyu Garantiden Yararlanma Süreci

MertHatipOglu

Kilopat
Yer
182. Filoda
Daha fazla  
Başımdan geçen bir olayla sizlere anlatacağım.
Yakınımın HyperX Fury 16 GB HX436C17FB3AK2/16 model bellekleri vardı. Belleklerde bir sorun olduğunu düşünmemiz üzerine Memtest86 ile bellekleri test ettik ve düşündüğümüz gibi iki belleğin biri hatalı çıktı.

IMG_8637.jpg

Ardından satıcı firma olan Teknobiyotik ile garanti değişimi/tamiri için telefon ile iletişim kurduk. Ürün 2 yılı doldurduğu için ücretli tamir olabileceğini söylediler. Fakat Kingston'un sitesinde bu belleklerin ömrü boyu garanti kapsamında olduğu yazıyordu.

1684772698360.png

Ücretli tamir yaptırmak istemediğim için üretici firma olan Kingston'un Avrupa desteği ile [email protected] maili üzerinden iletişime geçtim. Kendileri çeşitli bilgiler isteyip değişimi onayladılar. Ardından beni Türkiye destek ekibine aktaracaklarını söylediler.

1684773059057.png

Gelen mailde KF426C16BBK2/16 model bellekler ile değiştirileceği yazıyordu. Bu model 2666MHz ve ışıksız olduğu için kendilerine tekrar yazdım ve değişim modelini 3600MHz RGB model olan KF436C17BBAK2/16 modeli ile değişim sağlayacaklarını söylediler.

1684773312485.png

Kingston Türkiye ekibi bana ulaştığında ürünü aldığım yere gönderirsem değişim yapacaklarını söylediler. Ben satıcının ürünü kabul etmediğini söylediğimde satıcı ile konuştuklarını, bilgilerinin olduğunu ve gönderirsem değişim yapacaklarını söylediler. Fatura ile birlikte Teknobiyotik'e kargoladıktan birkaç gün sonra yeni bellekler elimize geçti. Bu şekilde yeni bellekleri garanti süreci sonunda elde edebildik.

PHOTO-2023-05-15-12-45-55.jpg

NOT: HyperX RAM'leri artık Kingston ürettiği için garanti için Kingston'a yazıyoruz. Yazdığım bu konu hem geçmişte satılan HyperX hem de şu an satılan Kingston RAM'ler için geçerlidir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Garantiye göndermeden önce denemediysen çözmeyi deneyebilirdiniz. RAM'in arızalı olma ihtimali kadar sizin yanlış bir ayar yapma ihtimaliniz vardı, bu RAM'lerle de sorun yaşarsanız aklınızda bulunsun. RAM'leri takmıyorsanız anakartın A2 B2 slotlarına takın.
Her şey olması gerektiği gibiydi hocam. Bozuk modülü tek taktığımda hangi slota takarsam takayım windows yükleyemiyordum ve memtestte hata veriyordu. Ayrıca XMP kapalıydı yani hata vermesini gerektirecek hiçbir durum yoktu.

Her şey olması gerektiği gibiydi hocam. Bozuk modülü tek taktığımda hangi slota takarsam takayım windows yükleyemiyordum ve memtestte hata veriyordu. Ayrıca XMP kapalıydı yani hata vermesini gerektirecek hiçbir durum yoktu.
Bu sorunun benzerini yaşamıştım, RAM'leri silgi ile silerek çözmüştüm. :)

Öyleyse gerçekten arızalıymış, Gear Down Mode kapatıp hata veriyor deseydiniz RAM'ler arızalı olmazdı. Hynix çiplerde Gear Down Mode kapatınca stabilite bozuluyor ama düzeltmek mümkün. Sizdeki Kingston RAM'lerden de Hynix çip çıkıyordu.

Geri
Yukarı