Kırmızı ışıkta arkadan gelip çarpan tır

Asabi

Kilopat
Makaleler
12
Yer
DÜZCE
Daha fazla  
Meslek
GIDA MÜHENDİSİ
Talihsiz bir kaza geldi başıma dün akşam 19.30 sularında (23.08.2016). Sakarya-Bilecik arasında Pamukova Mekece kavşağında kırmızı ışıkta durdum. Ben durduktan sonra yanımdan en az 100km/s hızla bir TIR kırmızıda geçti. Sonrasında resimde görünen siyah Opel Corsa solumda durdu. Arkamızdan gelen TIR artık nasıl bir hızla geliyorsa duramayıp kırmızı ışıkta durmakta olan bizim araçların arasında daldı. Benim aracın sol tarafından diğer aracın sağ tarafından hasar vererek ve bizi sağa sola savurarak geçti ve durdu. Olay sonrası fotolar aşağıda. Hemen inip TIR'ın önden ve arkadan resmini çektim kaçar maçar diye. Sonrasında kendi aracımın resimlerini çektim ve polisi aradım. Bir ekip göndermelerini istedim. Yaralamalı kaza olmadığı için kendi aranızda tutanak tutmanız lazım dedi memur. Yine de ekip aracı geldi ve işlemlerde bize yardımcı oldular. Resimde görünen kaza taslağını ekip çizdi sağ olsun.

3.jpg
20160823_185232.jpg
20160823_185253.jpg
20160823_185256.jpg
20160823_190751.jpg
20160823_190753.jpg
20160823_190756.jpg
20160823_190806.jpg
20160823_192418.jpg
20160823_192427.jpg

Bizim araçların arka tekerleri yarıldı. Yedek tekerler takıldı. Tutanaklar tutuldu, karşılıklı ruhsat, ehliyet ve sigorta fotokopileri çekildi. Tutanaklar imzalanıp ayrılma vakti geldi saat oldu 21.00. Benim aracın yedek lastiği incecik kurtarma lastiği. Maksimum hız 50mph yani 80km/s. Bu lastikle flaşörleri yakarak 50km/s hızla 50km uzaklıktaki Sakarya Kia servisine aracımı bıraktım. Oradan başka bir araçla Düzce'ye döndüm.
Bugün mesai saati içinde tekrar servise giderek gerekli evrak, tutanak ve resimleri servise götürdüm. İşlem başlattım. Eksper gelip hasar tespiti yapacak sonrasında onayımla birlikte tamir işlemleri başlayacak.
Trafik sigortası orijinal parça için değil, muadil için ödenek veriyor. Yani orijinal parça için %38 fiyat farkı olacağını söyledi servis. Resimlerde göründüğü gibi sol arka çamurluk, arka kapı, ön kapı, arka teker değişecek. Belki janta da işlem yapılabilir. Tampon boya ile kurtulur gibi duruyor. Toplamda 500 ile 1000TL arasında bir masraf çıkacakmış sigortanın ödediğinden hariç.
Yani kurallara ne kadar uysanız da bir ÖKÜZ yüzünden hem işinize gücünüze geç kalıyorsunuz, yollarda sersefil oluyorsunuz, hem aracınız hasar görüyor, değer kaybediyor, sabıkası oluyor, hem tamir süresince araçsız kalıyorsunuz, hem de tamir için sigortanın üstüne para ödemek zorunda kalıyorsunuz. Adaletine tüküreyim böyle sistemin!
Tamir işlemlerinden sonra araç değer kaybı ile ilgili sigortaya başvuracağım bakalım sonuç ne olacak. Şimdi 1 ay araçsızım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Geçmiş olsun. Ucuz kurtulmuşsunuz. Biraz daha sağdan çarpsaydı Allah korusun hayatınıza mâl olabilirdi.

Sağolun, beterin beteri var tabi şükür halimize.
Bu olay sonrasında bir daha işyerimin işi için kendi aracımı asla kullanmayacağım. İl dışındaki iş için araç kiralasınlar bundan sonra. Ben kendi aracımı bir daha riske falan atmam bu saatten sonra.
Eşim de soğudu araçtan nasıl bineceğiz şimdi o arabaya diye. Tramersiz, değişensiz, boyasız aracımız var diyorduk TIRamerli araç oldu artık. Tamirden sonra büyük ihtimal aracı satacağım. Kısmet bakalım.

Belki harbiden öküzdür ama o büyük ihtimalle şantiye arabası. Sefer başına para alıyor. Belli bir kotanın altına inmemesi gerekiyor. Evet hatalı ama tek suçlu o değil. Belki o da sizin gibi bir kurban, bilemem. Adamı görmeden yorum yapmam doğru olmaz. Kaza sonrası tavır genelde herşeyi anlatır. Geçmiş olsun. :)

Unutmadan, o arabaları durdumak zordur, taksiye benzemez. Belki acemiydi arkadaş...

Belki harbiden öküzdür ama o büyük ihtimalle şantiye arabası. Sefer başına para alıyor. Belli bir kotanın altına inmemesi gerekiyor. Evet hatalı ama tek suçlu o değil. Belki o da sizin gibi bir kurban, bilemem. Adamı görmeden yorum yapmam doğru olmaz. Kaza sonrası tavır genelde herşeyi anlatır. Geçmiş olsun. :)

Unutmadan, o arabaları durdumak zordur, taksiye benzemez. Belki acemiydi arkadaş...

O araçları durdurmak zor ise durabileceği hızlarda gitmesi lazım. Işıklara gelmeden önce 90 70 ve 50 diye 3 adet tabela var. Nasıl bir hızla geliyor ki kırmızı yanalı 15 saniye olmuş duramıyor. Duramayan araç korna çalar bir şekilde öndeki araçları uyarır. Öndeki araçlar da imkanı varsa çekilir. Bu şahıs hiç bir uyarı vermeden geldi vurdu. Tek duyduğum son andaki fren sesi ve çarpma sesi oldu. Artı bu araçlarda takograf yok mu nasıl hızlı gidebiliyor bu araçlar. Hepsinde takografları bozuyorlar. Bunun da ayrıca davada incelenmesini isteyeceğim.
Kazanın hemen sonrasında tutumları iyi olsa da servisten gelen 2000TL fiyat farkını kendilerinden istememden sonra gayet çamur çirkef yüzlerini görmüş oldum. Yani ben 1 ay araçsız kalacağım, bayramı araçsız geçireceğim, boyasız tramersiz aracımda 9620TL'lik tamirat olacak ve bunun 2000TL'sini ben ödeyeceğim.
Aradım kendilerini tutanaktaki telefon numarasından. Dedim durum bu servis bana 2000TL fiyat farkı çıkarıyor. İstersen servisin telefonunu da vereyim direkt olarak onlarla muhattap ol parayı oraya gönder ama ben senden bu parayı istiyorum dedim. Aradığım kişi aracı kullanan şahıs. "Ben yetkili değilim yetkili ile görüştüreyim sizi" dedi. Tamam dedim bir süre sonra aradı görüştük yetkili ile. Yetkili dediği de araç sahibi ve amca oğluymuş. Dedim durum bu ben böyle mağdur kalıyorum üstüne de 2000TL cebimden para mı ödeyeceğim aracımın tamiri için. Ben bunu sizden talep ediyorum dedim. Cevap aynen şu şekilde;
-Boşuna mı trafik sigortasıyla kaskoya 16000TL para verdim oradan al üstüne birşey ödemem dedi.
-Trafik sigortası muadil parça fiyatından işlem yapıyor. Benim aracım orijinal hasarsızken niye yan sanayi parça taktırayım dedim. Artı Kia yetkili servisi orijinal parça kullanıyor dedim.
-Sigortadan değer kaybını istersin dedi.
-Değer kaybı ayrı bir şey ben tamirat masrafndan bahsediyorum dedim.
-Trafik sigortasının üstüne bir şey vermem dedi.
-Tamam ben size insanlık adına insanca bunu söyledim. O zaman avukatlık masrafı ve dava masrafı ile birlikte ödersiniz dedim.
-İSTEDİĞİN YERE VER dedi. (Hakkımı aramayacağımı sandı ama çok yanılıyor)
-Tamam size iyi günler diyip kapattım.
Avukatla da görüştüm sonrasında. Bana yaptığın ödemelerin hepsinin kaydını faturasını, değişen parçaların listesini, tamir öncesi ve sonrasının resimleriyle birlikte her şeyi getir tazminat davası açar alırız parayı dedi. Bu bilgiden sonra hemen servisi arayıp karşı tarafa dava açacağımı, yapılan tüm işlemlerin kanıt niteliğinde belgelendirilmesini istediğimi bildirdim. Servis bu konuda gereken tüm evrakları, yapılan tamiri, değişen parçaları, öncesini ve sonrasını resimleriyle birlikte sunarız dedi.
Şimdi tamir işleminin bitmesini bekliyorum. Çünkü tamir işlemi bitmeden yani faturamı ve belgeleri almadan dava açamıyorum.
İnterntten araştırdığım kadarıyla aradaki fark olan 2000TL'yi sigorta firması dava sonucunda ödemek zorundaymış. Ben yapılan bu yüzsüzlükten dolayı bir de araç kiralama faturası eklemeyi düşünüyorum dava dosyasına. Yani benim mağduriyetimi gidermeleri gerekiyor tamir süresince.
Hiç suçum yokken bana çarpan araç sahibi günlük işlerine devam ederken benim elim ayağım olan aracımdan yoksun kalıyorum. Bir de üstüne para ödeyeceğim hiç suçum olmayan bir kazada.

Edit:
Bugün sigorta exper ve servisle görüştüm. Sigorta firması expere yönlendirdi. Experin samimi davrandığını düşündüm. Dediğine göre aradaki fiyat farkını isteme hakkım yokmuş. Yani servis bunu baştan söylediği için mağdur aradaki farkı ödemeyi kabul etti şeklinde işlem başlattıklarından bu farkı istemeye hakkım yokmuş. Servisi de aynı şekilde arayıp durumu teyit ettim. Servis de biz size bunu baştan söyledik buna göre burada işlem başlattık dedi ve aradaki farkı karşı taraftan veya sigortadan isteme hakkınız yok dedi. Ama experin dediğine göre çıkan fiyat farkı henüz net değil. Tamir faturası expere ulaştıktan sonra her parça için fiyat çıkarıp bunlar toplanıp bir işlem tutarı belirleniyormuş ve buna göre kalan tutar bana kalıyormuş. Bu tutarlarda yan sanayi varsa yan sanayi yoksa orijinal parça üzerinden fiyatlandırma yapılıp yıpranma payı fiyattan düşülüyor ve buna göre toplam hasar kaydı çıkıyormuş.

Experle baya görüştükten sonra samimiyetine güvendiğim için soruyorum diyip araçsız kaldığım süre için araç kiralarsam karşı taraftan isteyebilir miyim diye sordum. Bu konuda yorum yapmak istemiyorum dedi. Çünkü kiralayın desem açtığınız davayı kazanamazsanız gelip benden istersiniz diye bir şey söyleyemiyorum. Zamanında böyle şeyler geldi başımıza dedi. Emsal davası olan deneyimli bir avukatla görüşürseniz daha sağlıklı olur dedi. Yani isteyebilirsiniz ama kazanıp kazanmama konusu dava sürecine bağlı dedi özetle.

Kısaca aradaki fiyat farkını karşı tarafın sigortasından veya araca çarpandan isteyemiyoruz. Bu ülkede mağdur hep mağdur kalıyor. Mağdura sahip çıkan bir yasa, kanun, tüzük yok.
Aradaki farkı işyeri karşılayacak, benim cebimden çıkmayacak olsa da karşı tarafın cezalandırılmamasını hazmedemiyorum. Dava ile geri verecektim işyerine bu parayı.
Exper aracınızda değer kaybı olacak sadece bunu isteyebilirsiniz dedi. Bakalım ne kadar değer kaybı öngörecekler tamir işlemi için.

Öncelikle çok geçmiş olsun, sağlığınıza birşey olmamamış olması beni sevindiren tek şey oldu, bunun dışında hiçbir suçunuz olmamasına rağmen her şeyin aleyhinizde işlemesi fazlasıyla sinir bozucu.
Manevi tazminat davası açma gibi bir hakkınız yok mu? O yaşadığınız korku panik bile bunun için yeterli bana kalırsa, tır bir anda size doğru kırsa direksiyonu belki hayatınızdan olacaktınız.
Maddi tazminat davalarından pek bir şey çıkmayacağı belli olmuş, umarım manevi tazminat davası açma hakkınız vardır da hem zararınızı hem yaşadıklarınızı bir nebze olsun karşılarlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı