Klavye tuşuna basılı tutma özelliği nasıl atanır?

klish

Picopat
Makaleler
1
Demek istediğim şey, örneğin: X tuşuna bir kez bastığımda tuş sürekli olarak basılı kalmalı. Yeniden bastığımda ise durmalı, aç/kapa anahtar gibi yani. Klavyenin kendi makro yazılımından bunu yapabileceğim mantıklı bir yöntem bulamadım (varsa bile), başka bir program veya herhangi bir alternatif arıyorum.

Son düzenleme:
Çok az python biliyorsan bu kod ile direkt anlattığın tarzda bir makro yapabilirsin. Önce keyboard kütüphanesini yükle. Ardından bu kodu IDLE içine yapıştır. F5 ile kodunu test edebilirsin. "X" tuşuna bastığın zaman programı başlatır ve sürekli olarak "x" tuşuna basılı tutar. CTRL+D yaptığın zaman basmayı durdurur. Bu kombinasyonları kodun içinden kendin kafana göre ayarlarsın.
Python:
import keyboard

def main():
    target_key = "x"  # Sürekli basılı kalacak tuş
    stop_combination = ["ctrl", "d"]  # Basmayı durduracak kombinasyon

print(f"'{target_key}' tuşuna basarak başlat. '{', '.join(stop_combination)}' tuş kombinasyonuyla durdurun.")

while True:
        if keyboard.is_pressed(target_key):
            keyboard.press(target_key)  # Tuşa basılı tut
            print(f"'{target_key}' tuşu basılı tutuluyor. Basmayı durdurmak için '{', '.join(stop_combination)}' kombinasyonunu kullanın.")

if all(keyboard.is_pressed(key) for key in stop_combination):
            keyboard.release(target_key)  # Tuşa basmayı durdur
            print(f"'{target_key}' tuşu bırakıldı. Program durdu.")
            break

if __name__ == "__main__":
    main()

Son düzenleme:
Çok az Python biliyorsan bu kod ile direkt anlattığın tarzda bir makro yapabilirsin. Önce keyboard kütüphanesini yükle. Ardından bu kodu IDLE içine yapıştır. F5 ile kodunu test edebilirsin. "X" tuşuna bastığın zaman programı başlatır ve sürekli olarak "X" tuşuna basılı tutar. CTRL+D yaptığın zaman basmayı durdurur. Bu kombinasyonları kodun içinden kendin kafana göre ayarlarsın.
Python:
import keyboard.

def main():
 target_key = "x" # Sürekli basılı kalacak tuş.
 stop_combination = ["ctrl", "d"] # Basmayı durduracak kombinasyon.

print(f"'{target_key}' tuşuna basarak başlat. '{', '.join(stop_combination)}' tuş kombinasyonuyla durdurun.")

while True:
 if keyboard.is_pressed(target_key):
 keyboard.press(target_key) # Tuşa basılı tut.
 print(f"'{target_key}' tuşu basılı tutuluyor. Basmayı durdurmak için '{', '.join(stop_combination)}' kombinasyonunu kullanın.")

if all(keyboard.is_pressed(key) for key in stop_combination):
 keyboard.release(target_key) # Tuşa basmayı durdur.
 print(f"'{target_key}' tuşu bırakıldı. Program durdu.")
 break.

if __name__ == "__main__":
 main()

Python'la çok aram yok ama temel olarak anladım diyebilirim. Sadece print F kısımlarını anlamadım ve de başka bir yolu daha var ise daha çok işime gelebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı