Klavye devre tamiri

adanakarabas

Hectopat
Daha fazla  
Şekilde de gördüğünüz gibi 4 renk kablo var. Hangi rengi hangi harfe takmalıyım?

Klavye devresi:

1555166841728.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Standart USB kabloda renk kodlarının bağlantı karşılığı aşağıdaki gibidir.
usba.png

usbb.jpg

C > Vcc karşılığı : kırmızı
U > D- karşılığı : beyaz
D > D+ karşılığı : yeşil
G > GND karşılığı : siyah kablodur.

Kırmızı = +5v gerilim ucu
Beyaz
= - Data ucu
Yeşil = + Data ucu
Siyah = - gerilim ucuna göre bu şekildedir.

Resimdeki bağlantılar yanlış yerlere bağlanmış olup yerlerinden sökülüp D, C, G, U noktalarına (terminallerine) kablo uçlarındaki lehim fazlalılığı havya ucuyla alındıktan sonra kartın gerisinden (boş delikten) girilip baskı plaketin (PCB) bakır terminallerine bir havya ile (30 - 40 watt'lık) lehimlenmelidir. Tüm bilgiler netten bir alıntıdır. Kolay gelsin.

Merhaba. Standart USB kabloda renk kodlarının bağlantı karşılığı aşağıdaki gibidir.
Eki Görüntüle 386370

Eki Görüntüle 386371

C > Vcc karşılığı : kırmızı
U > D- karşılığı : beyaz
D > D+ karşılığı : yeşil
G > GND karşılığı : siyah kablodur.

Kırmızı = +5v gerilim ucu
Beyaz
= - Data ucu
Yeşil = + Data ucu
Siyah = - gerilim ucuna göre bu şekildedir.

Resimdeki bağlantılar yanlış yerlere bağlanmış olup yerlerinden sökülüp D, C, G, U noktalarına (terminallerine) kablo uçlarındaki lehim fazlalılığı havya ucuyla alındıktan sonra kartın gerisinden (boş delikten) girilip baskı plaketin (PCB) bakır terminallerine bir havya ile (30 - 40 watt'lık) lehimlenmelidir. Tüm bilgiler netten bir alıntıdır. Kolay gelsin.
Çok teşekkür ederim işe yaradı:))

Merhaba. Daha çok ucuz ve kalitesiz USB kablolarda bu renkler (asıl standardın dışında) aşağıdaki gibi olabilmektedir.

Turuncu = +5v gerilim ucu
Mavi = - Data ucu
Yeşil = + Data ucu
Beyaz = - gerilim ucu

Bundan olumlu sonuç almanıza çok sevindim. Kalitesiz USB bağlantılarındaki bu özel durumdan tam emin olmak için, elimdeki az kaliteli "avec"marka klavye, mause'daki USB'li bağlantara az önce baktım. Bir klavyenin 3 kablosu çıkıktır ve tamiri bekliyor, ayni sizinkindeki gibi. V ucu bunlarda - 5 volt giriş ucu, mavi - data ucu, yeşil yine + data ucu, beyaz ucu ise - gerilim ucudur.

Foto.0856.jpg

Üstteki resimdeki avec marka kablolu (AV- OP390) bir mause'dur.

Foto.0857.jpg

Son resimdeki ise tamiri bekleyen (PC'de çalışırken 3 kablosu klavyeden kopup ayrılmıştı) bir PCB' dir, resimde gördüğünüz gibi. (Avec AV-6106'dır.) Kalitesiz olanlarda (Bu avec klavyesi gibi) bu renk kodlarından iyice emin olup standart olanlarla olan farkı (karşılaştırması) amacıyla olan bir araştırmamla bu bağlantı durumu iyice tescillenmiş oldu. Kolay gelsin.

Merhaba benim klayve 5 renk kablodan ibaret. Peki bunun bağlantısı nedir? Çıktığı şekilde lehim attırdım çalışmadı acaba lehim watt i yüksek bir işlem zarar vermiş olabilir mi? Klavye marka model frisby fx2. Acil yardım eder misiniz?
Bu şekilde söktüm ama acabalarim var. Siyah olan galiba arkaya şase olarak lehimliydi calismayinca onu kooardim tekrar. Bunun şablonunu bilen varsa rica ediyorum cevaplasın.

Dosya Ekleri

• IMG_20210211_174522.jpg
    IMG_20210211_174522.jpg
    125,4 KB · Görüntüleme: 1.432
Foto.0856.jpg

Merhaba. Avec marka mouse'un (AV-OP390) iç kablosuyla renk kodlarınız aynidir, yani daha az kaliteli mause/klavye standartlarıdır. 1- kırmızı : C: + Vcc, 2- mavi G: GND (-) şase 3- yeşil (+D) D 4- beyaz : (-D) V 'dir. Yalnız bunları tam doğrulamak için klavyeyi açıp bu harflerin karşılığında bu renk kablolarının olduğunu klavye iç kartında görebilmeniz lazımdır. Daha sonra USB jakının iç bağlantısını netten bulup C, G, D, V' nİn karşılığı olan kabloları USB jakından nette olan tam karşılıklarıyla lehimlersiniz.

Bu 4 rengin dışında kalan 5. kablo blendajlı kablodur, onu boşta bırakın, USB jakının lehim bağlantısında onu hiç kullanmayın. Yalnız bu tamir konusu bu konu başlığından farklı olarak, klavye iç kablolarının bağlantısı şeklinde değil, USB jak ucuna bağlanacak olan USB iç kablo bağlantıları şeklindedir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Teşekkürler denerim. İşte siyah gördüğüm kadarıyla bostaydi. Evet klavyeyi açıp sizin dediğiniz yerden de bakmak lazım bence. Ben araştırdım bulamadım netten tek açık bilgi buradan. Bu sebepten biri bulabilirse diye klavye marka modeli de eklemiştim. Teşekkürler

Merhaba. Aslında hem nette (google'da) hem USB/wikipedia 'da açık bir şeması vardı, yani "USB standart A" şeklinde açık iç pin bağlantı şeması, USB'ye tam o açıdan bakılırken karşılık gelen boştaki pin uçlarına +, - , D+ ve D- 'ye aşağıdaki resimlerden sadece "USB standart A" ya göre lehimlenerek bağlanacaktı. Avec mouse ile ayni renk kodlu klavye iç kablolarınızın klavye girişinde de bundan tam emin olunması için, klavye içindeki kablo rengi > bu harflerin bu renklere olan karşılığı açısından bir teyidi gerekiyordu. Yani D, C, V, ve G'nin gerçekten bu kablo renklerine tam karşılık geldiği görüldüğünde bu lehimlemede herhangi bir tereddütü de kalmayacaktı.

Bu sırayı karışıtırmamak için ; USB jak ucunu ayni alttaki alıntı resimlerdeki gibi yere yatay koyarak, USB iç pinleri (yan yana 4 adet çıkıntı) altta (yatayda, yerde) olacak şekliyle dururken çıkışındaki boş pinleri tam bu anda lehimlenmiş olacaktı. 5. kablo olan blendaj (ekranlama) kablosu ise (dışı siyah örtülü) boşta kalmış olacaktı.

G > - > mavi kablo
C > + > kırmzı kablo
D > D+ > yeşil kablo
V > D- > beyaz kablo karşılıkları şeklindedir.

Yani G, C, D ve V şeklinde klavye içindeki bu harf kaşılıkları, USB standardı A'da ise (USB giriş jakı ucunda) -, +, D+ ve D- karşılıkları şeklindedir. Kolay gelsin.

1024px-USB_Type-A_plug_B&W.svg.png

1024px-USB.svg.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı