Kişisel bilgisayarınız bir sorunla karşılaştı ve yeniden başlatılması gerekiyor

CanerX

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Şanlıurfa
Evet böyle bir sorunla karşılaşıyorum. Sistem kendini yeniden başlattıktan sonra normal bir şekilde açılıyor.
Az önce sistemime yeni RAM ekledim ondan kaynaklanıyor olabilir mi?
Bunun dışında da dün SSD alıp format atmıştım. Format sonrası HDD'yi de biçimlendirdim bundan da kaynaklanıyor olabilir mi?

Mevcut RAM: GSkill 8GB 3.000 MHZ CL15 idi
Eklediğim RAM: GSkill 8GB 3.000 MHZ CL16.

Minidump dosyam.

Son düzenleme:
El ile 2933 MHZ düşürdüm. Çünkü benim gibi aynı marka model RAM ve yine benim gibi biri CL16 biri CL15 olarak kullanan varmış. MHZ’i 2933’e düşürmüş.
Şimdi yine Windows Bellek Sınama ile test ediyorum. Burada sorun çıkmazsa Memtest ile tekrar test edeceğim. Ancak Memtest’i anlayamadığım için yine ekran görüntüsü atıp yardımınızı rica edeceğim.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    1,7 MB · Görüntüleme: 72
El ile 2933 MHZ düşürdüm. Çünkü benim gibi aynı marka model RAM ve yine benim gibi biri CL16 biri CL15 olarak kullanan varmış. MHZ’i 2933’e düşürmüş.
Şimdi yine Windows Bellek Sınama ile test ediyorum. Burada sorun çıkmazsa Memtest ile tekrar test edeceğim. Ancak Memtest’i anlayamadığım için yine ekran görüntüsü atıp yardımınızı rica edeceğim.
Windows Bellek Sınama aracına güvenim %0, bence direk Memtest86 çalıştırmalısınız.

Tamam başlatıyorum. 2933 MHZ’e indirince hata ile karşılaşmazsam artık tamam problemim yok diyebilir miyiz? Sanırım biraz soğudum yeni RAM’den.
Eğer tek bellek sorunsuz geçer ise iki belleği takın, tekrardan Memtest86 testini çalıştırın, eğer iki bellek takılı iken sorunsuz geçer ise bellekler uyum içindedir demektir.

Eğer tek bellek sorunsuz geçer ise iki belleği takın, tekrardan Memtest86 testini çalıştırın, eğer iki bellek takılı iken sorunsuz geçer ise bellekler uyum içindedir demektir.
Yeni alınan bellek ile testin sonuna yaklaşmaktayım.
Testi sonlandırdım, herhangi bir hata vermedi.
Şimdi de iki RAM’i aynı anda takarak testi başlattım.
Frekansı 3000’den 2933’e çekmiş olmam sizce sorunun çözdü mü? İçim hâla rahat değil :(

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    1,4 MB · Görüntüleme: 67
Son düzenleme:

Testi sonlandırdım, herhangi bir hata vermedi.
Şimdi de iki RAM’i aynı anda takarak testi başlattım.
Frekansı 3000’den 2933’e çekmiş olmam sizce sorunun çözdü mü? İçim hâla rahat değil :(
Eğer hata vermedi ise sorun çözülmüş olabilir, fakat denemeden ve bilgisayarı kullanmadan %100 çözüldü diyemem, eğer içiniz çok fazla rahat değil ise saç baş yolmaya gerek yok zaten yeni almışsınız iade edin.

Eğer hata vermedi ise sorun çözülmüş olabilir, fakat denemeden ve bilgisayarı kullanmadan %100 çözüldü diyemem, eğer içiniz çok fazla rahat değil ise saç baş yolmaya gerek yok zaten yeni almışsınız iade edin.
Haklısınız ancak sistemi 16 GB RAM'e çıkarmam gerekli idi. Bunu iade etsem tekrardan yeni bir serüvene gireceğim. İyisi ben bunu birkaç gün test edeyim. Tek mavi ekranda iade ederim.
Bu arada şuan oynayacağım oyun dahi yok, sistemi test edebileceğim bir şeyler var mı? Test esnasında mavi ekran hatası alırsam RAM'i iade edebilmem için.

Ekran kartı testleri Superposition, Heaven veya Furmark ile test edebilirsin.
İşlemcini ve Belleklerini Prime95 ve Aida64 Programı ile test edebilirsin.
Teşekkür ederim. Testi başlatalı 6-7 dakika oldu. Gördüğün üzere RAM’in tamamını kullanıyor. Herhangi bir mavi ekran vs. almadım. Bu arada test kendiliğinden mi sonlanacak, ben mi sonlandırayım?

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    2,7 MB · Görüntüleme: 64
Teşekkür ederim. Testi başlatalı 6-7 dakika oldu. Gördüğün üzere RAM’in tamamını kullanıyor. Herhangi bir mavi ekran vs. almadım. Bu arada test kendiliğinden mi sonlanacak, ben mi sonlandırayım?
Prime95 testi ve Aida64 testleri kendiliğinden sonlanmaz sürekli sistemi meşgul eder, fakat siz 30dk ila 1 saat çalıştırın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı