Kingston XS2000 SSD alınabilir mi?

Hocam USB 3.2 Gen2x2 teknolojili bu disk. Bu teknoloji çoğu "Thunderbolt 4" olan anakartta bile yok. Bu özellik cihazınızda yoksa XS1000 alabilirsiniz, oda arkadaşım geçen ay 2TB'ını İtopya'dan indirimle 3200 TL'ye aldı. XS1000 ve XS2000 diskleri güzel ve baya güç tasarruflular. SMI'nin NVMe ve USB kontrolcüsü işlevini tek başına yerine getiren yeni bir çipini kullandığı için sağlık hariç SMART datası vermiyor ama MacOS ile dahi kusursuz çalışıyor. ORICO PWM2G2 + XPG SX8200PRO 2TB kullanan birisi olarak bu diskler depolama olarak nimet. Özellikle az ısınan SSD'leri harici disk yapmak çok iyi oluyor. KIOXIA Exceria G2 1TB ile harici kutu elimi yakmıştı.

Hocam USB 3.2 GEN2x2 teknolojili bu disk. Bu teknoloji çoğu "Thunderbolt 4" olan anakartta bile yok. Bu özellik cihazınızda yoksa XS1000 alabilirsiniz, SMI'nin NVMe ve USB kontrolcüsü işlevini tek başına yerine getiren yeni bir çipini kullandığı için sağlık hariç Smart datası vermiyor

Merhaba
Hocam harika anlatmışsınız. Benim donanım bilgim pek iyi değil. Bazı söylediklerinizi anlamadım. Onları da alıntıladım zaten. Biraz daha açıklayabilir misiniz rica etsem.
Teşekkürler.

Bir de zaten bildiğimiz Type-C değil mi? Özellik olmasa bile kullanamaz mıyım? Belki ileride sahip oluruz belli mi olur?

Bir de zaten bildiğimiz Type-C değil mi? Özellik olmasa bile kullanamaz mıyım? Belki ileride sahip oluruz belli mi olur?
Hocam bu disk şu hızlarda çalışır
  • USB 3.0 eski nesil USB 3 anakartlarda 500 MB/s çalışır.
  • USB 3.2 Gen2 dediğimiz yeni nesil Type-C portlarında 1000 MB/s hızla çalışır.
  • Thunderbolt 4 denen bir teknoloji var ki bu Macbook'larda vs. olan bir teknoloji ve 4000 MB/s hız sunuyor. Bu portta da 1000 MB/s hızla çalışır.
  • USB 3.2 Gen2x2 denilen bir standart yeni çıktı ve 2000 MB/s hız destekliyor. XS2000 bu portta isminde de olan 2000 MB/s hızı verecektir.

Bu diski tabii ki alabilirsiniz ama bu port Macbook'larda bile bulunmadığından XS1000 tercih etseniz de hiçbir fark görmeyeceksiniz. Ucuz anakart alsanız zaten Type-C portu olmayacak, orta seviye anakartı alsanız zaten USB 3.2 Gen2 portu olacak, en iyi anakartı alsanız zaten Thunderbolt 4 portu koymuş olacaklar. Thunderbolt 4 hem daha eski hem de daha hızlı bir protokol olduğundan ben USB 3.2 Gen2x2'nin unutulan bir özellik olacağını düşünüyorum. Youtuber'lar bile bu diski inceleyecek USB 3.2 Gen2x2 denen bu porta sahip anakart bulmakta zorlanıyor. (Ör. Mesut Çevik)

Hocam bu disk şu hızlarda çalışır
  • USB 3.0 eski nesil USB 3 anakartlarda 500 MB/s çalışır.
  • USB 3.2 Gen2 dediğimiz yeni nesil Type-C portlarında 1000 MB/s hızla çalışır.
  • Thunderbolt 4 denen bir teknoloji var ki bu MacBook'larda vs. olan bir teknoloji ve 4000 MB/s hız sunuyor. Bu portta da 1000 MB/s hızla çalışır.
  • USB 3.2 GEN2x2 denilen bir standart yeni çıktı ve 2000 MB/s hız destekliyor. XS2000 bu portta isminde de olan 2000 MB/s hızı verecektir.

Bu diski tabii ki alabilirsiniz ama bu port MacBook'larda bile bulunmadığından XS1000 tercih etseniz de hiçbir fark görmeyeceksiniz. Ucuz anakart alsanız zaten Type-C portu olmayacak, orta seviye anakartı alsanız zaten USB 3.2 Gen2 portu olacak, en iyi anakartı alsanız zaten Thunderbolt 4 portu koymuş olacaklar. Thunderbolt 4 hem daha eski hem de daha hızlı bir protokol olduğundan ben USB 3.2 Gen2x2'nin unutulan bir özellik olacağını düşünüyorum. YouTuber'lar bile bu diski inceleyecek USB 3.2 GEN2x2 denen bu porta sahip anakart bulmakta zorlanıyor. (Ör. Mesut Çevik)

Merhaba
Hocam teşekkür ederim. Gayet açıklayıcı bir bilgi olmuş. Dün itibarıyla 1000 modelini satın aldım. Hem sizin verdiğiniz bilgiler ışığında hem de fiyat açısından daha makul olduğu için tercih ettim.
Son bir şey sormak istiyorum Benim notebookta Type-C kullanımındasorun yok. Masa üstü bilgisayarımda Type-C en arkada ve sürekli oraya bağlantı zor oluy. R Bunun için Type-C uzatma kablosu var mı? Bir de Type-C olmayan yerlerde kullanmak için USB Type-C dönüştürücü var mıdır?
Teşekkürler.

@Wheeler Man Merhaba
Disk şu anda elime geçti. Şu an NTFS olarak biçimlendiriyorum. Eski çoklu kart okuyucular vardı. Onların boyutunda idaal bence. Ancak kablonun diske giren tarafı Type-C iken diğer tarafı USB. Bu normal değil mi? Ne kadar okuma yazma yaptığını nasıl ölçebilirim? Bu konuda bundan sonra ne yapamm gerekir? Bilgi verebilir misiniz?
Teşekkürler.

Son düzenleme:
@Wheeler Man Merhaba
Disk şu anda elime geçti. Şu an NTFS olarak biçimlendiriyorum. Eski çoklu kart okuyucular vardı. Onların boyutunda idaal bence. Ancak kablonun diske giren tarafı Type-C iken diğer tarafı USB. Bu normal değil mi? Ne kadar okuma yazma yaptığını nasıl ölçebilirim? Bu konuda bundan sonra ne yapamm gerekir? Bilgi verebilir misiniz?
Hocam bu diskte Kingston biraz ucuza kaçmış. Normalde 2 kablo gelmesi gerekiyor. Bunda tek kablo geliyor. Önceden söylemem gerekirdi ama şahsen pek önemsemedim bu durumu. Ama kablo gayet sağlam. Ben arkadaşıma bir tane Dark Type-C dönüştürücü aldım. Onunla 1000MB/s hız alıyorsunuz. Normal USB girişi de 1000MB/s destekliyor ama bazı anakartlarda o desteği bulamayabilirsiniz.

Bende Baseus, Livx marka farklı dönüştürücüler de var ama en dayanıklı ve kaliteli olanı Dark bence.

Hız ölçümünü CrystalDiskMark, ATTO Disk Benchmark uygulamaları ile yapabilirsiniz.

Geri
Yukarı