Kitapta okuduğumu anlamıyorum

Quagmire

Picopat
Daha fazla  
Önceden çok kitap okuyan bir insandım. Son zamanlarda bu alışkanlığımı kaybettim, fazla kitap okumuyorum. Geçen bir kitabı elime aldım okumaya başladım ancak okuduğum hiçbir şeyi anlamıyorum. Yani bir satır önce ne olduğunu unutuyorum, kitap bittikten sonra bile olay örgüsünü kavrayamamış oluyorum. Yani anlayacağınız okuyorum ama boş okuyorum. Oyunları bırakmak, fazla kitap okumak vb. şeyler bu dikkat dağınıklığı tarzı şeyi geçirir mi?

Öncelikle bir aile hekimine git bakalım önerileri al, belki B12 düşüklüğü felan vardır, problem çıkmazsa psikolojik çözümlere öyle bakarsın. Okuduğunu anlama, hızlı okuma eğitimleri var mesela.

Önceden çok kitap okuyan bir insandım. Son zamanlarda bu alışkanlığımı kaybettim, fazla kitap okumuyorum. Geçen bir kitabı elime aldım okumaya başladım ancak okuduğum hiçbir şeyi anlamıyorum. Yani bir satır önce ne olduğunu unutuyorum, kitap bittikten sonra bile olay örgüsünü kavrayamamış oluyorum. Yani anlayacağınız okuyorum ama boş okuyorum. Oyunları bırakmak, fazla kitap okumak vb. şeyler bu dikkat dağınıklığı tarzı şeyi geçirir mi?
Dikkat dağınıklığın olabilir.

Kitapla alakalı olabilir mi sorun? Bazı kitaplar anlatım tarzından herkese hitap etmeyebiliyor. Okuyacağız kitapları kendi hoşlandığınız tarzda seçip yine okuyup anlamıyorsanız bir doktora görünmenizde fayda var.

Ara verince ve sosyal medya, oyun gibi içerikleri çok tüketince tekrar alışkanlığı kazanmak zor oluyor. Dolayısıyla 10-15 saniyede kaydırılan ya da 10-15 dakikada bitiveren oyunlar yerine daha çok uzun uzun okuyacağınız kitaplara yönelmelisiniz.

Mantıklı hocam sosyal medya ve bu tarz oyunlar bunlara sebebiyet verebiliyor. Azaltmaya çalışacağım.

Dikkat dağınıklığın olabilir.
Evet var biraz. Kafam sürekli başka yerde.

Öncelikle bir aile hekimine git bakalım önerileri al, belki B12 düşüklüğü felan vardır, problem çıkmazsa psikolojik çözümlere öyle bakarsın. Okuduğunu anlama, hızlı okuma eğitimleri var mesela.
Baktıracağım hocam teşekkür ederim.

Geri
Yukarı