Kiril alfabesi ile yazılan madeni paralar nereye ait?

k_carmZ

Kilopat
Yer
Çanakkale
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Benim elimde üç adet hangi kökene aittir bulamadığım farklı madeni paralar var. Bunlardan ikisi aynı madeni para ve büyüklükleri bizdeki 10 kuruş kadar. Diğeri ise diğer iki paradan farklı ve büyük boyutta, boyutu bizdeki 1₺ kadar.

Benim merak ettiğim şey, acaba bu madeni paralar hangi kökene aitler? Tam isimleri nedir? İnternette araştırma yaptım, görselle arama dahil çoğu yolu denedim ancak elimdeki paralar hakkında pek bir bilgi edinemedim.

Haklarında tek bildiğim şey, üzerindeki yazıların kiril alfabesi ile yazılmış olmaları. Dolayısıyla acaba Rusların madeni parası mıdır diye düşündüm ancak kesindir diyemedim. Buraya sormak istedim, elbet bir anlayanı vardır diye düşündüm. Şimdiden vereceğiniz değerli cevaplar için teşekkür ediyorum.

WhatsApp Image 2022-05-19 at 12.01.43 PM.jpegWhatsApp Image 2022-05-19 at 12.01.45 PM.jpegWhatsApp Image 2022-05-19 at 12.01.46 PM (1).jpegWhatsApp Image 2022-05-19 at 12.01.46 PM.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Eki Görüntüle 1392334

Bulgar Stotkini. Çoğu Slav ülkesi Kiril alfabesi kullanır. O yüzden her Kiril alfabesiyle yazılan şeye Rus malı demek saçma.
Çok teşekkür ederim. Şimdi bu para 1 Bulgar levasının yüzde ikisi kadar mı değere sahip yani? Bir de büyük olan madeni para hakkında bir bilginiz var mıdır?

Google lens ile fotoğrafını çekip kolayca ulaşabilirsiniz :)

Sayenizde paraların kökenini bulabildim, ne kadar teşekkür etsem az siz değerli hocalarıma. Bir sorum daha olacak, bu paraların ₺ cinsinden değeri ne kadardır tahmini olarak? Satmayı düşünmüyorum, sadece merakımı gidermek için soruyorum.

Sayenizde paraların kökenini bulabildim, ne kadar teşekkür etsem az siz değerli hocalarıma. Bir sorum daha olacak, bu paraların ₺ cinsinden değeri ne kadardır tahmini olarak? Satmayı düşünmüyorum, sadece merakımı gidermek için soruyorum.
Stotkinin aynısını Gittigidiyor'da 4 liraya satıyorlar. Eski olmadıkları için pek değerli değiller. Bir de paraların fotoğraflarını arkalı önlü yüklediğinizi belirtseydiniz keşke. 4 farklı para varmış gibi düşünüp hep arka hem ön yüzlerini buldum.

Stotkinin aynısını Gittigidiyor'da 4 liraya satıyorlar. Eski olmadıkları için pek değerli değiller. Bir de paraların fotoğraflarını arkalı önlü yüklediğinizi belirtseydiniz keşke. 4 farklı para varmış gibi düşünüp hep arka hem ön yüzlerini buldum.
Onu belirtmeyi unutmuşum, özür dilerim. 3 farklı para var elimde. 2 tanesi stotki olan, ikisi de aynı. Biri de Makedonya Dinarı. 2 para aynı olduğu için sadece bir tanesini önlü arkalı çekip yüklemiştim, diğer iki fotoğrafta Makedonya Dinarı'nın önlü arkalı fotoğrafı.

2 stotinki bildiğin 2 kuruş. Muhtemelen denari olan parada kuruştur. Güncel TL bazında değeri LEVA-TL 8 dersek. 1.6 TL'ye denk geliyor.
Stotinki halen kullanılıyor Bulgaristanda. Hatta 1 stotinki bile var. Para üstü verirken müşteriye dönülüyor.

Geri
Yukarı