Kırık OBP ile normalden ne kadar yüksek başarı göstermek gerekir?

hydrawex

Centipat
2024 YKS'ye kırık OBP ile gireceğim. Girmek istediğim bölümün sıralamaları ve netleri aşağıdaki gibi. Bu verilere bakarak benim ortalama ne kadar yüksek bir performans göstermem gerekir? (OBP: 79 kırık hali 23 puan getiriyor.)

WhatsApp Image 2024-05-18 at 10.36.35 PM.jpeg

WhatsApp Image 2024-05-18 at 10.36.57 PM.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Sanırım TYT soru başına 3, AYT soru başına 4 puandı OBP'ye eklenecek kadar etkiliyordu diye hatırlıyorum yani son giren kişinin OBP'si 83SE senin bu yazanlardan 1-2 tane AYT'de fazla yapman yeterli.

Bazı hocalar 2-3 netlik bir fark yaratıyor diyor. Bazı hocalar da sıralamayı çok etkiliyor diyor.
Düşük sıralamalarda 2-3 netten çok daha büyük fark yaratıyor. OBP'si kırık adam sınavda 5 yanlış yapsa bile ilk 5000'e giremiyor mesela.

Yökatlas sitesinden bölümün ortalama netlerini bir sitede hesaplayın üstüne kırık OBP ekleyin. Böylece almanız gereken puanı yaklaşık olarak görürsünüz.
Kaç net yapmanız gerektiğini hesaplamak için aynı sitede yaptığınız netleri yazıp aşağı yukarı oynayın sayılarla.

Düşük sıralamalarda 2-3 netten çok daha büyük fark yaratıyor. OBP'si kırık adam sınavda 5 yanlış yapsa bile ilk 5000'e giremiyor mesela.

Yökatlas sitesinden bölümün ortalama netlerini bir sitede hesaplayın üstüne kırık OBP ekleyin. Böylece almanız gereken puanı yaklaşık olarak görürsünüz.
Kaç net yapmanız gerektiğini hesaplamak için aynı sitede yaptığınız netleri yazıp aşağı yukarı oynayın sayılarla.
Bazı hocalar 2-3 netlik bir fark yaratıyor diyor. Bazı hocalar da sıralamayı çok etkiliyor diyor.
Sanırım TYT soru başına 3, AYT soru başına 4 puandı OBP'ye eklenecek kadar etkiliyordu diye hatırlıyorum yani son giren kişinin OBP'si 83SE senin bu yazanlardan 1-2 tane AYT'de fazla yapman yeterli.

İlginiz ve bilgileriniz için teşekkür ederim, bir sorum daha olacak. Tahmini bölümün sıralaması ne kadar oynar ? Geçen sene yaklaşık 30 bin yukarı çekmiş. (sıralamaların sınava katılım ve zorlukla alakalı olduğunu biliyorum sadece en yüksek ihtimalle ne kadar yukarı çekebilir bunu merak ediyorum.) Bölüm ingilizce işletme bu arada.

İlginiz ve bilgileriniz için teşekkür ederim, bir sorum daha olacak. Tahmini bölümün sıralaması ne kadar oynar? Geçen sene yaklaşık 30 bin yukarı çekmiş. (sıralamaların sınava katılım ve zorlukla alakalı olduğunu biliyorum sadece en yüksek ihtimalle ne kadar yukarı çekebilir bunu merak ediyorum.) Bölüm İngilizce işletme bu arada.

30 bin yukarıya çekmişse ilgi artıyor demektir en kötü yine bir 20 bin çeker diye düşünüyorum ama bir yerde doygunluğa ulaşacaktır mesela ben bilgisayar mühendisliği okuyorum her sene 50'şer bin çekti şimdi 30 biner çekiyor o kadar çok yükseldiki puanı kestirmek zor.

30 bin yukarıya çekmişse ilgi artıyor demektir en kötü yine bir 20 bin çeker diye düşünüyorum ama bir yerde doygunluğa ulaşacaktır mesela ben bilgisayar mühendisliği okuyorum her sene 50'şer bin çekti şimdi 30 biner çekiyor o kadar çok yükseldiki puanı kestirmek zor.
üniversitedeki diğer bölümler çok yüksek puanlı değil hatta geçen sene 138binden alan bu bölüm üniversitenin en yüksek 5. puanına sahip. 100 binden yüksek olmaz bu sene diye düşünüyorum ben de.

Yeni konular

Geri
Yukarı