Klima açılınca bilgisayar yeniden başlama sorunu

kaan vercetti

Hectopat
Daha fazla  
Corsair VS650 PSU'ya sahibim. Normal zamanda bir sorun olmuyor pek. Evin şalterleri yanımda duruyor sayılır. Oyun oynayıp oynamamam önemli değil, genelde gece saatleri oluyor. Isınma sorunu kesinlikle yok. Evde genelde klima açıldığında şalterlerden ara-ara sesler geliyor. O ara-ara gelen ses, geldiği zaman PC kendisini yeniden başlatıyor. Klima kapalıyken bu olay daha nadir oluyor. Geceleri sık-sık yaşadığım bir problem. Bilgisayardan önce de klima açıldığı zaman sürekli bu ses geliyordu, fakat bu ses gelince PC'nin kendisini yeniden başlatma olayı yeni başladı sayılır. Dediğim gibi evde teknolojik alet açık değilken pek bu sorunla karşı-karşıya gelmiyorum. Ne önerirsiniz? PSU fiyatları arttı, sorunun PSU'dan olduğunu düşünüyorsanız ne yapmam gerekiyor? Kullandığım ekran kartı 1080'den fazla elektrik sömürüyor, yeni PSU'ya verecek pek param yok. Tamiri yapılır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
PSU'nun değişmesi bir çözüm değil. Klima ile aynı hat üzerinden elektrik kullanıyorsanız, farklı bir odanın prizinden alın ya da sigorta küçükse büyütün.
PSU'nun değişmesi bir çözüm değil. Klima ile aynı hat üzerinden elektrik kullanıyorsanız, farklı bir odanın prizinden alın ya da sigorta küçükse büyütün.

Çözüm
Arkadaşında bahsettiği gibi sorun sigortanızdan kaynaklanıyor ya sıkıntılı yada sigortanız küçük yetmiyor voltaj düştüğü zaman bilgisayarınız yeniden başlıyor.

Gece deneyip yazacağım, önerileriniz için teşekkürler.
Sorun çözülmüş değil. Sanırım tüm prizler aynı şaltere çıkıyor. Buna ek olarak bilgisayar yaklaşık 1-1.5 saat boyunca Windows güncellemesindeydi. Güncelleme esnasında kapanma gibi bir durum olmadı fakat kullanmaya başlayınca sorunun devam ettiğini gözlemledim.

.
Sorun çözülmüş değil. Sanırım tüm prizler aynı şaltere çıkıyor. Buna ek olarak bilgisayar yaklaşık 1-1.5 saat boyunca Windows güncellemesindeydi. Güncelleme esnasında kapanma gibi bir durum olmadı fakat kullanmaya başlayınca sorunun devam ettiğini gözlemledim.

Son düzenleme:
Bende VS650 sahibiyim ve neredeyse aynı problemi yaklaşık 1 aydır yaşıyorum.
Benzer bir konu açmıştım ve PSU kaynaklı olduğu söylenmişti fakat benimde yakın zamanda PSU değiştirecek imkanım olmadığı için halen sürünüyorum.
Farklı priz olayı da dahil olmak üzere denemediğim-yapmadığım şey kalmadı.
Bir sonuca ulaşabilirseniz veya olay netlik kazanırsa buradan bilgilendirme yapmanızı rica ediyorum.

@Wien haber vereceğimden şüphen olmasın.
Bununla beraber sorun tek klima ile ilerlemiyor, bunu gözlemledim. İşlemci sıcaklığım normal olarak 25-40 arasında değişiyor. Genelde 20'li değerler göremesem de ilk açıldığında böyle, sonra boştayken 40 derece oluyor. Oyundayken 50'yi falan da geçiyor. Tanıdık bir bilgisayar tamircisi sorunun işlemci sıcaklığından kaynaklanabileceğini söyledi, bununla beraber ben de bios menüsünden işlemci sıcaklığına göre fan hızını arttırdım. Fakat sorun çözüldü mü? Hayır. Klima kapalı olsa da bilgisayar arada kendini reslemeye devam ediyor. H110m pro vd anakartına sahibim. Yapabileceğim bir şey var mı? @Asım Demir
Bir dostun önerisi ile bios güncelledim, işlemci sıcaklığında bir değişim bekliyordum ama olmadı. :D Gelişmeleri aktaracağım.
Saçma bir şekilde bios güncelledikten sonra sadece 1 defa res yedim. Güncellememden bu yana 1 defa hariç daha res atmadı. Umarım daha da atmaz, eğer aynısı yaşanırsa buradan dile getiririm. @Wien deneyebilirsin.

Son düzenleme:
@Wien haber vereceğimden şüphen olmasın.
Bununla beraber sorun tek klima ile ilerlemiyor, bunu gözlemledim. İşlemci sıcaklığım normal olarak 25-40 arasında değişiyor. Genelde 20'li değerler göremesem de ilk açıldığında böyle, sonra boştayken 40 derece oluyor. Oyundayken 50'yi falan da geçiyor. Tanıdık bir bilgisayar tamircisi sorunun işlemci sıcaklığından kaynaklanabileceğini söyledi, bununla beraber ben de bios menüsünden işlemci sıcaklığına göre fan hızını arttırdım. Fakat sorun çözüldü mü? Hayır. Klima kapalı olsa da bilgisayar arada kendini reslemeye devam ediyor. H110m pro vd anakartına sahibim. Yapabileceğim bir şey var mı? @Asım Demir
Bir dostun önerisi ile bios güncelledim, işlemci sıcaklığında bir değişim bekliyordum ama olmadı. :D Gelişmeleri aktaracağım.
Saçma bir şekilde bios güncelledikten sonra sadece 1 defa res yedim. Güncellememden bu yana 1 defa hariç daha res atmadı. Umarım daha da atmaz, eğer aynısı yaşanırsa buradan dile getiririm. @Wien deneyebilirsin.
Tavsiyen için teşekkürler fakat benim BIOS zaten güncel durumda.
Umarım senin sorunun hallolmuştur.

Sorunum çözülmemişti. Şalter bir şeye yaramadı, sadece o sesin giderilmesine yaradı. Artık sinir krizi geçirmek üzereyim. Klima kapalıyken de bile deli gibi bilgisayar kendini reboot etmeye başladı, kaldıramıyorum. Bugün bilgisayarı tamire vereceğim, sorunun büyük ihtimal güç kaynağında olduğunu düşünüyorum. Kesin cevabı onlar verir artık. PUBG gibi yüksek oyunlara giremez oldum, Fortnite girsem dahi FPS 60'a sabitliyorum 200-300 arası oynama imkanım varken. FPS limitini kaldırınca bilgisayar reset atıyor, 60 FPS'de oynanmadığım için de sarmıyor. Gelişmeleri konuya aktarırım.

PCN_N_KEND__KEND_NE_KAPANMASI.png

Oyunda bile değilken reboot etmeye başladı. Belki bu güç kaynağına sahip olup sorun yaşayan vardır diye bunun da görüntüsünü paylaşmak istiyorum. Her gelişmeyi yazacağım.

PCN_N_KEND__KEND_NE_KAPANMASI_2.png

Son düzenleme:
Sorunum çözülmemişti. Şalter bir şeye yaramadı, sadece o sesin giderilmesine yaradı. Artık sinir krizi geçirmek üzereyim. Klima kapalıyken de bile deli gibi bilgisayar kendini reboot etmeye başladı, kaldıramıyorum. Bugün bilgisayarı tamire vereceğim, sorunun büyük ihtimal güç kaynağında olduğunu düşünüyorum. Kesin cevabı onlar verir artık. PUBG gibi yüksek oyunlara giremez oldum, Fortnite girsem dahi FPS 60'a sabitliyorum 200-300 arası oynama imkanım varken. FPS limitini kaldırınca bilgisayar reset atıyor, 60 FPS'de oynanmadığım için de sarmıyor. Gelişmeleri konuya aktarırım.

PCN_N_KEND__KEND_NE_KAPANMASI.png

Oyunda bile değilken reboot etmeye başladı. Belki bu güç kaynağına sahip olup sorun yaşayan vardır diye bunun da görüntüsünü paylaşmak istiyorum. Her gelişmeyi yazacağım.

PCN_N_KEND__KEND_NE_KAPANMASI_2.png
aynı

Sorun çözüldü mü bende de aynı sorun var ve garip olan şu bazen 1 hafta reset atmıyor bazen günde 5-6 kere resetleniyor.
O yüzden PC donanımlarında bir problem olduğunu düşünmüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı