Kısa devre yapan anakart kurtarılabilir mi ?

Merhaba.
PCB Temizlik işleminde kullanacağınız ürün.

Izopropil Alkol.

Tamiri için yatırım yapmanızı tavsiye etmem ya bileşenlerin tamamını tamir edemezler yada tamir ettik diye çalıştırabilseler bile bazı devre elemanları sonrasında sorun çıkarabilir.

Termal macunun Anakartı yaktığını inan ilk kez senden duyuyorum:)
Öyle birşey olacağını zannetmiyorum, hadi çok sürer isen bile en kötü ihtimalle ekran kartı ve işlemciyi düzgün soğutmaz bundan dolayı ile de yansa yansa ya işlemci yada ekran kartı yanar.

Merhaba.
Sıvı/Metal alaşım termal macun kullanımlarında işlemci bölgesinden taşabilecek macun kısa devre ve problemlere yol açacaktır. İşlemci ile soket arasına kaçması durumunda işlemcinizi de arıza konumuna geçirebilir.
Isı iletkenliği yüksektir. Kullanımı hassasiyet gerektirir.

Slikon tabanlı termal macunlar daha güvenlidir. Isı iletkenliği sıvı/metal ürünlere göre biraz düşüktür.

Teşekkürler Göksel Bey bilgi için, sayenizde yeni bir şeyi daha öğrendim, gerçekten şaşırdım doğrusu termal macunun buna sebep olduğuna saygılar.

Termal macun ile ilgili gerekli açıklamayı yaptığımı düşünüyordum ama hala anlatamadığımı farkettim.
İletken ve yalıtkan olarak her iki çeşide mevcuttur.

AlphaCool Sıvı Metal Termal Macun Google üzerinden aratırsanız bir örnek görmüş olursunuz.

Ürün açıklaması.
Dikkat: Ürün Tamamı Sıvı Metal Alaşımdır. Asla Alüminyum TABANLI Soğutucularla Kullanmayınız. Ürün tamamen SADECE TAMAMI BAKIR TABANLI soğutucularla kullanılabilir.(KISMEN BAKIR TABANLI SOĞUTUCULARLA KULLANILMAZ Örnek olarak stok Intel-Amd fanı gibi ürünlerde asla kullanmayınız.)
Ürün Sıvı Metal olduğu için dikkatli bir şekilde sürülmesi gerekmektedir. Hatalı kullanımlardan oluşabilecek donanım hasarlarından firmamız sorumluluk kabul etmeyecektir.

AlphaCool Sıvı Metal Termal macun sadece işlemci soğutucunun metal olduğunda kullanılır. Bu soğutucular ise nadir bulunur.Yani bakır ve alüminyum soğutucularda kesinlikle kullanılmaz. Arkadaş soğutucusunun modelini belirtirse yardımcı olabiliriz.

Ek olarak sadece su metal soğutmalarda kullanılır bağlantı boru ile olduğu için statik elektrik yaratmaz.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı