Kitap okumanın faydaları nelerdir?

jack ssparrow

Picopat
Daha fazla  
Kitap okuma alışkanlıgı kazanmak istiyorum. Ve başladımda kitap okumaya. Günde 5 sayfa okumaya çalışacağım alışkanlık kazanmak için. Kitap okumanın bana faydaları nelerdir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kitaptan kitaba göre değişir. Eğer sabahattin ali gibi edebi şeyler okuyorsan kelime haznen ve edebiyata olan yeteneğin gelişir. Gidip Marx okursan genel kültürün, ideolojik bilgilerin gelişir. Liste böyle uzar gider
Ama amaç okuma alışkanlığı kazanmaksa en ilgini çekecek şeyleri okuyabilirsin. Genelde fantastik, bilim kurgu ilgi çekici olur. Veya çok sevdiğin kitap uyarlaması filmler varsa onların kitabını okuman da senin alışkanlık kazanmana yardımcı olur

Bende kitap okuyamıyorum ama okuyan arkadaşlarımdan biliyorum kendileri gerçekten genel kültür kazanmış ve çok yüksek hafızalı kişiler. Sorduğum zaman kitap çok fayda etti diyorlar. Ben roman okudukça kitabı daha çok kendine fayda katan araştırma-tarih, bilim, felsefe türünü sevdiğimi öğrendim. Bence ilk hangi türü sevdiğini öğren. Eğer sevdiğiniz bir türden giderseniz emin olun bırakın 5 sayfayı sürekli okumak istersiniz. Hafıza, diksiyon, odaklanma, ruh olarak dengeleme, kelime haznesinin artması gibi faydaları var.

Okuma hızı, anlama hızı, düşünme yetenekleri, kelime haznesi, mantık bağlantıları, teorik tecrübeler artar. Mavi ışığa daha az maruz kalırsın, uyku düzenine katkısı olur. Kulakların dinlenir kulaklık kullanmaktan yorgunsa.

Günde 5 sayfa diye başlayıp ertesi gün kitabı çok sevip bitirmiş olabilirsin.

Sadece sevdiğin konuları değil de güzel ve akıcı dille yazılmış her tür kitabı da okuyabilir hale gelirsin. Arasıra okuması keyif vermeyen, dil akıcılığı diyet krakerden başlayıp galaksideki kabızlığın standart olduğu gezegenden gelmiş yazarlarında da en az bir kitabını okumayı deneyebilirsin. Bu da ilginç bir meydan okuma oluyor.

Geri
Yukarı