Kodlama Bilgisi Olmadan Android Uygulama Geliştirmek

sipsak

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1521828150
Arkadaşlar merhaba,

Bu konuda sizlerden yardım bekliyorum. Kodlama bilgim yok, daha doğrusu sadece LUA dilini biliyorum. Başka hiçbir dili bilmiyorum. Bu nedenle kodlama temelim var, mantığı biliyorum fakat LUA diliyle Android uygulama geliştirilmiyordur diye tahmin ediyorum. Bu konuda bildiğiniz varsa yazın lütfen.

Her neyse, şimdi kodlama olmadan uygulama geliştirmeye yarayan yüzlerce site var, bu sitelerden gerçekten çok güzel olanları da var. Mesela GoodBarber ve App Inventor gibi. Bu sitelerinde ücretsiz planlarında yaptığımız uygulamaya kendi reklamını koyuyor. Sanırım App Inventor diğerlerine göre çok daha gelişmiş. Fakat o bile bana karışık geliyor. Benim istediğim bir siteye üye olarak değilde, bilgisayara yükleyeceğimiz bir yazılım ile uygulama geliştirmek. Mesela buna örnek olarak GameSalad var. Kodlama bilgisi olmadan mobil oyun geliştirmeye yarıyor. Gerçekten çok basit ve sürükle-bırak tabanlı bir arayüzü var. Fakat benim isteğim oyun değil uygulama geliştirmek. Bildiğiniz böyle bilgisayar yazılımları var mı arkadaşlar?

Muhtemelen hiç böyle uğraşma, git kodlama öğren vs. diyen arkadaşlar da olacaktır. Kodlama da öğrenicem arkadaşlar fakat şu an buna ayıracak zamanım yok. Zamanında Google Play'de 25 dolar ödeyip geliştirici hesabı açtırmıştım. Bir uygulama yapsam yayınlıcam fakat uygulamam yok.

Mesajlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

Kodlama öğrenecek zamanım yok diyorsun fakat uygulama geliştirmeye zamanın var. Bu zamanını kodlamaya harcasan kat be kat daha iyi. Ne bu acele?

Demek istediğim şeyi yapmak için harcayacağım zamanı kodlama öğrenmeye harcasam hiçbir şey öğrenemem. Çünkü bahsettiğim platformlar sayesinde birkaç saat içinde hatta dakikalar içinde kişi kendi uygulamasını oluşturabiliyor. Fakat kodlama bir günde öğrenilecek bir şey değil. Benimle aynı dertten muzdarip olan arkadaşlar da vardır illa ki. O yüzden sorunumu anlayan birisinden cevap bekliyorum.

Ben mobil uygulamalar geliştiriyorum. Java veya Kotlin dilini bilmeden, layout tasarımları yapmayı bilmeden, Android Studio, kullanımı ve birkaç dosyanın kullanımını bilmeden (Manifest dosyası, Gradle dosyası gibi), internet üzerinden oluşuturulan hazır uygulamalar ile sağlam bir iş çıkartamazsın diye düşünüyorum.

Kısacası, önce oturup Java dilini öğrenmeli, daha sonra nesne tabanlı programlamayı, programlamanın mantığı ve algoritmayı öğrenmeli, daha sonra Android Studio'nun kullanımını öğrenmeli ve en son da çeşitli kaynaklardaki örneklerden yararlanarak uygulamalarını geliştirmelisin.

Kod yazmadan, hayal gücünü tam olarak kullanamadan, ne kadar profesyonel bir uygulama yapabilirsin ki internet üzerinden?

Web sitesi ile mobil uygulamanın haberleşmesi için öğrenmem gereken bir API vardı. Bu API'yı öğrenmem birkaç ayımı aldı fakat başardım. Sen başlarda bu kadar karmaşık konulara girmeyeceksin belki fakat önce bir programlamayı, mantığını ve algoritmaları öğren derim.

İlla ki diyorsan, "ben kodlarla modlarla uğraşamam, internetten yapacağım" bir fikrim ve tavsiyem yok, başarılar.

Goodbarber sitesinde uygulamayı tasarladıktan sonra şirket ismi vs. istiyor bunlar olmadığı için bu uygulamayı nasıl yayınlayacağız?

Yapamazsınız. Algoritmayı kurmak ve kodu yazmak her şeydir. Programlama öğrenmek zor değildir. Eğer bu işlerden zevk alıyorsanız bir yerden başlayın. Gerisi gelir zaten.

Ben mobil uygulamalar geliştiriyorum. Java veya Kotlin dilini bilmeden, layout tasarımları yapmayı bilmeden, Android Studio, kullanımı ve birkaç dosyanın kullanımını bilmeden (Manifest dosyası, Gradle dosyası gibi), internet üzerinden oluşuturulan hazır uygulamalar ile sağlam bir iş çıkartamazsın diye düşünüyorum.

Kısacası, önce oturup Java dilini öğrenmeli, daha sonra nesne tabanlı programlamayı, programlamanın mantığı ve algoritmayı öğrenmeli, daha sonra Android Studio'nun kullanımını öğrenmeli ve en son da çeşitli kaynaklardaki örneklerden yararlanarak uygulamalarını geliştirmelisin.

Kod yazmadan, hayal gücünü tam olarak kullanamadan, ne kadar profesyonel bir uygulama yapabilirsin ki internet üzerinden?

Web sitesi ile mobil uygulamanın haberleşmesi için öğrenmem gereken bir API vardı. Bu API'yı öğrenmem birkaç ayımı aldı fakat başardım. Sen başlarda bu kadar karmaşık konulara girmeyeceksin belki fakat önce bir programlamayı, mantığını ve algoritmaları öğren derim.

İlla ki diyorsan, "ben kodlarla modlarla uğraşamam, internetten yapacağım" bir fikrim ve tavsiyem yok, başarılar.
Hocam illa Java veya Kotlin mi olması lazım. Python veya C++ ile yapılmaz mı?

Goodbarber ile uygulamamın her şeyini tasarladım fakat Google Play'da paylaşamıyorum, anlayan varsa yardımcı olabilir mi?

Geri
Yukarı