Kodlama için Linux tavsiyesi

Son olarak driver nasıl kuracağım sıkıntı olur mu?
Kurarken kurulum sırasında "3. Parti donanım sürücülerini kurulum sırasında kur." gibi bir seçenek olacak. Bilgisayarını kurulum sırasında internete bağlayıp bu seçeneği seçersen sürücü sıkıntısı yaşamazsın kendisi kurar.
Bir sorum daha var Ubuntu ile Mint arasında çok fark var mı performans vb. ben çift işletim sistemi kuracağım bir de.
Performans farkı daha çok masaüstü ortamları arasında olur. Örneğin Linux Mint'in birden fazla versiyonu var ve sadece masaüstü ortamları değişiyor. Masaüstü ortamları doğrudan görünüşe etki ediyor. Yaygın masaüstü ortamlarının ağırlık sırası;

GNOME>KDE Plasma=XFCE>LXQt/LXDE

Tabi bu listeye koymadığım sayısız masaüstü ortamı ve pencere yöneticisi var. Pencere yöneticileri daha az kaynak tüketir fakat kullanımları klavye üzerinden yönetilir.

Son düzenleme:
Arkadaşlar ben yakın zamanda Java, Python gibi yazılımlar kullanmaya başlayacağım da bana önereceğiniz hangi Linux olur?

Intel Celeron n2820.
4 GB RAM.
Intel HD Graphics.

Hafif GNU/Linux dağıtımlarından birisini kullanabilirsiniz:

• Lubuntu
  • Xubuntu
  • Linux Lite
  • Bodhi Linux
  • Void Linux
  • Puppy Linux
  • Tiny Core Linux
  • Trisquel
    • Trisquel Mini
  • gNewSense

İşiniz kodlama olduğu için makinenin olabildiğince sorun çıkarmaması gerek, bu durumda stabilite ana istem olmalı. Fedora da bir seçenek olabilirdi ancak düşük özellikli sistemler için çok da uygun olduğunu düşünmüyorum deneyimime bakarak. Linux Mint XFCE en uygun çözüm gibi duruyor.

Hocam sisteminiz Ubuntu'da sıkıntı çıkarabilir. Yaklaşık aynı sisteme sahibiz ve Ubuntu'dan Linux Mint 20'ye geçtim, gerçekten çok fark oldu. Siz de Linux Mint kullanabilirsiniz 😁

Geri
Yukarı