KKTC'de askerlik ve tecil hakkında bilgiler

Daha fazla  
İleride olurda KKTC'de mezuna kalmak isteyen abilerim için açıyorum bu konuyu. Arkadaşımdan aldığım bilgilerle yürüyeceğim başlayalım.
Öncelikle Kıbrıs'ta askerlik tecili Türkiye'deki gibi e-Devlet üzerinden olmuyor hatta öyle gelişi güzel tecil bile yapamıyorsunuz. Öncelikle eğer tecil yapmak istiyorsanız herhangi bir KKTC üniversitesine kayıt yaptırmanız lazım kayıt yaptırıp ardından ders seçerseniz asal şubede otomatik tecilli oluyorsunuz. (Kanka mezuna kalacaktık?)
Mezuna kalabilmeniz için açık öğretim fakültesine kayıt olmanız lazım. Kayıt olmanız için şöyle bir yol izleyeceğiz.
-İlk olarak en ucuz bölüme (gerekirse burs sınavlarına köpek gibi kaydolun) tercihinizi yapın. Ardından ÖSYM Anadolu fakültesine gidin (pzt-cuma ve perşembe 8'den 1'e kadar açık) oradaki danışmanlarla konuşun. Sizden bir üniversiteden öğrenci belgesi ile kayıt olabileceğinizi söyleyecekler. Üstte dediğim gibi en ucuz bölüme kayıt olun kayıt olduktan sonra öğrenci belgenizi alın ve açık öğretim fakültesine kayıt olun. Ardından kayıt olduğunuz ucuz üniversiteden çıkın. Yine tecilli sayılacaksınız zaten.
Bu konuyu açma sebebim Kıbrıs'taki askerlik erteleme işlemlerinin gerçekten kafa yorucu olması. Anlatım bozukluklarım ve tekniklerim için şimdiden kusura bakmayın. Moderatör abilerim konuyu umarım doğru yere açmışımdır :)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı