Nitroselüloz üretiminde tuz ruhu kullanılır mı?

Laptop Uzmanı

Decapat
Daha fazla  
Nitroselüloz sülfürik ve nitrik asitlerle pamuğun nitratlanması ile oluşuyor. Sülfirik asidi marketten temin etme imkanım yok maalesef. Nitrik asit ve tuz ruhu ile bu işlemi gerçekleştirsem olur mu?
Pas çözücü de %18 nitrik asit bulunuyor.
Sizce tuz ruhu ve nitrik asitle zayıf da olsa nitroselüloz üretilir mi?

Merhaba. Trinitro-gliserinin (dinamitin iç sıvısı) üretimi yapılırken, bu zor üretimde derişik sülfirik asidin ester ve su şeklinde olan kimyasal reaksiyonu sonunda oluşan bir karışımından suyu absorbe edip çekerek bir polialkol (giliserin) ve HNO3'ün özel patlayıcı tuzu olan esterden suyu ayrıştırmak için mutlaka ama mutlaka sülfirik asidin kullanılması gerektiğini lise kimyasından biliyorum. Trinitro selüloz üretiminde de, aslı selüloz olan pamuk ile HNO3'ün nitrolanmasıyla nitro-selüloz (pamuk barutu) oluşur, bu esnada ester oluşurken yine su oluşacağından bu ortamdan hemen çekilip uzaklaştırılıp sadece bu esteri ortada bırakmak için mutlaka yine derişik H2SO4 'ün (saç yağı=kara boya) kullanılması gerekli olabilecektir şeklinde düşünüyorum. Yani HCl (tuz ruhu= klorhidrik asidin) sülfirik asit gibi bu zor ortamdan kuvvetli su çekme özelliği bulunmuyorsa (gaz HCl'yi su içinde eritip su ve HCl karışımına biz tuz ruhu diyoruz) bu ester oluşumunda bu deney esnasında bir aksaklık olabilecektir şeklinde düşünüyorum. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı