Klonlananan bireyin bilinci ve ruhu olur mu?

Beynimin yanması bittikten sonra karar verdim. Bence bilinci ve ruhu olmaz. Evrim Ağacı'na sormak gerek en iyi sonuç için.
Neden? Evrim Ağacı birisini klonlayıp test mi etmiş? Demek istediğim şey bilim bunun hakkında şu an bir yorum yapabilir mi sadece merakımdan soruyorum. İlerde belki teknoloji gelişirse yapabilir.

Bu soruyu ancak bilim insan beynini tam olarak çözdüğünde cevap verebiliriz. İnsanın bilinci ruh ile mi yoksa beyin ile mi sağlanıyor? Eğer bunu bilirsek sorunuz cevaplanabilir.

Beynimin yanması bittikten sonra karar verdim. Bence bilinci ve ruhu olmaz. Evrim Ağacı'na sormak gerek en iyi sonuç için.
O ağacın nükleer enerji konusundaki fikirleriyle klima kullanan green peace ofisi gibi olduğunu biraz araştırarak görmeni isterim - ki diğer konulardaki fikirlerini tartmak için güzel zemin olur.

Bir filmdeki konuyu araştıran adamın sözü çok hoşuma gider, "Bilgileri gizlemişlerse de, klozete 22.000 pound yazdıklarına göre, vergi dairesinden izini sürebiliriz."

Klonlamada bilinç için gerekli hücre kısmı olacak, lakin genetik bilgi aktarımı ne kadar taze ve işlevli bunu henüz kamuoyuna açıklamadılar. Geriye kalan tek sorun ölünce tartıda eksilen 21 gram'ın klonlamada da olup olmadığı.

Klonlamanın en basit iki amacı; yedek parça gibi, organ üretimi, diğeri belli bir ihtiyaç konusunda kontrol edilebilir dondurulmuş insan - oraya buraya yollamalık.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Detaylı izlediğim söylenemez ama bu video var. Tabii bilinç hakkında bilgi verip vermediğini incelemedim.

@Mucosoft vermiyor hocam.
Mantıken bilinci olmaması için hiçbir neden bulunmuyor. Videoda anlatıldığı gibi vekil annede yetişen bir canlı olursa ruhu olmaması için de bir neden yok. Konuyu dine çekerseniz zaten bunların hiçbiri caiz olmuyor, o yüzden o topa hiç girmeyiniz. 🙂

Bizi biz yapan bilincimiz olduğu kadar bilinçaltımızda yer alan bilgilerdir. Bilincin kopyalanabilirliğinin çok karmaşık bir tartışma konusu olması bir yana; bilinçaltının kopyalanabilirliğinin ondan defalarca daha karmaşık bir konu olduğunu kabul etmeliyiz. Yani insan klonlanabilse bile o kişi klonlandığı insana benzer olabilir, ama asla aynı olmayacaktır.

Geri
Yukarı