Kitapta okunanı anlamamak

Alfirk

Kilopat
Dünden itibaren artık oyunu azaltıp kitap okumaya başladım. Ama moralim bozuldu geri bırakmak durumuna geldim, kendi kendime senden olmaz sen ne anlarsın diyorum. Çünkü sadece metinleri okuyorum çok az anlam anlıyorum. Yani okuyorum evet ama sadece cümleleri okuyorum ama ben anlayarak beynime geçmesini istiyorum. İşte bu çok zor oluyor sadece okuyup geçiyorum :(
Günde 20 yaprak okuyorum şu an, nasıl, az mı?
Ve okurken hemen kitabı kapatıyorum yapraklara dikey bakıyorum nereye kadar gelmişim ne kadar kalmış hep merak ediyorum, sanırım sıkılıyorum. :(

Son düzenleyen: Moderatör:
Zamanla okuma alışkanlığı edinmeye ve daha fazla okumaya başlarsın buda daha kolay anlamanı sağlar dostum. Okudukça öğrenirsin, öğrendikçe anlaman kolaylaşır her şey zamanla.

İlk önce kendine uygun bir kitap bulman gerekiyor ilgini çekecek. Sonrasında günde 15 dk ile başlayıp ilerletebilirsin ama bunu standart yapman gerekiyor hergün, sonrasında zaten devamı kendiliğinden gelicek. Hemen okuyup bitsin kıvamında değil birşeyler çıkarmaya çalışmak için okuman gerekiyor.

Bunun birçok sebebi vardır. İlk olarak kitap sıkıcıdır diyebiliriz kim bilir?

Ama bu ilk sebep pek de doğru bir sebep değildir. O kadar kitap var canım git sıkılınmayan bir kitap bul denilebilir.
Şöyle ki bilgisayardan dolayı meydana gelmiş bir dikkat dağınıklığı ve bunun sonucu anlamamazlık ya da bilgisayar oyunu kadar olayların hızlı geliştiği ortamlarda böyle kitap gibi kaynaklarda olaylar yavaş yavaş gelişirse sana sıkıcı gelebilir kitaplar ve anlamayabilirsin. Yani belki boş yapmış olabilirim ama cevap alışırsın demek olacaktır!

Kitap okuma alışkanlığın yoksa dili hafif kitaplar ile başlaman gerekiyor. Küçükken yolda giderken bile kitap okurdum. Öğretmenlerimiz genelde basit hikayeler önerirdi. Tavsiye olarak gerilim odaklı romanları öneririm. Genelde sonu insanda merak uyandırdığından olaydan kopmuyorsun. Bu arada uzun bir aradan sonra okuyorsan yavaş yavaş okumanı öneririm. Farkında olmadan hızlı okursan karakterleri ve olayları karıştırsın. Ayriyeten hayal ederek okursan çok daha keyif alırsın.

Zamanla okuma alışkanlığı edinmeye ve daha fazla okumaya başlarsın buda daha kolay anlamanı sağlar dostum. Okudukça öğrenirsin, öğrendikçe anlaman kolaylaşır her şey zamanla.
İlgini çeken kitaplar okumaya çalış. LOTR serisi mesela.
İlk önce kendine uygun bir kitap bulman gerekiyor ilgini çekecek. Sonrasında günde 15 dk ile başlayıp ilerletebilirsin ama bunu standart yapman gerekiyor hergün, sonrasında zaten devamı kendiliğinden gelicek. Hemen okuyup bitsin kıvamında değil birşeyler çıkarmaya çalışmak için okuman gerekiyor.
Bunun birçok sebebi vardır. İlk olarak kitap sıkıcıdır diyebiliriz kim bilir?

Ama bu ilk sebep pek de doğru bir sebep değildir. O kadar kitap var canım git sıkılınmayan bir kitap bul denilebilir.
Şöyle ki bilgisayardan dolayı meydana gelmiş bir dikkat dağınıklığı ve bunun sonucu anlamamazlık ya da bilgisayar oyunu kadar olayların hızlı geliştiği ortamlarda böyle kitap gibi kaynaklarda olaylar yavaş yavaş gelişirse sana sıkıcı gelebilir kitaplar ve anlamayabilirsin. Yani belki boş yapmış olabilirim ama cevap alışırsın demek olacaktır!
Kitap okuma alışkanlığın yoksa dili hafif kitaplar ile başlaman gerekiyor. Küçükken yolda giderken bile kitap okurdum. Öğretmenlerimiz genelde basit hikayeler önerirdi. Tavsiye olarak gerilim odaklı romanları öneririm. Genelde sonu insanda merak uyandırdığından olaydan kopmuyorsun. Bu arada uzun bir aradan sonra okuyorsan yavaş yavaş okumanı öneririm. Farkında olmadan hızlı okursan karakterleri ve olayları karıştırsın. Ayriyeten hayal ederek okursan çok daha keyif alırsın.
Ne çeşit kitaplar okuduğuna göre değişir. Türü senlik olmayabilir.
Arkadaşlarım evet hepinize çok çok teşekkür ediyorum. Evet hepiniz çok haklısınız daha yeni başladım büyük ihtimal ondan. Ve ilk kitabım İslam ilmihali yani bir bilimsel öğretici bir üslup dili var biraz ağır çünkü anlamadığım terimler var ve birazda ağır bir kitap ile başladığım için olabilir. Belki bir edebi roman ile başlasaydım böyle olmazdı artık bitince romanlara diğer kitaplara başlarım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı