Kinguin'den Windows 10 OEM key Almak

Utku ERDOĞAN

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, dün öğlen saatlerinde kinguin sitesinde dolaşırken windows 10 oem sürümü diye bir şey gördüm. Diğer sürümlere göre çok daha ucuzdu. Artılarını ve eksileri nelerdir? Sizce almalı mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Doğruluğunu yanlışlığını tam bilemem ama maddi olarak zor durumdaysanız ve orjinal kullanmak istiyorsanız denenebilir.

win 8.1 den win 10 yükseltmesi yaptım, daha sora UEFİ kurulumu ile format attım temiz kurulum yaptım. şimdi 8.1 geriye de dönemiyorum key geçersiz diyo bahsetdiğiniz OEM key benim pc de varmı yokmu bunu nasıl öğrenirim.

Öncelikle şu hatayı gidermek isterim, OEM keyler anakarta / bios'a işlenmez. OEM : Original Equipment Manufacturer demek, ve yalnızca yeni bir bilgisayar ile alındığında geçerli sayılır. Satın aldığınız pc ile aynı faturada bulunmalı veya pc ile beraber gelmesi gerekir. Gelen etiketi kaybetmemeniz gerekir.

1. Bilgisayarınız altında windows 8 / 10 logosu varsa, üretici bu işletim sisteminin key'ini bios içerisine yazmış olabilir. Buna mecbur değil, veya illaki böyle olacak değil. Bios'a yazılmıi keyleri farklı programlar ile okuyabilirsiniz ben RWEvrything programını kullanıyorum, başka programlarda kullanabilirsiniz.

2. PC/Notebookunuz hali hazırda varsa ve buna bir lisans alacaksanız eğer, "lisanslama kiti" satın almanız gerekmekte.

O okumadığımız "evet" diyip geçtiğimiz sözleşmelerde bu yazıyor zaten, hele ki windows 10'da neler neler yazıyor bilseniz PC'yi alıp sobada yakarsınız :)

Not: Windows 10 sözleşmesinde Microsft kısaca "Bu Pc'yi siz satın aldınız, bizim programada parayı ödediniz ama biz sizin pcye istediğimizi yükler kaldırır istediğimiz gibi kullanırız; iyi günler. Lütfen günlük almanız gereken ilaçları almayı unutmayınız." diyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı