Çözüldü Kısa devre yapan ekran kartı ne yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

skyr3ssz

Femtopat
Daha fazla  
Oyundayken birden ekran dondu ve tuhaf sesler geldi. Ekran kartinda sorun oldugunu dusunup ekran kartini çıkarıp inceledim ve geri takıp sistemi çalıştırdığımda kısa devre yaptığını gördüm. Sorunun kaynagini bulmak için parcalari çıkarıp calistirdim ve RAM'i söktugumde sistem calisti(1 tane RAM'im var) fakat ekran karti görüntü vermemeye başladı, ne yapmaliyim?

Ekran kartı kısa devre yapması neden mümkün değil anlamadım elektrik akımı ile çalışan her alet de kısa devre olabilir.
O kadar kusursuza yakın bir şekilde dizilmiş üretim hatası olma ihtimali çok düşük bir kart bu ekran kartı. Bir kere ekran gitti diye kartın bozulduğu tanısına varmak bence yanlıştır. Bu kartın yanması için yanlış bir akım verilmesi lazım ki bu akımı vermek için de milattan önce kalma bir PSU ve yanında kötü bir elektrik şebekesi ile ancak yakabilirsiniz.

Bunu nasıl anladınız?

Sistemi başlattıktan 1 saniye sonra kapanıyordu.

Ekran kartının modeli ne? Bir ekran kartının kısa devre yapması mümkün değildir bence. Ekran gitme olayı ise ben elimdeki 3090 ile kaç kez yaşadım bunu, bilgisayar ekranı önce donuyor sonra ses sistemim anlık bir ses çıkartıp korkudan altıma işetiyor sonra ise bilgisayar tekrar açılıyordu. Siz bence durumu yanlış anladınız. Bir ekran kartını bozmak bu kadar kolay olmasa gerek.

Bu olayı bende daha once yaşamistim fakat sorun olmamıştı bu sefer oldu. ASUS RX580 8 GB.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistemi başlattıktan 1 saniye sonra kapanıyordu.

Bu olayı bende daha once yaşamistim fakat sorun olmamıştı bu sefer oldu. ASUS RX580 8 GB.
Ekran kartınızı farklı bir bilgisayarda deneme şansınız varsa deneyin. Veya kasanıza farklı bir ekran kartı takın. Ekran kartı takılı değilken bilgisayar çalışıyor mu? Fanları felan dönebiliyor mu bu sırada, yoksa ekran kartını takınca bilgisayar açılmadan kapanıyor mu?

Ekran kartının modeli ne? Bir ekran kartının kısa devre yapması mümkün değildir bence. ekran gitme olayı ise ben elimdeki 3090 ile kaç kez yaşadım bunu, bilgisayar ekranı önce donuyor sonra ses sistemim anlık bir ses çıkartıp korkudan altıma işetiyor sonra ise bilgisayar tekrar açılıyordu. Siz bence durumu yanlış anladınız. Bir ekran kartını bozmak bu kadar kolay olmasa gerek.
Nasıl mümkün değil bilmemkaç tane mosfet oluyor besleme oluyor entegre oluyor en ufak elektrik dalgalanmasında bile kısa devreye düşürebilirsin kartı. Zaten ekran kartı sorunlarının %70i kısadevredir.

Oyundayken birden ekran dondu ve tuhaf sesler geldi. Ekran kartinda sorun oldugunu dusunup ekran kartini çıkarıp inceledim ve geri takıp sistemi çalıştırdığımda kısa devre yaptığını gördüm. Sorunun kaynagini bulmak için parcalari çıkarıp calistirdim ve RAM'i söktugumde sistem calisti(1 tane RAM'im var) fakat ekran karti görüntü vermemeye başladı, ne yapmaliyim?

Sorunu çözdüm, sistem şu an çalışıyor. İlgi gösterenlere teşekkürler ☺️

Son düzenleyen: Moderatör:
Geri
Yukarı