Kıvılcım sonrası bilgisayardan ses gelmiyor

lozenge

Kilopat
Arkadaşlar, öncelikle konu yeri burası değilse özür dilerim. Başlıkta belirttiğim gibi bilgisayarımdan ses gelmiyor; bilgisayarımda müzik seti takılıydı, 2-3 senedir kullandım. Bu sabah ufak cızırtılar gelmeye başladı. Sonra hoparlörlerin kablolarının yerini değiştiriyim derken müzik setinin arkasındaki metal bir yere değdi, ve küçük kıvılcım cıktı. O sırada kişisel bilgisayar açıktı, ve de bilgisayara takılıydı. Müzik setinden şimdi de hiç ses gelmiyor. Sadece kulak çınlatan garip bir ses geliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ses kartını yakmış olabilirsin. Emin olmak için bilgisayarı kapat ve yeniden başlat.

Eğer harici bir kart ise yenisini alacaksın. Dahili ise anakartın da bozulmuş olabilir. Tabi PC açılırsa anakart çalışıyor demektir. Dahili ses kartı bozuldu ise yeni bir ses kartı alabilirsin. PCI, PCI Express ya da USB ses kartları mevcut.

Kablolar nereye değdi? Teybin hoparlör çıkışına mı?
Bilgisayardan müzik setine giden kabloyu mu çıkardın?

Hangi kabloyu çıkardıysan ve nereye değdirdiysen fotoğrafını çek ve buraya at.
Sanıyorum ki hoparlör çıkışlarını şase yaptırdın, aksi halde rca'da kıvılcım çıkaracak bir voltaj olmaz.
STG veya Mosfet çıkışa sahip olabilir müzik setin. STG ise tamiri biraz daha zor.
Bilgisayarı ve müzik setini ayrı ayrı dene. Fotoğraflar ile birlikte hangisinin çalışmadığını buraya yaz.

Kablolar nereye değdi? Teybin hoparlör çıkışına mı?
Bilgisayardan müzik setine giden kabloyu mu çıkardın?

Hangi kabloyu çıkardıysan ve nereye değdirdiysen fotoğrafını çek ve buraya at.
Sanıyorum ki hoparlör çıkışlarını şase yaptırdın, aksi halde rca'da kıvılcım çıkaracak bir voltaj olmaz.
STG veya Mosfet çıkışa sahip olabilir müzik setin. STG ise tamiri biraz daha zor.
Bilgisayarı ve müzik setini ayrı ayrı dene. Fotoğraflar ile birlikte hangisinin çalışmadığını buraya yaz.
KZqNbk.jpg

Kardeş 1 numaralı daire ile göstermiş olduğum kablo , 2 numaralı daire içine aldığım metal kısma değdi, ve küçük bir kıvılcım çıktı.
2 gündür bilgisayarı açmadım. Bugün açtığımda ses var ama çok cızırtılı.

O kablo hoparlöre giden kablo, teyp şasesine değmesi ile yanacak bir durum yok.
Zaten bağlantı yanlış, iki hoparlörü neden tek kanaldan besliyorsun?
Stereo çalmaz bu şekilde, güçlü de çalmaz.

O kablo hoparlöre giden kablo, teyp şasesine değmesi ile yanacak bir durum yok.
Zaten bağlantı yanlış, iki hoparlörü neden tek kanaldan besliyorsun?
Stereo çalmaz bu şekilde, güçlü de çalmaz.

Kardeş neden öğle yaptım hoparlörün birisi cızırtı yapıyordu alta takınca bende öğle takdım. Sanırsam dahili ses kartımda problem var. Şimdi sen ne diyorsun kardeş? Ses kartı alsam iyi olur mu,sorunum kalkar mı ?

Rca kablosuna, yani bilgisayardan anfiye gelen kabloya voltaj vermediğin sürece ses kartı yanmaz. Problem anfinde.
Dediğim gibi çıkışları bozmuş olabilirsin, anfinin çıkışları stk mı, mosfet mi öğren.

Ses kartında problem yok, bu kesin.

Rca kablosuna, yani bilgisayardan anfiye gelen kabloya voltaj vermediğin sürece ses kartı yanmaz. Problem anfinde.
Dediğim gibi çıkışları bozmuş olabilirsin, anfinin çıkışları stk mı, mosfet mi öğren.

Ses kartında problem yok, bu kesin.

Ama mp3 çaları bağladığım zaman , normal müzik setini açtığımda sorunsuz çalışıyor. :S Neden Böyle anlamadım.
Çıkışların stk mı, mosfet mi bilmiyorum :(.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı