Kız tarafının bitmez bilmeyen istekleri

Eğer olurdu bir gün evlenirsem asla düğün yapmam o parayla dünyayı gezerim daha iyi.
Basit ve sade bir nikah yaparım. Düğün gibi şeylere vereceğim parayı da karımla yerim. Ülkeyi filan gezerim. Zaten hayat çok saçma ve stresli. Bir de düğün, kaynana, ev dizme, altın gibi saçmalıklarla mı uğraşacam? Düğün salonları yüz binlerce lira. Altın'ın zaten yarısı borca yarısı takanlara geri gidecek. Gelinlik desen 60.000 liraya bile var. Ne uğraşacam be. Karımla birlikte o parayı çatır çutur yerim. Mutlu mesut tatil yaparım.
Gelenek gibi şeyleri saymıyorum bile. Saçma saçma gelenekler. Yok efendim kilosu kadar altın. Boyu kadar gümüş. Biz tanrıça Hera ile mi evleniyoruz. Yoksa hayatımızın kadınıyla mı? Saçma sapan şeyleri bitmiyor. Adı gelenek, görenek olunca her şey serbest. Bu "gelenek"lere günahımı bile harcamam. Saçma sapan şeyler. Karımla birlikte o parayı yerim, tatil yaparım, evimi dizerim her türlü daha iyi. Zaten süresiz nafaka gibi saçmalıklar yüzünden evlenmek başka dert. Üstüne bir de erkek tarafı borç ödeyecek, ev dizecek, araba alacak, kızı isteyecek, gelinlik alacak, altın takacak, düğün yapacak. Resmen gelenek görenek adı altında soygun yapıyorlar.

@Finisterre kızların bu kadar şey istemesinin sebebinde de aslında aileler yatıyor. Çoğu kız ailesi, kendilerini diğer ailelerle kıyaslıyor. Kız da ailesinin sözünden çıkmak istemediği için böyle bir tablo oluşuyor.
Evet aslında. Sırf komşularına hava atmak için "bak bizim damat 90 gram altın taktı kelepçe taktı. Kemer taktı. Ev dizdi, gelinlik aldı. Sizin ki ne yaptı?" diye hava atmak için bir çok şey.

Ivır zıvır derken çok fazla para gidiyor, nişanı da büyük yaptılar zaten düğün gibiydi. Amin amin hepimize. 27 yaşında şu an.
Gösteriş adı altında abini borca batırmışlar. Geçmiş olsun dostum umarım borçlar en kısa zamanda biter de mutlu olursunuz.

Son düzenleme:
Evlilik sonrası elbette bir kutlama yapılmalı, sonuçta özel ve güzel bir gün ama bu kutlama düğün olmamalı. Kadın ve erkeğin yakın çevresinin bulunduğu, düğüne göre nispeten daha az kişiyi kapsayan bir etkinlik organize edilmesi daha mantıklı bence.

Kız isteme yapılması bence gerekli değil ama kadın ve erkek tarafının aileleri istiyorsa ve yapılması gerekiyorsa da, ne bileyim, sade bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Ben sadelikten yana biri olduğum için böyle düşünüyorum.

Sırf bu olaydan ötürü bile evlenmem kesinlikle. Evlenmeyi düşünmüyorum. Zaten yaş 23 sevgili bile hiç yapmadım hayatımda. Evlilik, kız meselesi, aşk, sevgililik vs. çok boş geliyor bana.

Ha evlenme olayım olursa da düğüne falan kalkışır mıyım bilemedim nikah yeteri olur herhalde.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir insan gelenek, görenek, âdet adı altında bunu kendisine nasıl yaptırabilir? Gerçekten akıl alır gibi değil. @BenSuçsuzumHakimBey.

Geri
Yukarı