Kış Lastiğinin Önemi

Taptic

Terapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
6
Sizlere bir kaza sunmadığım için kusura bakmayın şimdiden.

Amatörün dibi olarak yarışan bir insanım. Aracıma hükemedebildiğimi düşünüyorum. Aynı performansı başka araçlarda hemen yakalamam mümkün olmuyor. Bugün çok güzel bir kar yağdı. Kış lastiği almadığıma daha çok pişman olamazdım. Benim, "ülkemiz çapında" canavar olan 2000 motor aracım güç bela ilerleyebildi ama durma konusunda hep sorun yaşadı. Eğer bir kaza yapsaydım, lastik maliyetinin katlarcası çıkardı benden. Mutlaka kış lastiği edinin. Biraz mecburiyet ve biraz da idare eder diyerek sallamış olsam da, kışın ortasında lastik aldım. Hiçbir risk yaşamadım ama buna da ihtimal vermek istemedim. Boşu boşuna kendimi kandırdım bu sene. Geçen seneki dandik kış lastiklerimi bile özledim resmen.

Zincirin en zayıf halkası kadarız. Aktif süspansiyon ve elektronik destekler de sizi korumaz. Lastik konusunda elinizden geleni yapın. Siz bir şey yapmazsanız, doğa yapar.

Çokça geçmiş olsun iyi ki bir sorun yaşamamışsınız. Lastik ve kar durumuna göre zincir gerçekten can kurtarıyor.

Yaşadığım yerde kar hala yağmamış olsa da bundan 1 ay önce kuvvetle muhtemel önlerde kış lastiği olduğu için kazadan kurtuldum ben de. Her zaman girdiğim fakat trafikten ötürü 30-40 ile döndüğüm virajı gece saatlerinde bomboş bulunca 70 civarı sol şerit en genişten en içeriye olacak şekilde girmeyi denedim. Yerler ıslaktı ve hala yağmur yağıyordu. Önden kayma yaşadım ve virajdan çıkarken sol şeridin kaldırımına sıfır bir pozisyondaydım. Acemilik yapıp o an fren veya direksiyon hareketi yapsaydım bir kaza yaşayabilirdim ben de.

Unutmayın arkadaşlar kazalar bir yana, en çok ihmal ve tedbirsizlik öldürür.

Bu arada aracınız nedir :)?

Kış lastiği gerçekten önemli. Sıcaklık 7 derecenin altına düştüğünde yaz lastikleri sertleşiyor, kar olmasa bile kış lastiği şart gerçekten de.

Çokça geçmiş olsun iyi ki bir sorun yaşamamışsınız. Lastik ve kar durumuna göre zincir gerçekten can kurtarıyor.

Yaşadığım yerde kar hala yağmamış olsa da bundan 1 ay önce kuvvetle muhtemel önlerde kış lastiği olduğu için kazadan kurtuldum ben de. Her zaman girdiğim fakat trafikten ötürü 30-40 ile döndüğüm virajı gece saatlerinde bomboş bulunca 70 civarı sol şerit en genişten en içeriye olacak şekilde girmeyi denedim. Yerler ıslaktı ve hala yağmur yağıyordu. Önden kayma yaşadım ve virajdan çıkarken sol şeridin kaldırımına sıfır bir pozisyondaydım. Acemilik yapıp o an fren veya direksiyon hareketi yapsaydım bir kaza yaşayabilirdim ben de.

Unutmayın arkadaşlar kazalar bir yana, en çok ihmal ve tedbirsizlik öldürür.

Bu arada aracınız nedir :)?
Geçmiş olsun size de.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu aracın Hyractive 2 denen versiyonuna sahibim. Yani Xantia Hydractive 2. Bunun üstü de var, Activa olarak bilinir, TR'de 2 adet vardır. O ayrı bir kulvar, hala yol tutuş rekorunu elinde tutan bir araçtır. Benim aracım; elektronik olarak gövde salınımı, direksiyon açısı ve hızı, gaz verme hızı ve fren pedalı tepkisine göre süspansiyon karakteristiğini değiştiyor anlık olarak. Buna rağmen kar varsa bir hiç oluyoruz. :D

Son düzenleme:
Buzlanmış yolda hele gizli buzlanma olayında kış lastiğini taksam ne olur,takmasam diye düşünürseniz, kaza maliyetlerini de hesaba katmış sayın kendinizi. Hadi kendi canınızı malınızı yok sayıyorsunuz da başkalarının hayatlarında ne istiyorlar hala anlayamıyorum.
Bir büyüğümün sözü hiç aklımdan çıkmaz;
Sen ne kadar iyi şoför olursan ol bir aptal vea ahmak gelip senin aracına vurur.

Eskiden bilirsiniz arabalarımızda ESP, EBD hatta ABS bile yoktu. Sonra aldığım arabalarda önce ABS sonra tüm kontrol sistemleri (ESP vs.) oldu. Tabi böyle olunca insana güven veriyor ve o sistemlerden mucize bekliyorsunuz. Evet çoğu yerde ABS ve ESP devreye girerek bir nebze olsun aracı topluyor ama karın altı buz ve kaymaya başladıysanız hiçbir sistemin kurtarma şansı kalmıyor. Yani hepsinden önce aracın yere tutunması lazım ve bunuda sağlayan tek etmen lastik.

Ben 4 mevsim lastiğe de karşıyım, lastiğin tek çeşit kauçuğu olur, yani lastik ya yazlıktır ya kışlık. 4 mevsim dedikleri bile hiçbir zaman tam bir kış lastiği performansı vermez.

Her zaman söylerim. Lastik ve frenlere harcanan para gözüme batmaz çünkü beni, aracımdakileri ve karşımdakini hayatta tutan en önemli parçadır. Ha gerisinde motor yansın önemli değil çekici çağırır servise götürürsünüz. Ama diğer türlü telafi şansınız yok ambulans veya cenaze arabası çağırmak zorunda kalırsınız.

Ben bu nedenle testlerde en iyi performansı veren lastiklerden birisi olan Nokian wdr 4 aldım, ha bu şekilde de kaza olabilir ama en azından sonradan pişman olmam.

Lütfen karşınızdaki insanları düşünün; bir anneyi babayı evlat acısıyla sınattırmayın, bir çocuğun babasız büyümesine izin vermeyin, bir evladı annesiz-babasız bırakmayın ve her şeye para harcarken 4-5 yılda 1 kere alacağınız lastiğe de para ayırın, can kadar değeri yok mu 4 lastiğin? Yok alamıyorsanız binmeyin be kardeşim. Adamlar 100-150-200bin lira para verip araba alıyor 4 tane kış lastiğine para bulamıyor(!)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı