Klasik gitar teli önerisi

Bunlar sadece tahminim bu arada yani haddim olmadan bilmişlik taslamış olmak istemem.
Hayır sorun yok, öyle anlamamıştım zaten :)

Benim gitarda da hafif sap eğriliği var. Sadece 5 ve 6. (en üstteki iki) telde oluyor, hatta 5. telde olmuyor gibi bile. Tellerin de yapıları farklı olduğu için eğer nutta bir aşınma varsa belki eşit derecede olmamış olabilir diye düşünmüştüm, tamamen aklıma gelen tüm ihtimalleri sıralamak adına.

Benim gitarda da hafif sap eğriliği var. Sadece 5 ve 6. (en üstteki iki) telde oluyor, hatta 5. telde olmuyor gibi bile. Tellerin de yapıları farklı olduğu için eğer nutta bir aşınma varsa belki eşit derecede olmamış olabilir diye düşünmüştüm, tamamen aklıma gelen tüm ihtimalleri sıralamak adına.
Bende yalnızca en üst telde oluyor ve garip gelen kısım şu ki beşinci ve sonraki perdelere bastığımda olmuyor. Sadece öncekilerde ya da hiç basmadığımda oluyor. Dediğiniz gibi bir süre zamana bırakacağım. Umarım düzelir.

Dostum bana en iyi teli önerir misin? Gitardan alabileceğim en iyi sesi almak istiyorum. Gitarımın markası VC204 Valencia. Üst 2 tel tınlıyordu. Köprüsünd ki çubuğu değiştirttim ve sorun neredeyse çözüldü. Tellerin üzerindende 6 ay geçti. Ben 5 ve 6. tellerimin sesini hiç beğenmiyorum. Kalın tamam da sanki bozuk ses çıkıyor. Her neyse o yüzden en iyisini önermeni istiyorum. Bu arada hiçbir bilgim yok bu tellerle alakalı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Zamanında bu teli kullanıp memnun kalmıştım, benim aklımda da bunu önermek vardı hatta. Fiyatları can sıkıcı derecede uçmuş, 30'a mı ne almıştım vaktiyle.

Zamanında 100'e aldığım Elixir tel 300 olmuş. Hayret edici. Telleri koparmamak için çok dikkatli kullanır oldum enstrümanı. Enstrüman mı çalıyoruz, stres testinden mi geçiyoruz belli değil.

Dostum bana en iyi teli önerir misin? Gitardan alabileceğim en iyi sesi almak istiyorum. Gitarımın markası VC204 Valencia. Üst 2 tel tınlıyordu. Köprüsünd ki çubuğu değiştirttim ve sorun neredeyse çözüldü. Tellerin üzerindende 6 ay geçti. Ben 5 ve 6. tellerimin sesini hiç beğenmiyorum. Kalın tamam da sanki bozuk ses çıkıyor. Her neyse o yüzden en iyisini önermeni istiyorum. Bu arada hiçbir bilgim yok bu tellerle alakalı.
En iyisi hangisidir bilmiyorum, o kadar üst seviye bir tel kullanmadım hiç. Ses ekipmanınızla ilgili de olabilir.

@Bora Dere hocam ben de klasik gitar teli alacağım, yıllardır çalmadığım gitarımın telleri pörsümüş. Önerdiğiniz D'addario Pro-Arte telleri gördüm ama çeşit çeşit bir sürü tel var. Bunların arasında ne fark var, fiyat farkına değer mi?
Son attığınız yarım set, sadece bas teller var. İlk attığınız standardı olması lazım, diğer ikisi de custom gauge. Bazı tellerin kalınlığı değişiyor. Bana soracak olursanız çok fanteziye girmeye gerek yok, standardını alıp geçin. Yalnız 300 TL olduğunu görünce kısa süreliğine bayıldım. Burada 140'a var:

Düzenleme: Ürünü bu satıcıdan alıp da çakma ürün geldiğini söyleyenler olmuş. Fazla ucuzdu zaten :/

Son düzenleme:
@Bora Dere bahsettiğim cızırdama geçmedi ama artmadı da. Aynı şekilde devam ediyor. Gitarla ilgili bir sorun mudur bilemedim. Bir de o zamandan sonra bir tel koptu. Acaba hazır kopmuş telim de varken ve takalı da yaklaşık 5 ay olmuşken aynısından bir takım daha alıp yine değiştirsem mi diye düşünüyorum şu aralar. En üst teli takarken ufaktan dışındaki ince teli kaydırmış olabilirim çünkü. Belki de ondan kaynaklanıyordur. Bir de 2 telde sıkıntı var diye hepsini değiştirmeye değer mi onu da bilemedim fiyatları da 400 liralara dayanmış. Alınır mı onu da bilemedim. Siz ne dersiniz acaba?

Yeni konular

Geri
Yukarı