Kodlama için Linux dağıtımı önerisi

Debian Stable'ye KDE + 5.9 kernel yukle, 5 dakikada gider sistem.

Niye gitsin sistem, Debian kararlı + 5.10 sürümü backports depodan yükleyip kullanabilirsin. 5.9 çekirdek zaten öldü, yani desteği bitti, herhangi bir dağıtıma yüklemenin anlamı yok, bir güvenlik zaafiyeti yada hatası varsa kapatılmayacaktır. Debian kararlı + çekirdek 5.10 sürümü (daha doğrusu backports deposundaki çekirdeği), Bullseye tabanına geçmeden bayağı kullandım. Herhangi bir sorun yaşamadım.

Şu an Bullseye + Xfce 4.16 + Xanmod LTS kullanıyorum, oldukça keyifli bir deneyim sunuyor.

Niye gitsin sistem, Debian kararlı + 5.10 sürümü backports depodan yükleyip kullanabilirsin. 5.9 çekirdek zaten öldü, yani desteği bitti, herhangi bir dağıtıma yüklemenin anlamı yok, bir güvenlik zaafiyeti yada hatası varsa kapatılmayacaktır. Debian kararlı + çekirdek 5.10 sürümü (daha doğrusu backports deposundaki çekirdeği), Bullseye tabanına geçmeden bayağı kullandım. Herhangi bir sorun yaşamadım.

Şu an Bullseye + Xfce 4.16 + Xanmod LTS kullanıyorum, oldukça keyifli bir deneyim sunuyor.
Benim de aklıma geldi "Debian eleştirisi / dezavantajı anlatımı yapılırken hala @OzgunP hocam nasıl yok diye." :)

Cogu kiside karsilastim. 4.19'dan 5.9'a yukseltince adam akilli calismiyor. Bir de KDE'nin eski surumu olunca iyice batiyor sistem.

Neden çalışmasın, çekirdeğin ihtiyacı olan firmware paketi kurulan sistemle uyumlu glibc sürümü sadece. Backports deposundaki çekirdekler (ve diğer paketler) zaten kararlı depodaki bağımlılıklarla ve inşa ortamlarıyla derlenip depoya alınıyor. Çekirdeği backports depodan yükleyip, Nvidia sürücüsünü kararlı depodaki sürümde tutarsan elbet sorun yaşarsın. Bu tür 3. parti sürücüler de Backports deposundaki çekirdekle birlikte ve uyumlu olacak şekilde güncelleniyor, yani bu tür paketleri de backports deposundan kurarsan bir sorun olmaz. Tutup da kararlı sürüme, sid deposundan çekirdek kurmaya kalkarsan, en azından glibc (libc6) sürümü farkından dolayı sorun yaşayabilirsin. Backports deposu bu tür olasılıkları önlemek için var.

@OzgunP Sorun NVIDIA surucusunde degil. Zaten ben hic denemedim. Karsilastigim insanlarin da zaten NVIDIA ekran karti yoktu.

Ne tür sorunlar bilemiyorum, görsem bir yorum yaparım. Ama bunun bir genelleme çıkartacak kadar etkili bir şey olduğunu sanmıyorum. Belki çekirdek 5.9 sürüme özel bir sorun vardır, bu durumda bu çekirdeği kullanan her dağıtımda oluşmuş olabilir. Yine de çekirdek sürümündeki bir sorun, etrafından dolaşılması en kolay olanıdır. Sistemi eski çekirdekle açıp, sorundan kurtulmak mümkün olacaktır.

Geri
Yukarı