Kioxia Exceria Pro vadedilen değerlere yaklaşamıyor

Artık CSM ayarı önemli değil. O açılışta yeni diske kurulmuş Windows'u görmemesi ile alakalı olabilir diyeydi. Gerek kalmadı.

Bir önceki mesajında paylaştığın SSD Utility ekran görüntüsüne göre gerçekten PCI-e 4.0 X4 modunda çalışıyor ve disk orijinal. Artık düşük hız için tek ihtimal kaldı. O da aşırı yüksek sıcaklık. Tıpkı Exceria(g2) ve Exceria Plus(g2) gibi Pro modeli de ısınma sorununa sahipmiş, bunu anladık şimdi. Sende de 75 dereceye vurmuş ki bu ciddi bir değer. Bu donanımların içinde kontrolcü dediğimiz ve esasen mikroişlemci olan parçalar var ve tıpkı CPU ile GPU gibi ısınmaya meyillidir. Isınınca da hız keserek sıcaklığı durdurmaya çalışır. Uzun lafın kısası o SSD'de ısınma sorunu ve ona bağlı gelişen throttling sorunu var. Bu durumda yapabileceğin iki şey iade etmek veya bilgisayarı açıp o SSD üzerine termal pad koymak, eğer uygun model bulursan heatsink takmak. Laptopa da her soğutucu girmez. Varsa da bilene sormak lazım.

Senin vesilenle maalesef öğrenmiş oluyoruz ki daha alt seviye Exceria modellerde olduğu gibi Exceria Pro da bir alev topuymuş. Benim Exceria G2 de ısınır. Yeni laptopumdaki 256 GB SSD ile takasladım. Doğru düzgün yüke sokmadan, test yapmadan sadece oyunda 71 dereceyi gördü. Korkumdan hemen çıkarıp başka model ayarladım ve bunu masaüstü cihaza tekrar taktım. Orada soğutucu ile kullanıyorum ve kasa havalandırmasının da yardımıyla neredeyse hiç 60 dereceyi geçmez.

Şimdi tertemiz bir kurulum ile Windows'u eski SSD'ye kurdum ve bunu boş bıraktım okuma hızı 7K civarı çıktı ama yazmaya geçtiğinde SSD sıcaklığı birden arttı ve 500 civarı verdi. Ben bu SSD'yi Windows kurmak için almıştım sizce iade edip yine 1 TB Samsung vs almak mantıklı mı?

Dosya Ekleri

• 20240315_105305.jpg
    20240315_105305.jpg
    111,6 KB · Görüntüleme: 4
Şimdi tertemiz bir kurulum ile Windows'u eski SSD'ye kurdum ve bunu boş bıraktım okuma hızı 7K civarı çıktı ama yazmaya geçtiğinde SSD sıcaklığı birden arttı ve 500 civarı verdi. Ben bu SSD'yi Windows kurmak için almıştım sizce iade edip yine 1 TB Samsung vs almak mantıklı mı?
SSD'yi en çok zorlayan şey yazma işlemi zaten. Yazım yapılırken sıcaklık da fırlar. Sende aşırı ısınma ve buna bağlı hız kesme var. Ürününün özelliklerinden önemli miktarda kayıp var. Bence iade etmelisin. Onun yerine Kingston KC3000 veya Fury Renegade almak daha iyi olur. Veyahut o esnada hangi modelin fiyatı mantıklı ise ona bakarız.

Birkez daha görülüyor ki Exceria SSD'ler laptop ve oyun konsolları için uygun değil. Sadece masaüstünde kullanmak lazım.

Geri
Yukarı