Koç, Sabancı gibi aile nasıl oluşturulur?

Sürdürülebilir, varlıklı ve ülkeye katkısı yüksek bir aileyi kastediyorum.
O insanların bu kadar büyümesinin bir sebebi kanımca şu: Piyasa aç iken onlar ihtiyaçlar üzerine çalıştı. Piyasaya çoook erken girdiler. Yani o konularda rakipleri yoktu. Veya çok azdı. Bu sayede büyüdüler. Ticarete de kafa yatkın olunca büyümek kolay oldu.

Şimdi her üründen bir sürü marka var. Rakip çok. Ayakta kalmak, o derece büyümek zor.

Türkiye'de olmaz artık, olmana müsaade etmezler, seni çiğ çiğ yerler, sen bir şey keşfetsen bile bir şekilde el koyup sahiplenirler. Yurt dışına açılman lazım.

Zengin olmak her geçen gün daha da zorlaşıyor.
O insanların bu kadar büyümesinin bir sebebi kanımca şu: Piyasa aç iken onlar ihtiyaçlar üzerine çalıştı. Piyasaya çoook erken girdiler. Yani o konularda rakipleri yoktu. Veya çok azdı. Bu sayede büyüdüler. Ticarete de kafa yatkın olunca büyümek kolay oldu.

Şimdi her üründen bir sürü marka var. Rakip çok. Ayakta kalmak, o derece büyümek zor.

Sıfırdan böyle bir aile olamazsın zaten onlar dönemin şartlarını en iyi şekilde kullanmışlar. Tabii zaman da gereken bir şey. Hamlelerin her şeyin doğru ve yerinde olacak ileriyi iyi göreceksin.

Bu dönemde ise ciddi ve sağlam bir icat ve buluş gerekli birden yükselmek için. Ben böyle bir dükkan açayım ile zor bu zamanda.

Önüne engeller çıkar, siyaset gelir kapına, başka unsurlar gelir, yani hiç kolay değil. Çok zor bu zamanda.

Zengin olmak her geçen gün daha da zorlaşıyor.
Dediğim gibi. Müthiş bir tüccar kafası gerekiyor. Günümüzde de zengin olanlar var. Geçen gün gazetede okumuştum. Kadın temizlikçi olarak girdiği tekstil atölyesini satın almış. Bankadan kredi çekmiş. Atölyeyi almış. İşletmeye başlamış. Kazancımız iyi çok şükür diyor.

Aha buyurun bakalım.

Yeni konular

Geri
Yukarı