Klavyede en iyi Switch nedir?

wooper

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar artık klavyeleri Switch'lerine göre yargılamaya karar verdim. Yanlış düşünmüyorumdur umarım ve benim burada sorduğum soru en iyi Switch türü değil, öyle bir şey yok zaten. Hangisinin hangi işinize yaradığına göre alınmalı. Benim sorduğum soru hangi Switch markası en iyi Switch'i üretiyor ve bu Switch'lerin kullanıldığı klavyeleri önermenizi isteyecektim. @efedesu @hadwiger sizin de önerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Cherry MX en iyisi.

Razer'ın var, iyi sayılır.

Kailh yine üst seviye markaların kullandığı bir marka.

Gateron da var, Cherry MX klonu. Güzeldir.

Outemu orta seviye biraz daha. Hatta kötüye yakın.

KRGD var, kötü bir Cherry MX klonu.

@Silinen üye bence güzel bir açıklama yapabilir bu konuda. :D

Kendi klavyemi öneririm: Asus ROG Strix Flare. Cherry MX kendisini ispatlamış bir marka. Corsair K68 olabilir. Bunlar dışında Razer, Logitech gibi markaların kendi ürettikleri switch var. Araştır, bütçene uyan en iyi klavyeyi al. İndirim günlerinde klavyelerin fiyatı iyi seviyelere gelebiliyor.

Tonlarca farklı mekanik anahtar mevcut. "En iyi mekanik anahtar" demek biraz yanlış olur çünkü mekanik anahtarlar fiyatlarına ve özelliklerine göre ayrılırlar. Anahtarları markalarına göre ayırmak yine yanlış çünkü markalar zaman geçtikçe farklı anahtarlar üretebiliyorlar. Örneğin önceden Razer'in kullandığı Kailh anahtarlar aynı renkteki Cherry MX varyasyonlarına göre daha başarısızdı. Ancak Razer daha sonra kendi anahtarlarını yeniledi ve tercih edilebilecek anahtarları mevcut.

Cherry MX klonlarını kullanmaktan çekinmeye gerek yok, sadece Cherry MX anahtarları kullandığı için 2.5 kat daha pahalı bir klavye almanın anlamı olduğunu düşünmüyorum. Yine iyi bir seçenek olarak optik anahtarlar var, Cherry MX için "premium" pay ödemek istemezseniz bunları tercih edebilirsiniz.

Klavye pazarında bizim adımıza üzücü bir gerçek mevcut, birçok nitelikli klavye üreticisi firma Türkiye pazarında bulunmuyor. Bulunsa bile az sayıda modeli yüksek fiyattan alabiliyorsunuz. Bu modelleri ve mekanik anahtarları incelemek için aşağıya bir link bırakıyorum, bolca materyal mevcut.

Sonuç olarak, klavyeleri sadece barındırdığı "switch"e göre yargılamak optimal sonuçlar vermez. Klavyeleri satış fiyatını ve barındırdığı anahtar dahil olmak üzere bütün özellikleri göz önünde bulundurarak değerlendirmek en iyisi.

Cherry MX en iyisi.

Cherry MX en iyisi demekten ziyade en köklü firma demek daha doğru olur. En iyi switch diye bir şey yok aslında. Bu "En iyi telefon iPhone'dur." demek gibi olur biraz.
En iyi switch konusuna gelecek olursak, ben lubed Gateron Yellow Switch kullanıyorum 3 haftadır yaklaşık. "Bence" en iyisi o, hem fiyatı oldukça uygun, hem de sesi ve hissiyatı oldukça hoş.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Fiyat konusunu göz önünde bulundurmazsak en güzel switch benim kanaatimce Drop markasının Holy Panda'larıdır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Sizin yazdıklarınızdan oyun için en iyisi evet Cherry MX, hor kullanımda ve yıllarca aktif kullanımda en güzel dayanacak switch onlar. Ancak örneğin benim bilgisayar kullanımımın %70'i yazı yazmakla geçiyor, ben de bu yüzden güzel bir hissiyat istediğimden daha hoş his veren Yellow switch kullanıyorum, Yellow'un en f/p oranı yüksek üreticisi ise Gateron.
Outemu Switch'li CK62'yi bir hafta kullandım, sonra memnun kalmayıp kenara kaldırdım. Outemu tavsiye etmiyorum, kalitesiz.
KRGD hiç denemedim ama oldukça kalitesiz olduğunu biliyorum, tercih etmezdim.
Razer'ın basış hissiyatı kötü.
Kullanım amacına göre değişiyor kısacası :) Zevkler ve renkler meselesi.

Cherry MX en iyisi.

Sence Steelseries'in ve Asus'un çıkardığı yeni anahtarlar nasıl?

Ya her şey iyi hoş da Asus Bey, biz buna nereden keycap bulacağız? Asus'un dandik ABS keycaplerini kullanmak istemezdim şahsen, ayrıca lube işlemi yapmak da biraz zor. Ama mühendislik güzelmiş.

Cherry MX en iyisi demekten ziyade en köklü firma demek daha doğru olur. En iyi switch diye bir şey yok aslında. Bu "En iyi telefon iPhone'dur." demek gibi olur biraz.
En iyi switch konusuna gelecek olursak, ben lubed Gateron Yellow Switch kullanıyorum 3 haftadır yaklaşık. "Bence" en iyisi o, hem fiyatı oldukça uygun, hem de sesi ve hissiyatı oldukça hoş.

Fiyat konusunu göz önünde bulundurmazsak en güzel switch benim kanaatimce Drop markasının Holy Panda'larıdır.

Sizin yazdıklarınızdan oyun için en iyisi evet Cherry MX, hor kullanımda ve yıllarca aktif kullanımda en güzel dayanacak switch onlar. Ancak örneğin benim bilgisayar kullanımımın %70'i yazı yazmakla geçiyor, ben de bu yüzden güzel bir hissiyat istediğimden daha hoş his veren Yellow switch kullanıyorum, Yellow'un en F/ oranı yüksek üreticisi ise Gateron.
Outemu Switch'li CK62'yi bir hafta kullandım, sonra memnun kalmayıp kenara kaldırdım. Outemu tavsiye etmiyorum, kalitesiz.
KRGD hiç denemedim ama oldukça kalitesiz olduğunu biliyorum, tercih etmezdim.
Razer'ın basış hissiyatı kötü.
Kullanım amacına göre değişiyor kısacası :) Zevkler ve renkler meselesi.
Teşekkürler Lime reis. :D Yurt dışında çok güzel klavyeler var aslında ama bizimkiler hep en kötü ürünleri getirtip logo basıyorlar. :D

Ben hiç alışamadım Gateron Yellow Switch'e. Çok değişik bir basma hissi var. Razer da kötü değil bence ama basma hissi çok yapay. İyi hissettirmiyor. :D Outemu genelde sorun çıkarıyor zaten, bir süre sonra çift basma sorunu oluyor.

SteelSeries gördüğümde otomatik olarak çöp geliyor aklıma. :D Daha bakmadım, incelemeleri izledikten sonra net görüş belirtirim. :D

Teşekkürler Lime reis. :D Yurt dışında çok güzel klavyeler var aslında ama bizimkiler hep en kötü ürünleri getirtip logo basıyorlar. :D
En güzeli custom keyboard. Seri üretim klavyelerin hiçbirinin performansını beğenmiyorum. Fırsat bulsam bir yazı yazacağım onun hakkında da, bu ara yoğunum 😒
4vdhy7.jpg
(Evet 5 dakikadır buna uğraşıyorum.)
Ben hiç alışamadım Gateron Yellow Switch'e. Çok değişik bir basma hissi var. Razer da kötü değil bence ama basma hissi çok yapay. İyi hissettirmiyor. :D Outemu genelde sorun çıkarıyor zaten, bir süre sonra çift basma sorunu oluyor.
Tactile'a alışınca linear tuhaf geliyor biraz, ama alışınca linearın sesi daha güzel, ASMR gibi 😂
Razer'ın malzeme kalitesi yüzünden soğudum o markadan. Huntsman gibi bir klavyede incecik keycap kullanmışlar.
Outemu da ne bileyim, aşırı rahatsız etti beni. Membran klavye gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı