Kısa süre kullanılacak, oyun oynamak için sistem önerisi

Bütçe
10000-11000 TL

Smmmhunter

Decapat
Daha fazla  
YKS'ye gireceğim için öyle tam takım bir PC istemiyorum. Yazın hikayeli oyunlarda güzel FPS almam yeterli. Sonrasında yeni PC alacağım. Ondan dolayı bu PC'yi ikinci el piyasası hızlı olan parçalarla oluşturmam gerekiyor.

Elimde NZXT C750 Gold PSU, CM ML240L V2 AiO ve CM H500 kasa var. Elimde aynı zamanda R5 3600XT var.

Geriye kalan parçaları ne seçmeliyim?

R5 3600XT'yi elimde tutup DDR4 sistem mi toplamalıyım yoksa 12100F veya 12400F vb. işlemci alıp DDR5'e mi geçmeliyim?

İkinci el seçeneklere açığım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sadece yazın kullanacaksanız internet bağlantınız da iyiyse Geforce Now gibi servisleri kullanmayı düşünmez misiniz hocam? Ciddi miktarda para cebinizde kalır.

Hocam yanlış anlamayın ama imzanızdaki laptop sizin ise neden masaüstü toplamak istiyorsunuz ki. Şuanki laptopunuz size hikayeli oyunlarda baya iyi performans verecektir.

Hocam yanlış anlamayın ama imzanızdaki laptop sizin ise neden masaüstü toplamak istiyorsunuz ki. Şuanki laptopunuz size hikayeli oyunlarda baya iyi performans verecektir.
Laptopu aldığım zaman mobiliteye ihtiyacım vardı. Şuan tablet aldığım için laptopa gerek kalmadı.
Laptopun sunduğu performansa göre de fiyatı çok yüksek. Ondan dolayı elden çıkaracağım. 90W RTX 4070'e göre fiyatı çok pahalı.

Sadece yazın kullanacaksanız internet bağlantınız da iyiyse Geforce Now gibi servisleri kullanmayı düşünmez misiniz hocam? Ciddi miktarda para cebinizde kalır.
100 mbps internet kullanıyorum. Bir iki kere kullandım ve memnun kalmadım.

Laptopu aldığım zaman mobiliteye ihtiyacım vardı. Şuan tablet aldığım için laptopa gerek kalmadı.
Laptopun sunduğu performansa göre de fiyatı çok yüksek. Ondan dolayı elden çıkaracağım. 90W RTX 4070'e göre çok pahalı.
O laptopta 90W RTX 4070 olması hata zaten Watt değeri çok düşük kalmış. Neyse konuya döneceksek bence r5 3600xt ile devam et uygun fiyatli bir ekran kartı da bulursan yeni pc alana kadar seni idare eder. Orta grafikli hikayeli oyunlar için yeterli olacaktır

O laptopta 90W RTX 4070 olması hata zaten Watt değeri çok düşük kalmış. Neyse konuya döneceksek bence r5 3600xt ile devam et uygun fiyatli bir ekran kartı da bulursan yeni pc alana kadar seni idare eder. Orta grafikli hikayeli oyunlar için yeterli olacaktır
Ekran kartı olarak 3060 iş görür mü ?
Mesela bu: https://shbd.io/s/ahTIpiao

Ekran kartı olarak 3060 iş görür mü ?
Mesela bu: https://shbd.io/s/ahTIpiao
Aynen bu olabilir. rx 6600 de bakabilirsiniz daha ucuzdur muhtemelen.

Ama alırken testlerini falan isteyin yapsın. Ya da aynı şehirdeyseniz siz gidip test edebilirsiniz. Attığınız 3060 ı satan adam açıklamada 2021 de alındı çok az kullanıldı oyun bile oynanmadı yazıyor. 3 senedir kullanmaması, kutuda durması çok saçma geldi bana. Ben olsam çoktan satmıştım.

2. el ürün alırken dikkatli olmakta fayda var.

Aynen bu olabilir. rx 6600 de bakabilirsiniz daha ucuzdur muhtemelen.

Ama alırken testlerini falan isteyin yapsın. Ya da aynı şehirdeyseniz siz gidip test edebilirsiniz. Attığınız 3060 ı satan adam açıklamada 2021 de alındı çok az kullanıldı oyun bile oynanmadı yazıyor. 3 senedir kullanmaması, kutuda durması çok saçma geldi bana. Ben olsam çoktan satmıştım.

2. el ürün alırken dikkatli olmakta fayda var.
Ben işlemci konusuna takıldım. R5 3600XT'yi 2700 civarına satıp 3700'e 12400F ve 2500'e H610M-K DDR5 alınabiliyor. R5 3600XT ile i5-12400F arasında dağlar var.

O laptopta 90W RTX 4070 olması hata zaten watt değeri çok düşük kalmış. Neyse konuya döneceksek bence R5 3600XT ile devam et uygun fiyatli bir ekran kartı da bulursan yeni PC alana kadar seni idare eder. Orta grafikli hikayeli oyunlar için yeterli olacaktır.

4070 zaten 100W geçmiyor. 90W da ayda yılda 1 çekiyor ya da sentetik testlerde çekiyor. Düşük falan kalmış değil gayet iyi. @Smmmhunter hocam haddim değil ama YKS gircekseniz yazın ders çalışmak daha iyi olur sizin adınıza oyun oynamak yerine.

4070 zaten 100W geçmiyor. 90W da ayda yılda 1 çekiyor ya da sentetik testlerde çekiyor. Düşük falan kalmış değil gayet iyi. @Smmmhunter hocam haddim değil ama YKS gircekseniz yazın ders çalışmak daha iyi olur sizin adınıza oyun oynamak yerine.
Akşamları kafa dağıtmak için alacağım hocam. Sabah ders yapıp akşamları uzanıp oyun oynayacağım.

Zaten şuan bulunduğum okul ve ortamdan dolayı ders çalışma alışkanlığı kazandım.

Geri
Yukarı