Klavye Ve Mouse Bir Süre Sonra Çalışmıyor

mehmetfh16

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, evet çok uzun bir konu fakat problem ile ilgili tüm detayı belirtmek istedim.

Oyun oynarken klavye ve fare birden kullanımdan çıkıyor ve bilgisayar kapanıp açılıncaya dek çalışmıyor. Sorun tek bir oyunda da olmuyor. Örneğin CSGO ve ETS 2 oyunlarında da bu oluyor fakat gözlemlediğim bir şey oldu. CSGO oynarken 40 dakika kadar sorun çıkarmıyor sonrasında ise kullanımdan çıkıyor klavye ve fare. ETS 2 oyununa gelince ise zamanın önemi olmuyor, ayarlar menüsünden her hangi bir görev için tuş atama seçeneğinde bastığım anda kullanımdan çıkıyor klavye ve fare. Bunu bir kaç kez denedim çünkü USB portlarında elektriksel dalgalanmadan dolayı sorunu yaşadığımı düşünüyordum ama dediğim gibi zaman fark etmeksizin tuş atamaya çalıştığım anda devreden çıkıyor klavye ve fare.

Wirelles Fare kullanıp oyunu kapatıyorum ve Aygıt Yöneticisini açtığımda ise 'Aygıt Tanımlayıcısı İsteği Başarısız Oldu' ile karşılaşıyorum ve doğal olarak bundan iki adet oluyor birisi fare biri de klavye. Kendi kendine tekrar bağlanmaya çalışıyorlar fakat bildirim geliyor ve USB aygıtı tanınamadı hatası ile bağlanamıyorlar.
Tekrar bilgisayarı açtığımda çalışıyorlar ve oyuna girdiğimde aynı şey oluyor, kısır döngü.

Çözüm için denediklerim;
  • 'Güç kazancı sağlamak için bilgisayar bu aygıtı kapatsın' seçeneğini tüm USB portları için kapattım.
  • Denetim Masası > Gelişmiş güç ayarlarını değiştir > USB seçmeli askıya alma ayarını deve dışı yaptım.
Sorun devam etmektedir. Ve bu arada bu bilgisayarda donanım değişiklikleri yapmıştım. İntel sistemden AMD sisteme geçtim fakat Windows'un kurulu olduğu HDD aynı. Yeni donanımları taktıktan hemen sonra Windows ayarlarından 'Bu bilgisayarı sıfırla' ile sıfırlamıştım fakat kişisel dosyaları silmemesi için gerekli seçenek ile sıfırladım. Windows yeniden kurulduktan sonra ayarlardan güncellemeleri kontrol edip güncellemeleri edindim, GPU sürücülerini yükledim, AMD'nin sitesinden chipset sürücülerini indirdim kurdum. Oyunları bu olaylardan sonra kurup oynamıştım ve sorun böyle başlamış oldu.

Sistemim;
AMD Ryzen 5 1600
MSI A320M-A PRO
HyperX Fury DDR4 2133
Zotac GTX 1060 3GB AMP
Seagate Barracuda 500GB HDD
XIGMATEK XCP-A500 PSU
Standard Klavye ve fare

Tek tek dene ya klavye ya mouse, ürünlerden biri sıkıntılı olabilir.
Hocam ikisini de test ettim fakat ikisi de sağlam. Tüm USB portlarında denedim, 3.0 ve 3.1 portlarında sapıtıyorlar 2.0'da ise konuda bahsettiğim sorunu yaşıyorum. Konuyu açtıktan sonra bilgisayarı kardeşime verdim ve Rules of suvival adında bir oyun oynadı hiç sorun çıkartmamış. Az önce CSGO açtım oyuna başladığım anda fare gitti, klavye çalışıyordu.

Hocam ikisini de test ettim fakat ikisi de sağlam. Tüm USB portlarında denedim, 3.0 ve 3.1 portlarında sapıtıyorlar 2.0'da ise konuda bahsettiğim sorunu yaşıyorum. Konuyu açtıktan sonra bilgisayarı kardeşime verdim ve Rules of suvival adında bir oyun oynadı hiç sorun çıkartmamış. Az önce CSGO açtım oyuna başladığım anda fare gitti, klavye çalışıyordu.
Başka fare ile CS:GO oynar mısın? Bu sorun arkadaşımda oldu klavye bozuk çıktı. Her şeyi denedik en son başka klavye ile denedik hala sorunsuz kullanıyor. Sizde de fare olabilir.

Başka fare ile CS:GO oynar mısın? Bu sorun arkadaşımda oldu klavye bozuk çıktı. Her şeyi denedik en son başka klavye ile denedik hala sorunsuz kullanıyor. Sizde de fare olabilir.
Tamam hocam elimde Wirelles fare var onunla CSGO oynayayım. Sonucu buraya yazacağım.
Hocam sorun devam etmekte, fakat şu anda dahil olmak üzere PS/2 fare ile bilgisayarımı kullanıyorum. Herhangi bir sorun çıkmadı PS/2 ile. Ama sanki USB fare devre dışı kaldığında işlemci 41 dereceye ulaşmıştı.. Tam da donanım sıcaklıklarına bakıyordum oyun esnasında, işlemci 41 derece olduğu anda fare devre dışı kalmıştı. Tesadüf mü, alakalı mı bilmiyorum. 🧐

Tamam hocam elimde Wirelles fare var onunla CSGO oynayayım. Sonucu buraya yazacağım.

Hocam sorun devam etmekte, fakat şu anda dahil olmak üzere PS/2 fare ile bilgisayarımı kullanıyorum. Herhangi bir sorun çıkmadı PS/2 ile. Ama sanki USB fare devre dışı kaldığında işlemci 41 dereceye ulaşmıştı.. Tam da donanım sıcaklıklarına bakıyordum oyun esnasında, işlemci 41 derece olduğu anda fare devre dışı kalmıştı. Tesadüf mü, alakalı mı bilmiyorum. 🧐
Driverlar ile alakalı bir durumdur. En kötü temiz kurulum ile düzelecektir. Her şeyden önce tüm driverlarin güncellerini kontrol et.

Aynen hocam yedeklerimi aldıktan sonra yapacağım. Klavyeyi ön USB portlarına bağladığımda sorun çıkmıyor, sürücüler güncel fakat temiz kurulum sonrası sorun çıkmayacağı düşüncesindeyim. %90 Sürücü sorunu.
Sorun çözüldü. Temiz kurulum sonrası tüm sürücüleri yükleyerek çözüme ulaştım.

Ben hala bu sorunla uğraşıyorum ve yapamadım bir türlü oyun da YouTube'da vs. maouse 1 sn donuyor geri geliyor ve mouse tekrar donuyor bu kez klavye de gidiyor mouse ışıkları yanıyor ama donuyor çalışmıyor arka planda olan oyun müzik video vs. gibi şeyler çalışıyor

Ben hala bu sorunla uğraşıyorum ve yapamadım bir türlü oyun da YouTube'da vs. maouse 1 sn donuyor geri geliyor ve mouse tekrar donuyor bu kez klavye de gidiyor mouse ışıkları yanıyor ama donuyor çalışmıyor arka planda olan oyun müzik video vs. gibi şeyler çalışıyor.

Aynı sorun bende de var bir çözüm buldunuz mu?

Geri
Yukarı