Kioxia Exceria Pro vadedilen değerlere yaklaşamıyor

talha kaşıkcı

Centipat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
kioxia exceria pro
Arkadaşlar yeni Kioxia Exceria Pro SSD aldım ve laptoptaki boş slota taktım fakat anakart PCI-e 4.0 desteklemesine rağmen değerler çok düşük çıktı. Acaba SSD'yi taktıktan sonra yapmam gereken ayarlar mı var?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-03-14 201921.png
    Ekran görüntüsü 2024-03-14 201921.png
    41,2 KB · Görüntüleme: 32
  • Ekran görüntüsü 2024-03-14 202228.png
    Ekran görüntüsü 2024-03-14 202228.png
    91,5 KB · Görüntüleme: 23
Kioxia SSD Utility indirip yükledikten sonra bir kontrol eder misin? SSD orijinal miymiş ve hangi PCIe sürümünde çalışıyor şu an görelim.

Daha da önemlisi yaptığın testin şartları iyi değil. Sadece 512 MiB kadar bir test alanında sağlıklı sonuç alınabileceğini sanmıyorum. Yineleme sayısının beşten bire veya ikiye indirip test dosyasını en az 8 GiB seçmeni tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Kioxia SSD Utility indirip yükledikten sonra bir kontrol eder misin? SSD orijinal miymiş ve hangi PCI-e sürümünde çalışıyor şu an görelim.

Daha da önemlisi yaptığın testin şartları iyi değil. Sadece 512 mib kadar bir test alanında sağlıklı sonuç alınabileceğini sanmıyorum. Yineleme sayısının beşten bire veya ikiye indirip test dosyasını en az 8 gib seçmeni tavsiye ederim.

Testleri değiştirdim bu en son yaptığımdı bir de SSD Utiliy'i ilk kurduğumda SSD gözüküyordu ve bağlantısı da PCI-e4.0 olarak gözüküyordu ama şu an gözükmüyor silip tekrar yükledim düzelmedi.

Testleri değiştirdim bu en son yaptığımdı bir de SSD Utiliy'i ilk kurduğumda SSD gözüküyordu ve bağlantısı da PCI-e4.0 olarak gözüküyordu ama şu an gözükmüyor silip tekrar yükledim düzelmedi.
Bu bilgileri okuyamıyorsa muhtemelen sahtedir. Çünkü bu yazılım Exceria Pro ile uyumludur. Bu durumda iade etmek icap eder.
1.jpg

resim_2024-03-14_220527591.png

CrystalDiskInfo programı ne diyor peki? Ekran görüntüsü paylaşır mısın?

PC'yi USB ile ile tekrar kurdum kurulum yaparken eski Windows'un olduğu SSD'yi biçimlendirdim ve yenisine Windows kurdum ama şimdi de soyle bir sorun var açılırken 2 seçenek sunuyor birisi birim 2 diğeri birim 5 diye BIOS'tan boot priority ayarlamaya çalıştığımda da sadece eski SSD'yi gösteriyor yenisini ekleyemiyorum yenisi sadece BIOS'ta Storage kisminda gözüküyor. Ben bunu nasıl ayarlayabilirim?

Dosya Ekleri

• 20240315_002910.jpg
    20240315_002910.jpg
    97,9 KB · Görüntüleme: 17
PC'yi USB ile ile tekrar kurdum kurulum yaparken eski Windows'un olduğu SSD'yi biçimlendirdim ve yenisine Windows kurdum ama şimdi de soyle bir sorun var açılırken 2 seçenek sunuyor birisi birim 2 diğeri birim 5 diye BIOS'tan boot priority ayarlamaya çalıştığımda da sadece eski SSD'yi gösteriyor yenisini ekleyemiyorum yenisi sadece BIOS'ta Storage kisminda gözüküyor. Ben bunu nasıl ayarlayabilirim?
Eski SSD içindeki tüm bölümleri sildiğine emin misin? Eğer orada UEFI bootloader bölümü kaldıysa iki farklı diskte iki işletim sistemi varmış gibi görmeye devam eder. Windows'u bir diske veya bir bölüme kurmaya kalktığında yanına iki veya üç tane minik bölümler oluşturur. Bunlardan özellikle UEFI bölümü önemlidir. İşletim sisteminin varlığının tescilidir. O olmazsa bilgisayarın Windows'u göremez. O silinmezse de fiilen Windows'u yok etmiş olsan dahi hala varmış gibi gözükür(ama çalışmaz). Ayrıca bu sistem bölümleri Windows açıkken görülmez. Yani görüntüde yeşil ile işaretlediğim alan(eski SSD'de) yok edilmelidir. Windows'un olduğu yeri(kırmızı) sildiysen diğer ikisinin de anlamı kalmayacağı için sarı olan da dahil geri kalanlar silinebilir.

En güzeli eski SSD'den yenisine klonlama yapmaktı ama format atıldığına göre artık o seçenek mümkün değil. Şimdi eğer yeni SSD'ye sağlıklı bir kurulum yapıldıysa tekrardan Windows kurulum ekranına girip eski diskin içindeki tüm bölümleri silmeyi deneyebilirsin. Akabinde kurulumdan çıkıp yeniden başlattığında bilgisayar sadece yeni SSD'deki Windows kurulumunu görmesi lazım. Bir de bunu yapmadan önce BIOS üzerinde secure boot kapatmayı da deneyebilirsin. Eğer tekrar format işine girersen kesinlikle CSM(Legacy) modunu kapalı tut. Eğer yanlışlıkla yeni SSD'ye UEFI kurulum değil de CSM kurduysan da gözükmeyebilir. Kurulum için USB ortamını da umarım doğru hazırlamışsındır.
resim_2024-03-15_025803433.png

Son düzenleme:
Kurulum ekranından dediğiniz yerleri sildim artık açılırken 2 seçenek sunmuyor ama disk yonetimide o alanlar hala duruyor ayrıca benim laptopumda CSM yerini bulamadım laptop ASUS TUF A15 FA507RC. Ve bu halde tekrar test yaptığımda yazma hızı 500'u bile geçemedi.

Kurulum ekranından dediğiniz yerleri sildim artık açılırken 2 seçenek sunmuyor ama disk yonetimide o alanlar hala duruyor ayrıca benim laptopumda CSM yerini bulamadım laptop ASUS TUF A15 FA507RC. Ve bu halde tekrar test yaptığımda yazma hızı 500'u bile geçemedi.
Artık CSM ayarı önemli değil. O açılışta yeni diske kurulmuş Windows'u görmemesi ile alakalı olabilir diyeydi. Gerek kalmadı.

Bir önceki mesajında paylaştığın SSD Utility ekran görüntüsüne göre gerçekten PCIe 4.0 X4 modunda çalışıyor ve disk orijinal. Artık düşük hız için tek ihtimal kaldı. O da aşırı yüksek sıcaklık. Tıpkı Exceria(G2) ve Exceria Plus(G2) gibi Pro modeli de ısınma sorununa sahipmiş, bunu anladık şimdi. Sende de 75 dereceye vurmuş ki bu ciddi bir değer. Bu donanımların içinde kontrolcü dediğimiz ve esasen mikroişlemci olan parçalar var ve tıpkı CPU ile GPU gibi ısınmaya meyillidir. Isınınca da hız keserek sıcaklığı durdurmaya çalışır. Uzun lafın kısası o SSD'de ısınma sorunu ve ona bağlı gelişen throttling sorunu var. Bu durumda yapabileceğin iki şey iade etmek veya bilgisayarı açıp o SSD üzerine termal pad koymak, eğer uygun model bulursan heatsink takmak. Laptopa da her soğutucu girmez. Varsa da bilene sormak lazım.

Senin vesilenle maalesef öğrenmiş oluyoruz ki daha alt seviye Exceria modellerde olduğu gibi Exceria Pro da bir alev topuymuş. Benim Exceria G2 de ısınır. Yeni laptopumdaki 256 GB SSD ile takasladım. Doğru düzgün yüke sokmadan, test yapmadan sadece oyunda 71 dereceyi gördü. Korkumdan hemen çıkarıp başka model ayarladım ve bunu masaüstü cihaza tekrar taktım. Orada soğutucu ile kullanıyorum ve kasa havalandırmasının da yardımıyla neredeyse hiç 60 dereceyi geçmez.

Yeni konular

Geri
Yukarı