Kız tarafının bitmez bilmeyen istekleri

Bizim ailemiz biraz şanslı sanırım abimlerin veya kuzenlerin evlenmek istedikleri kızlar gösteriş meraklısı değillerdi. Genelde yapılan tek masraf altın (Altın zaten onlara kalıyor) bir de evin kendi masrafları oluyor. İlginç.
Şimdi evlilik ritüellerinin saçmalıkları bitmiyor. Kız istemeler nişan gibi nişan düğün gibi geçince düğünde ne yapacaklarını şaşırıyorlar. Düğün salonuna bir defa giyilecek elbiselere şarkıcılara süsleme organizasyona verilen para bir o kadar üzücü

Bu da bitmiyor ki. Yok bekarlığa veda partisi, şu partisi cinsiyet öğrenme partisi diş partisi.... Böyle şeyler isteyecek özenti bir kişi ile evlenmek varsa yazgımızda umarım nasip olmaz.

Bizim ailemiz biraz şanslı sanırım abimlerin veya kuzenlerin evlenmek istedikleri kızlar gösteriş meraklısı değillerdi. Genelde yapılan tek masraf altın (altın zaten onlara kalıyor) bir de evin kendi masrafları oluyor. İlginç.
Şimdi evlilik ritüellerinin saçmalıkları bitmiyor. Kız istemeler nişan gibi nişan düğün gibi geçince düğünde ne yapacaklarını şaşırıyorlar. Düğün salonuna bir defa giyilecek elbiselere şarkıcılara süsleme organizasyona verilen para bir o kadar üzücü.

Bu da bitmiyor ki. Yok bekarlığa veda partisi, şu partisi cinsiyet öğrenme partisi diş partisi... Böyle şeyler isteyecek özenti bir kişi ile evlenmek varsa yazgımızda umarım nasip olmaz.

Bu kadar isteğe acaba kaç erkek dayanabilir'ki günümüzde zaten zengin düzeyinde durumu iyi olanlar alıyorlar kızları artık sanırım memur bile kız vermiyorlar kolay kolay,

Bizim Sulale'de tam tersi illa'ki gösteriş olacak hem geri zekalı her dediklerini yaptırabilecek erkek arıyorlar o değil de bizim Sulale'de güzel kız yok ben beğenmiyorum huylarını'da sevmem zaten başka erkek gelip beğenip alıp gidiyor, zaten son 2 tane dugün oldu bir tane önümüzdeki ay olacak umarım hayatıma girecek kız bizim sülaledekiler gibi olmaz olacaksa eğer hiç gelmesin.

Bu kadar isteğe acaba kaç erkek dayanabilir'ki günümüzde zaten zengin düzeyinde durumu iyi olanlar alıyorlar kızları artık sanırım memur bile kız vermiyorlar kolay kolay,

Bizim Sulale'de tam tersi illa'ki gösteriş olacak hem geri zekalı her dediklerini yaptırabilecek erkek arıyorlar o değil de bizim Sulale'de güzel kız yok ben beğenmiyorum huylarını'da sevmem zaten başka erkek gelip beğenip alıp gidiyor, zaten son 2 tane dugün oldu bir tane önümüzdeki ay olacak umarım hayatıma girecek kız bizim sülaledekiler gibi olmaz olacaksa eğer hiç gelmesin.
Ben hayatta bir başarısı olmayan insanların kendini gösteriş ile kanıtlamasına yoruyorum. Tabii ki genelleme yapmak doğru değil ve aksi örnekler verilecektir ama gözlemlerim kendi azmi ve başarısı ile bir şeyler başarmış insanların diğer kesimlere göre gösterişten uzak kaldıkları mütevazi oldukları yönündedir.

@Osman Nuri23 benim değinmek istediğim nokta, kız tarafının isteğinin bitmemesi. En basitinden geline şu kadar altın takılacak tarzında saçma bir şey var ve her kız tarafı istiyor bunu.

Ben hayatta bir başarısı olmayan insanların kendini gösteriş ile kanıtlamasına yoruyorum. Tabii ki genelleme yapmak doğru değil ve aksi örnekler verilecektir ama gözlemlerim kendi azmi ve başarısı ile bir şeyler başarmış insanların diğer kesimlere göre gösterişten uzak kaldıkları mütevazi oldukları yönündedir.

Ailesi eğitimli olan kızları'da bir güzel yetiştirilmiş Aile'den daha rahat kız alınır diye düşünüyorum, tabii bunun içinde biz Erkeklerin'de okumuş kültürlü bir birey olmamız lazım.

Yani kısaca kendini iyi bir şekilde yetiştirmiş Aile'den kız alınması taraftarıyım.

Ailesi eğitimli olan kızları'da bir güzel yetiştirilmiş Aile'den daha rahat kız alınır diye düşünüyorum, tabii bunun içinde biz Erkeklerin'de okumuş kültürlü bir birey olmamız lazım.

Yani kısaca kendini iyi bir şekilde yetiştirmiş Aile'den kız alınması taraftarıyım.
Zaten kızını iyi yetiştirmiş bir aile, muhtemelen kızlarıyla evlenmek isteyen erkeği analiz ederek nasıl bir yaşama, kültüre, ahlaka sahip olduğunu anlayacaktır. Davul bile dengi dengine demişler. Kültürlü, ahlaklı erdemli bir birey olursan illaki karşına senin gibi birisi çıkacaktır; lakin sen öyle değilsen karşıdan bunu beklemek de anlamsızdır naçizane düşüncem.

@Oykush gösteriş olması açısından dünya kadar masraf ettirdiler diyorsunuz, anlıyorum.

Maalesef öyle, abim üzülmesin diye pek ses etmedik, zor bir dönemden geçiyordu o da anlayışla karşılamak istedik. Ancak işte çok durum var anlatsam bitmez, insan kendi akılsızlığının cefasını çekiyor diyeyim.

Zaten kızını iyi yetiştirmiş bir aile, muhtemelen kızlarıyla evlenmek isteyen erkeği analiz ederek nasıl bir yaşama, kültüre, ahlaka sahip olduğunu anlayacaktır. Davul bile dengi dengine demişler. Kültürlü, ahlaklı erdemli bir birey olursan illaki karşına senin gibi birisi çıkacaktır; lakin sen öyle değilsen karşıdan bunu beklemek de anlamsızdır naçizane düşüncem.

Evet katılıyorum dediklerinize tabii bunun için'de kendimizi yetiştirmemiz gerekiyor universite, genel kültür, ahlak ve giyim tarzımız, değiştirmek gerekiyor işte o zaman o düzeyde bir insan karşımıza çıkar diye düşünüyorum.

Sohbet tarzında konu açmak istedim. Sizin de başınızdan böyle bir olay geçmişse dinlemek isterim. Birbirini seven gençler evlenmek istiyor ve evlenmek için de biliyorsunuz ki ilk etap, kız isteme olayıdır. Erkek tarafı kız istemeye gidince de kız tarafının bitmez bilmeyen istekleri burada başlıyor. Her kız tarafı böyle demiyorum; fakat çoğunluğu böyle. Bitmez bilmeyen istekler sıralıyorlar. Erkek tarafı bitmek bilmeyen isteklerle karşılaşabiliyor. Örneğin düğün şurada olacak, şu kadar altın takılacak, bir de doğu illerinde hâlen devam etmekte olan başlık parası olayı var. Geçtiğimiz zamanda Muş'da başlık parasından dolayı intihar eden iki genç vardı. Aile her ne kadar yalanlasa da doğru olduğunu düşünüyorum, olay muhtemelen medyaya yansıdığı için yalanladılar.

Âdetten geline şu kadar altın takılması gerekiyor deniyor. Altın miktarını sorunca da 100 gram altın isteniyor ve 100 gram altın da ortalama 160-170 bin TL civarında para yapıyor. Paranın bir şekilde bulunduğunu varsayalım, tek masraf bu olmuyor. Düğündür, evidir, eşyasıdır derken dolu dolu masrafı oluyor ve damat tarafı resmen bir borç batağına batıyor. Peki ne için? Gerçekten ne için? Sözde başlık parası istenmiyor; fakat istenen altın miktarı, başlık parası olayını anımsatıyor.

Neyse, hadi bir şekilde evlenilmiş olsun. Evlenildikten sonra da bunların masrafları bir şekilde çıkıyor ve evlenen taraf bir ömür boyu borç ödüyor. Borç batağından resmen çıkamıyor. Borç batağından çıkamamak, çiftler arasında kavgaya, huzursuzluğa ve hatta boşanmaya kadar gidebiliyor. Birbirine olur olmadık laflar edebiliyorlar. Eee, hani bir kere evlenip mutlu oluyordunuz? Mutluluk da böyle biter işte :D Zaten bir kere evleniyoruz diye olur olmadık paralar saçılıyor. Herkes bir kere evleniyor kardeşim, zaten bir kere yapıyoruz diyerek resmen kendilerini avutmaya çalışıyorlar.

Evlenip bu kadar para harciyacagima yatirim yaparim daha iyi.

Yeni konular

Geri
Yukarı