Kırmızı ve sarı Switch gateron geek GK61

Cherry MX Red öyle bahsettiğin gibi smooth bir linear switch değil hele ki stock haliyle.

Denemedim ama deneyen bir sürü insan aksini söylediği halde denemediğim bir switch hakkında onlardan daha bilgiliyim diyorsun yani.

İlk kez linear switch kullanacak biri için eğer hotswap klavye ise Gateron Yellow en ideal seçim. Optik olanını bilmiyorum ama hiç denemedim onu.

Prebuilt klavye olacaksa yada hotswap özelliği yoksa Gateron Red yada Cherry MX Red olabilir.
Optik switchler iclerindeki metal leaf aksami olmadigi icin daha smoothlar normal varyasyonlarina nazaran

Hocam çok geç gördüm kusura bakmayın. Yorumları okudum ve yanlış bilgileri görünce üzüldüm. Türkiye, switchler hakkında hiçbir bilgi bilmeyen, sırf sesi güzel diye mavi switch alıp 2 gün sonra sesinden rahatsız olan ve her mekanik klavyenin daktilo gibi ses çıkarması gerektiği düşünülen bir ortam.

Öncelikle kırmızı ve sarı switchlerin farklarına bakalım.

1) Ağırlık:

Gateron red (45 gram) ortalama bir ağırlığa sahip. Çoğu mavi switch'in 55 veya 50 gram gibi kuvvet gerektirdiğini düşünürsek hafif olduğunu bile söyleyebiliriz (linear switchler genel olarak tactile'lara göre daha hafiflerdir). Sarı switch ise 50 gram ile karşımızda duruyor. Daha önceden tactile switch kullandığınız için sarı switch'in ağırlığı size daha uygun gelecektir. Zaten aradaki farkı anlamakta zorlanırsınız.

2)Pürüzsüzlük

Linear switchlerin (bana göre) en önemli tarafı. Tuşa basarken beni hiçbir sürtünmenin rahatsız etmemesini, akıp gitmesini isterim ben. Bu tarafta sarı switch yine önde. Hatta bu fiyat aralığında en pürüssüz switch demek hiç de yanlış olmaz.

3) Ses

Linear switchler genelde en sessizlerdir. Ama bu switchten switche, klavyeden klavyeye değişir. Linear switchler hem sesli olarak hem de his olarak geri dönüt vermezler. Sadece tuşun sonuna kadar bastığınızı (bottoming out) anlarsınız. Eğer klavyelere sonuna kadar basmak istemeyen biriyseniz linear çok önermem. Konuya geri dönelim, ses olarak ikisi de birbirine yakındır. Ben şahsen linear switchlerin seslerini clicky (sesli) switchlere tercih ederim. Zevk meselesi. Zaten ses mekanik klavyelerde baz alınması gereken son şey bence.

4)Yay

Switch için yay, önemlidir. Hissiyatı, ağırlığı ve sesi etkileyen bir faktördür. Yay kısmında sarı switch yine önde bence. Hatta sarı switch yayının çok iyi olduğunu söyleyebilirim. Çünkü her ne kadar tuş 50 gram gibi başta kulağa ağır gelen bir kuvvetle aktif olsa da tuşa sonuna kadar basma (bottom out) kuvveti ile aktif olma kuvveti arasındaki fark diğer switchlere göre (cherry, gateron vs.) daha azdır. Yani bottom out yapmak daha kolaydır. Bottoming out (tuşa sonuna kadar basma) yapan biriyseniz sizin için büyük bir artı. Eğer bottoming out yapmıyorsanız veya yapmak istemiyorsanız tactile switchlere yönelin derim.

Sonuç:

Fiyat farkı çok olmadığı sürece okuduğunuz kadarıyla size uyanı almanızı öneririm.
Linear olanlarda yok metal. Tactile ve clicky olanlarda var yine.
Click bar'dan bahsediyorsunuz herhalde. Mekanik klavyenin aktif olması için her mekanik switch'de metal leaf vardır. Click bar ise clicky switchlerin o sesi çıkarmasını sağlayan küçük metal parçadır. Optik mekanik klavyelerde metal leaf bulunmaz ama clicky switchlerinde click bar bulunur.

Son düzenleme:
Hocam çok geç gördüm kusura bakmayın. Yorumları okudum ve yanlış bilgileri görünce üzüldüm. Türkiye, switchler hakkında hiçbir bilgi bilmeyen, sırf sesi güzel diye mavi switch alıp 2 gün sonra sesinden rahatsız olan ve her mekanik klavyenin daktilo gibi ses çıkarması gerektiği düşünülen bir ortam.

Öncelikle kırmızı ve sarı switchlerin farklarına bakalım.

1) Ağırlık:

Gateron red (45 gram) ortalama bir ağırlığa sahip. Çoğu mavi switch'in 55 veya 50 gram gibi kuvvet gerektirdiğini düşünürsek hafif olduğunu bile söyleyebiliriz (linear switchler genel olarak tactile'lara göre daha hafiflerdir). Sarı switch ise 50 gram ile karşımızda duruyor. Daha önceden tactile switch kullandığınız için sarı switch'in ağırlığı size daha uygun gelecektir. Zaten aradaki farkı anlamakta zorlanırsınız.

2)Pürüzsüzlük

Linear switchlerin (bana göre) en önemli tarafı. Tuşa basarken beni hiçbir sürtünmenin rahatsız etmemesini, akıp gitmesini isterim ben. Bu tarafta sarı switch yine önde. Hatta bu fiyat aralığında en pürüssüz switch demek hiç de yanlış olmaz.

3) Ses

Linear switchler genelde en sessizlerdir. Ama bu switchten switche, klavyeden klavyeye değişir. Linear switchler hem sesli olarak hem de his olarak geri dönüt vermezler. Sadece tuşun sonuna kadar bastığınızı (bottoming out) anlarsınız. Eğer klavyelere sonuna kadar basmak istemeyen biriyseniz linear çok önermem. Konuya geri dönelim, ses olarak ikisi de birbirine yakındır. Ben şahsen linear switchlerin seslerini clicky (sesli) switchlere tercih ederim. Zevk meselesi. Zaten ses mekanik klavyelerde baz alınması gereken son şey bence.

4)Yay

Switch için yay, önemlidir. Hissiyatı, ağırlığı ve sesi etkileyen bir faktördür. Yay kısmında sarı switch yine önde bence. Hatta sarı switch yayının çok iyi olduğunu söyleyebilirim. Çünkü her ne kadar tuş 50 gram gibi başta kulağa ağır gelen bir kuvvetle aktif olsa da tuşa sonuna kadar basma (bottom out) kuvveti ile aktif olma kuvveti arasındaki fark diğer switchlere göre (cherry, gateron vs.) daha azdır. Yani bottom out yapmak daha kolaydır. Bottoming out (tuşa sonuna kadar basma) yapan biriyseniz sizin için büyük bir artı. Eğer bottoming out yapmıyorsanız veya yapmak istemiyorsanız tactile switchlere yönelin derim.

Sonuç:

Fiyat farkı çok olmadığı sürece okuduğunuz kadarıyla size uyanı almanızı öneririm.

Click bar'dan bahsediyorsunuz herhalde. Mekanik klavyenin aktif olması için her mekanik switch'de metal leaf vardır. Click bar ise clicky switchlerin o sesi çıkarmasını sağlayan küçük metal parçadır. Optik mekanik klavyelerde metal leaf bulunmaz ama clicky switchlerinde click bar bulunur.
Konuyu okudunuz mu bilmiyorum ama bir kaç defa söylendiği üzere konu sahibinin bahsettiği ve almayı düşündüğü switchler Gateron mekanik versiyonları değil. Optik switchli bir klavye alıyor. Benim verdiğim bilgilerde herhangi bir yanlışlık yok. Aksine sizin verdiğiniz bilgiler Gateron Yellow Optical switchlere ait değil. Click bar nedir biliyorum ve ondan bahsetmiyorum.

Gateron Yellow Optical
1.1mm actuation point
4.0mm total travel
35gf actuation force

Metal leaf yok bu optik switchte. tactile ve clicky olanlarında var ama.

Not olarak ekleyeyim, şu an kullandığım klavyede gateron milky yellow switchler var. Yeni aldığım k530'daki outemu red switchlerin de stem ve springlerini yine gateron yellow stem ve springleriyle değiştirdim şimdilik. Pcbde ledler yukarıda olması sebebiyle normal gateron ve kailh switchler uymadı maalesef.

Konuyu okudunuz mu bilmiyorum ama bir kaç defa söylendiği üzere konu sahibinin bahsettiği ve almayı düşündüğü switchler Gateron mekanik versiyonları değil. Optik switchli bir klavye alıyor. Benim verdiğim bilgilerde herhangi bir yanlışlık yok. Aksine sizin verdiğiniz bilgiler Gateron Yellow Optical switchlere ait değil. Click bar nedir biliyorum ve ondan bahsetmiyorum.

Gateron Yellow Optical
1.1mm actuation point
4.0mm total travel
35gf actuation force

Not olarak ekleyeyim, şu an kullandığım klavyede gateron milky yellow switchler var. Yeni aldığım k530'daki outemu red switchlerin de stem ve springlerini yine gateron yellow stem ve springleriyle değiştirdim şimdilik. Pcbde ledler yukarıda olması sebebiyle normal gateron ve kailh switchler uymadı maalesef.
K530'dan memnun musunuz hocam? Switchleri kaç pinli?

K530'dan memnun musunuz hocam? Switchleri kaç pinli?

Başka bir konuda yazmıştım izlenimlerimi. Oradan c/p yapayım.

Eğer almayı düşünen varsa Draconic K530 için hotswap olayı biraz değişik. Bendeki Cherry MX, Gateron Yellow ve Kailh/Kailh Box switchleri takamadım maalesef K530'a. Klavye hotswappable ama ledler pcb üzerinde olduğu için bu bahsettiğim switchler oturmuyor maalesef tam olarak. K530'un kendi switchleri üzerinde Redragon yazıyor ama sanırım Outemu kırmızı switch bunlar ve alt kısımlarında pcb üzerindeki ledlere denk gelen kısımda bir boşluk var. Oldukça zor switchleri sökmesi. Üst kısımlarındaki plastikler çok çabuk zarar görebiliyor sökmeye çalışırken ve genel olarak ben çok sevmedim bu kırmızı switchleri.

Stabilizerler fabrika çıkışı yağlanmış olarak geliyor çok az da olsa, ama modlamak gerek daha iyi bir sonuç için. Klasik clip + band aid + lube sonrası gayet güzel oldu space bar, shift ve enter tuşları. Backspace tuşu biraz sıkıntılı ondaki stabilizeri çıkartamadım çünkü.

Klavye ile birlikte gelen tuş takımı ABS, çok ince ve kalitesiz değil ama orta seviye diyelim kalite olarak.

Klavye içerisinde hiçbir ses yalıtım malzemesi yok bu arada. Ping sorunu olabiliyor bu yüzden ses yalıtımı için köpük koydum ben.

Son olarak 500TL eder mi derseniz, bence verilen paranın hakkını veriyor sunduğu özelliklerle ama keşke bluetooth vs uğraşmak yerine daha iyi bir hotswap yöntemi olan kailh hotswap socket tercih etselermiş ve daha fazla switch seçeneği olsaymış.

Puan olarak 6.5/10 diyebilirim 500 TL civarı için. Modlaması çok kolay değil.

Gateron Yellow Optical
1.1mm actuation point
4.0mm total travel
35gf actuation force

Gateron sarı switchler için lube öneriyorlar. Hiç denediniz mi?

Gateron sarı switchler için lube öneriyorlar. Hiç denediniz mi?
Denedim evet. Baya farkediyor lube öncesi ve sonrası. Krytox alınabiliyor ama alternatif olarak Türkiye'den Superlube temin etmiştim ben, hem grease hem de sıvı versiyonunu. Tek oil ve farklı oranlarda karışımlarla deneyip en çok hoşuma gideni kullandım.

Denedim evet. Bayağı farkediyor lube öncesi ve sonrası. Krytox alınabiliyor ama alternatif olarak Türkiye'den superlube temin etmiştim ben, hem grease hem de sıvı versiyonunu. Tek oil ve farklı oranlarda karışımlarla deneyip en çok hoşuma gideni kullandım.

Hocam son olarak ben Silver Switch karar verdim arası olarak ve bekliyorum sarı olanlar çok hafif gibi düşündüm.

Yeni konular

Geri
Yukarı