Kırmızı disk ışığı yanıyor ve bilgisayarım çok yavaş

Makaveli23

Centipat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
SanDisk SSD Plus 240GB
Anakart
ASUS B350M-A
Arkadaşlar merhaba. Bilgisayarımda iki gündür çözüm bulamadığım bir problem var. Geçenlerde gün içerisinde bilgisayarıma bakarken bir anda bilgisayar kilitlenir gibi oldu var hiçbir şey açılık kapanmamaya başladı. Toplama bilgisayar olduğu için ve zamanında HDD'den ucuza kaçtığım için ara ara böyle sıkıntılar oluyordu, HDD'yi sök tak yapınca falan çözülüyordu. Fakat bu sefer çözülmedi. Üstelik Windows SSD'ye yüklü (daha önce hiç sorun olmadı) olmasına rağmen bilgisayarım hala yavaştı. Ben de HDD'ye biçimlendir attım ve her şeyini sildim. Tekrar Görev Yöneticisi'nden bakınca performans kısmında kullanım miktarı azaldı. Fakat bu sefer SSD'de aynı sorun başladı. Bilgisayarımın kasasında kırmızı ışık sürekli yanıyor ve en ufak bir işlemi bile çok uzun sürede yapıyor(okuma hızı 20mb/s'ye kadar düştü). Ben de HDD'yi tamamen söktüm SSD'yi tek başına bıraktım, başka bir kablo denedim, başka bir HDD denedim, bilgisayarı tamamen söküp temizleyip taktım, internette yazan bütün yazılımsal çözümleri denedim yine de düzelmedi.

En sonunda virüs ihtimaline karşı sadece SSD takılıyken Windows'u tamamen silip baştan kurdum. Şu an sıfır Windows olmasına rağmen yine kırmızı ışık yanıyor. Kontrol etmek için işlem yaptığımda yine 20mb/s'de yapıyor. CrystalDiskMark ile kontrol ettiğimde 600-700 yapması gerektiğini söylüyor. Diskin sağlığını kontrol ettiğimde sorun olmadığını söylüyorlar. Fakat hiçbir şekilde çözüme ulaşmıyor. İnernette denemediğim yöntem kalmadı. Hala kırmızı ışık yanıyor ve işlemlerim çok yavaş. Bilgisayar bir günde 15 yıl önceki bilgisayarıma döndü. Sizce sebebi ne olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Disk sağlığı hiçbir şey ifade etmez programlar yazılan veriye göre hesaplar onu. Eğer yazma hızı 20 ise geçmiş olsun vefat etmiş SSD. Garantisi varsa gönderebilirsiniz.

Disk sağlığı hiçbir şey ifade etmez programlar yazılan veriye göre hesaplar onu. Eğer yazma hızı 20 ise geçmiş olsun vefat etmiş SSD. Garantisi varsa gönderebilirsiniz.
Hocam anlatamadım galiba hadi SSD erimiş patlamış olsun çöpe atalım. Elimde 2 tane HDD var onlarla işlem yaptığımda da 20-30 mb/s ile işlem yapıyor. Isısına da dikkat ediyorum HDD daha çok ısınıyor ama SSD'de anormal bir sıcaklık yok.

Hocam anlatamadım galiba hadi SSD erimiş patlamış olsun çöpe atalım. Elimde 2 tane HDD var onlarla işlem yaptığımda da 20-30 mb/s ile işlem yapıyor. Isısına da dikkat ediyorum HDD daha çok ısınıyor ama SSD'de anormal bir sıcaklık yok.
HDDlerin markası modeli ne çoğu HDD zaten o hızlarda çalışır Windows yüklü iken hele birde eski laptop HDDsi ise çok normal.

HDDlerin markası modeli ne çoğu HDD zaten o hızlarda çalışır Windows yüklü iken hele birde eski laptop HDDsi ise çok normal.
Hayır Windows yüklü değil bomboş yeni formatlanmış HDD. 2 gün önce bu hızda değildi. 5 GB bir şey kopyalamam 2 farklı diskte de 4-5 dakika sürmesi normal mi?

HDD zaten lazer okuma\yazma ile çalıştığı için ısı normal ve HDD ısıdan hasar almaz. Ama SSD artık ne metal koymuşlarsa 80'de bile kısa süre kaldığında vefat ediyor.

2 farklı diskte de 4-5 dakika sürmesi normal mi?
Normal. Benimki 10 dakikada yazar onu

Sizin HDD hızlı bile.

HDD zaten lazer okuma\yazma ile çalıştığı için ısı normal ve HDD ısıdan hasar almaz. Ama SSD artık ne metal koymuşlarsa 80'de bile kısa süre kaldığında vefat ediyor.

Normal. Benimki 10 dakikada yazar onu

Sizin HDD hızlı bile.
İşte sorun orada ben HDD'de sıkıntı olacağını düşünüyordum. En kötü 250 liraya falan ucuzundan bir tane daha alırım diye düşünüyordum. Çünkü sadece depolama olarak hafıza kartı gibi kullanıyordum. Asıl işlemlerim hep SSD üzendeydi. HDD'yi biçimlendirdikten sonra sorun sanki bir anda SSD'ye sıçradı. Çünkü ondan önce SSD gayet hızlı ve hiçbir zaman %100 performansa ulaşmıyordu.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şöyle tek SS'te göstereyim her şeyi. Sıcaklı 39C (Ev zaten 38 derece). Her işlemde performans 100 ve okuma hızı yükselirken bir anda yerlerde sürünüyor. Daha önce de 500 ile başlayıp kademe kademe yine 30'lara düşüyordu. Kırmızı ışık da sürekli yanıyor.

Bağımsız çalışıyorlar hocam etkilemez.
CrystalDiskMark ile test sonucunu paylaşır mısın?

Hocam SSD sıkıntılı herhalde SSD'yi bilmem ısı da olamaz dediğinize görebaşkası SSD'yi cevaplar.
Oda sıcaklığında erimiş olamaz.
Ama HDD'de her şey normal.
Hocam SSD erimesi nedir sabahtan beri sormayayım diyorum ama? Sıcaklık probleminden bahsetmemiş siz nereden çıkardınız da SSD erimiştir diyorsunuz 😀

Geri
Yukarı