Kişisel bilgisayarlarda kuantum işlemcisi ne zaman olacak?

Kuantum bilgisayarlar hatırladığım kadarı ile normal çalışma olarak klasik bilgisayarlardan daha yavaşlar. Sadece hesaplama olarak normal bilgisayarları tokatlarlar.

Kuantum bilgisayar bunları yapar;

Rastgele pozitif tam sayılar m<n seçilir ve gcd(m, n) Öklid Algoritması kullanılarak polinomal zamanda hesaplanır. Eğer gcd(m, n) ≠ 1 ise N'in asal çarpanı bulunmuştur ve problem çözülmüştür. Eğer gcd(m, n) = 1 iseikinci adıma geçilir. Kuantum bilgisayar dizinin periyordunu (P) bulmak için kullanılır. Eğer P bir tek tam sayı olarak bulunduysa birinci adım tekrar edilir, P çift ise 4. adıma geçilir. P çift ise periyot sinüsoidaldır.

(MP/2 - 1)(MP/2 -1) = MP - 1 = 0 mod n

Eğer MP/2 + 1 = 0 mod n ise 1. Adım tekrarlanır. MP/2 + 1 ≠ 0 ise 5. adıma geçilir.

►Son olarak, D = gcd(MP/2 - 1, n) is Öklid algoritması kullanılarak bulunur.

MP/2 + 1 ≠ 0 mod n 4. adımda sağlandığından, D n in bir asal çarpanıdır denilebilir.

Şimdi yukarıdaki adımlar göz önünde bulundurularak n = 91(=7*13) ün Shor Algoritmasıyla nasıl çarpanlarına ayrıldığını gösterelim.

1) m = 3 gibi rastgele bir pozitif tam sayı seçtik ve gcd(91, 3)=1 dedik.
2) Periyot P, F(a) = 3a mod 91 şeklinde bulunur.
Kuantum bilgisayar Shor Algoritmasını kullanarak periyordu P = 6 şeklinde bulur.
3) Periyot çift tam sayı olduğundan 4. adıma atlanır.
4) Eşitlik 0 mod 91 ‘ e eşit olmadığından 5. adıma geçilir.

3P/2 + 1 = 33 + 1 = 28 ≠ 0 mod 91

5) D = gcd(3P/2 - 1, 91) = gcd(33 - 1, 91) = gcd(26, 91) = 13

Kuantum bilgisayar kullanılarak yapılan bu hesaplama sonucunda n= 91'in asal çarpanı olan D = 13 olarak bulunur.
O zaman normal bilgisayar çalışma mantığında özel kuantum işlemciler üretilebilir mi? Böylece süper hızlı olur.

Ne alaka? Kuantum bilgisayar dediğin şey, bildiğiniz bilgisayar değil mi işte? Sadece manyak hızlı bir işlemcisi var. Video, ses render ve oyunlar her şey çok hızlı bir şekilde gerçekleşir?

Düşündüğün gibi değil. O bilgisayarlar ona göre tasarlanmadı onlar işlem için tasarlandılar. Ayrıca oyun, render falan onlar kuantum bilgisayarlarda hikaye.

Sana süper hızlı bir hesap makinesimi lazım ne yapacaksın.
Amacım hesap makinesi değil. Nanometre çağının bitmesi asıl mesele. 0.0001nm gibi teknolojileri ne zaman göreceğiz onu merak ediyorum. Mesela masaüstü kadar serin çalışan fakat 32 çekirdekli bir laptop düşünün. Çünkü aşırı düşük güç tüketiyor ve çok az ısınıyor ancak yaptığı işlem gücü taktire şayan. :)

Amacım hesap makinesi değil. Nanometre çağının bitmesi asıl mesele. 0.0001nm gibi teknolojileri ne zaman göreceğiz onu merak ediyorum. Mesela masaüstü kadar serin çalışan fakat 32 çekirdekli bir laptop düşünün. Çünkü aşırı düşük güç tüketiyor ve çok az ısınıyor ancak yaptığı işlem gücü taktire şayan. :)

Moore yasası nerede? :D

Daha ona yaklaşık en az 20-30 yıl var. :)

O kadar düşük güç tüketimleri söz konusu olacak ki, elinizdeki bir akıllı telefon, tablet ve laptopunuzun bataryası, yük altındayken bile günlerce dayanabilecek.

Kuantum bilgisayarın çalışabilmesi için çevre koşulları oldukça önemlidir. Dış ortamdan gelecek etkilerin tamamen ortadan kaldırılması için oldukça küçük sıcaklıklarda çalışılıyor olması gerekir. Kuantum bilgisayarın – 273 derece olan mutlak sıcaklığın sadece 0.02 derece üstünde bir ortamda çalışması gereklidir.
Kaynak:Kuantum Bilgisayarı Nasıl Çalışır? Kuantum bilgisayar teknolojisi

Moore yasası nerede? :D

Daha ona yaklaşık en az 20-30 yıl var. :)

Teknolojinin her sene katlanarak dahada hızlı geliştiğini düşünürsek o kadar süreceğini düşünmüyorum. :D
Bu arada bonus olarak şunu söylemek isterim; Gelecek yıllarda insanların hücrelerinin gelişimini yavaşlatarak daha uzun süre yaşamamız sağlanabilir.
Ayrıca hayvanların kesilme devri yapay et ile bitebilir. Etler sorunsuz bir şekilde klonlanabilirse, sağlığa zararı olmaz diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı