Kış lastiği önerisi

nebukadnezar67

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Kangoo 1.9 D RL 2001 model araç için kış lastiği taktırmam gerekiyor 4 adet. Şu anda arabada çok uzun zamandır yaz kış çıkartmadan kullandığım kış lastikleri var. Eski lastikleri ön çifti 2008'den beri kullanıyorum arkadaki çifti de 2014'ten beri fakat yaklaşık 1.5 sene aracı rot balans ayarı bozuk olarak kullandığım için ön lastiklerin dış kısımları aşınmış artık değiştirilmesi gerekiyor. Onları son 2 aydır arkaya takıp arkadaki 2008 model olanları da öne takarak kullandım fakat artık değiştireceğim. Michelin greenx alpin model lastikler 4Ü de.

Şimdi lastik fiyatları uçmuş. O yüzden 3 tane lastik arasında kaldım. Oturduğum bölge kışları çok çok soğuk olan bir bölge değil, batı Karadeniz bölgesi. Burada kışlar 3-4 derecenin altına pek düşmez. Ben ise senede 1 - 1.5 bin km yapacak şekilde kullanıyorum arabayı. Yani araba ile çok fazla işim yok aslında, bir tek yazları köy fındık falan işleri dolayısıyla biraz kullanım artıyor fakat senelik toplam yaptığım kilometre 1-1.5 bin km arası. 2008 model lastiklerde hafif çatlaklar dışında bir sorun yok, dişleri pek aşınmamış durumda ama hafif çatlaklar var yani oradan anlaşılabilir arabayı nasıl kullandığım.

Arada kaldığım 3 tane lastik şunlar, siz hangisini tercih ederdiniz. Muhtemelen yaz kış çıkartmadan kullanacağım, fakat belli olmaz biraz durumum müsait olursa nisan gibi 4 adet yaz lastiği de alabilirim ama bulunduğum şehirde çoğunlukla kar yağmaz senede 1 hafta ya yağar ya yağmaz. Kışın %85-90 kuru %10-15 yağışlı geçer.

Ben de karda araba kullanmam şehirler arası da yolculuk yapmıyorum aslında kış lastiği zorunluluğu bana vurmuyor ama 4 mevsim lastikleri ile ilgili de çok fazla negatif yorum okudum internette.

O yüzden şu üç kış lastiği arasında kaldım. 900TL civarlarını geçecek durumum yok şu an için sizce hangisi tercih edilebilir bu şekilde araba kullanan ve bu iklimde yaşayan bir kişi için.

1 - tekerlekleri takacak arkadaşın söylediği (petlası al gitsin, senin tarzda kullanımında sorun yaratmaz pek)

Petlas W601 snowmaster 165/75 R14 82t 774TL 4tanesi 3100TL

2- lassa snoways 4 (arkadaş bunun için de "alabilirsin snoways 3 olmasın da" dedi)

Lassa snoways 4 165/75 R14 82t 850TL 4 tanesi 3400TL

3- matador MP93 Nordicca (bunun için de dişleri çok kalın tarzı bir şey dedi)

Matador MP93 Nordicca 165/75 R14 82t tanesi 817 TL 4 tanesi 3270TL

https://www.hepsiburada.com/matador...kis-lastigi-uretim-yili-2022-p-HBCV00000URXOH

Ekstra olarak şu ikisi de var fakat bunlar için de Blizzak'ı pek bilmediğini söyledi, Goodyear ultragrip 8 için de "artık Goodyear ultragrip 9 üretiyor, 2021 2022 model Goodyear ultragrip 8 yazanların alayı lastikte oynama yapan kişiler lastik üzerindeki tarihleri silip oraya 21-22 yazıyorlar, birkaç kez rastladım" dedi. O yüzden güvenemiyorum da.

https://www.hepsiburada.com/goodyea...-kis-lastigi-uretim-yili-2021-p-HBV000004ZILV

https://www.hepsiburada.com/bridges...kis-lastigi-uretim-yili-2022-p-OTLSTBRI511141

Yeni konular

Geri
Yukarı