Klavyede küçüktür büyüktür işaretlerine nasıl kısayol atayabilirim?

hakan yaeger

Megapat
Makaleler
21
Daha fazla  
Arkadaşlar benim İngilizce bir klavyem var, genelde Rampage R74 olarak bilinen klavyenin fasonu. Forumda böyle bir konu var fakat o konuda istediğim cevabı bulamadım. Türkçe klavyelerde bunlar Z tuşunun yanında oluyor fakat bu klavyede Ö ve C tuşlarının üstünde. Alt + Shift yaptıktan sonra bu işaretleri kullanabiliyorum fakat Türkçe harflerden mahrum kalıyorum bu sefer. Alt+Shift ya da Alt+060 ya da 062 gibi uzun şeylere gerek kalmadan bir tuşa bu işaretleri nasıl atayabilirim?

Kısa bir autohotkey scripti ile yapabilirsin istediğini. alt ve c birlikte bastığında < yazacak mesela. Eğer bu tarz birşey işini görüyorsa daha detaylı anlatayım.

Bende aynı klavyeyi kullanıyorum ve aynı sorun bende de var yardımcı olabilir misiniz?

Eminim daha kolay yada daha efektif bir yolla çözümü vardır bu yapacağımızın ama şu an aklıma gelen en kısa yol bu benim.

Öncelikle yukarıdaki linkten autohotkeyi kuruyorsun. Sonra bir tane text dosyası açıp içerisine şunu aynı şekilde yapıştır.

Kod:
^p::
Send, <
return

Daha sonrabu text dosyasına istediğin bir ismi verip kaydet. Kaydederken yada kaydettikten sonra uzantısını ahk olarak değiştirmek gerekiyor.

Script dosyasını çalıştırdığında artık CTRL ve P tuşlarına aynı anda bastığında < işareti yazacaktır. p yerine farklı tuş koyabilirsin. Aynı işlemi bir başka scriptle > için de yapabilirsin.

Bunların dışında mouse kontrolü, klavye kısa yolları, bekleme süresi koyma, farklı program çalıştırma ve program içerisinde farklı işlem yaptırma gibi neredeyse sınırsız kullanım alanı var. Bu yazdığımız sadece çok çok basit seviyeli bir tuş atama. Detaylı kullanım için aşağıdaki linkte gereken herşey var.

Not: Autohotkey Windows başladığında otomatik başlatırsan her PC açışında tekrar çalıştırmana gerek kalmaz. Normalde kullanacağın scriptleri her PC açışında tekrar çalıştırmak gerekiyor fakat bunu da otomatik olarak windows başladığında çalıştırabilmek mümkün.

Geri
Yukarı