Kodlama/programlama ile uğraşmak istiyorum

Dengizek

Kilopat
Yer
Istanbul, Turkey
Daha fazla  
Arkadaşlar ben geleceğe dönük ve kendime yatırım yapmak amacıyla bu işle uğraşmak istiyorum. Biliyorum çok geniş çaplı bir konu bu ve kendi alanımın ne olduğu, tam olarak hangi sektörle uğraşmak istediğimi bilmeniz gerekecek. Dostlar ben üniversiteyi yurtdışında bir ülkede okuyacağım ve en geç 2 yıl içerisinde orada olacağım. Bilgisayar mühendisliği okuyacağım ve bunun için en az 1, 1.5 yıl vaktim var ve bu vakti programlama öğrenmeyle geçirmek istiyorum. Elektronik eşyalar ve bilgisayar oyunları için programlama yapmak istiyorum. Hangi programlama dilleri bu iki alan için uygun, oyun konusunda hangi oyun motorları hangi türler için uygun, 2D, 3D muhabbetleri vs. öğrenmek istiyorum, nereden başlayacağımı bilmiyorum. Lise de sayısal okudum, sayısal altyapım var matematiğim çok iyi olmamakla beraber genel olarak iyidir, bunların bana katkısı olur mu?
Ayrıca bunlarla ilgili ders alabileceğim Türkçe ve İngilizce kaynaklar var mıdır?
Arkadaşlar ben geleceğe dönük ve kendime yatırım yapmak amacıyla bu işle uğraşmak istiyorum. Biliyorum çok geniş çaplı bir konu bu ve kendi alanımın ne olduğu, tam olarak hangi sektörle uğraşmak istediğimi bilmeniz gerekecek. Dostlar ben üniversiteyi yurtdışında bir ülkede okuyacağım ve en geç 2 yıl içerisinde orada olacağım. Bilgisayar mühendisliği okuyacağım ve bunun için en az 1, 1.5 yıl vaktim var ve bu vakti programlama öğrenmeyle geçirmek istiyorum. Elektronik eşyalar ve bilgisayar oyunları için programlama yapmak istiyorum. Hangi programlama dilleri bu iki alan için uygun, oyun konusunda hangi oyun motorları hangi türler için uygun, 2D, 3D muhabbetleri vs. öğrenmek istiyorum, nereden başlayacağımı bilmiyorum. Lise de sayısal okudum, sayısal altyapım var matematiğim çok iyi olmamakla beraber genel olarak iyidir, bunların bana katkısı olur mu?
Ayrıca bunlarla ilgili ders alabileceğim Türkçe ve İngilizce kaynaklar var mıdır?
Konu hakkında bilgisi olan yok mu arkadaşlar?

Son düzenleme:
Phyton, Unity gibi yerlerden başlayabilirsin.
Ama mantığını anlamak için rpgmaker gibi programlar işine yarayabilir.
Youtube'da Unity ile alakalı gerçekten çok faydalı videolar gördüm. Türkçe kaynak garantisi veremem ama yabancı kaynak dolu.

YouTube'den derslere bakabilirsin ama eğer YouTube sana yetmezse, daha detay istiyorum falan dersen Udemy uygulamasına bakabilirsin, bir ton ders bulunmakta 30TL gibi fiyatlara.

Vallahi herkes istiyor, daha dun konusu acildi, ondan onceki gun de, ondan onceki de? Bi ara okumasilin derim.
Hocam haklısın, onlarca konu var bununla ilgili fakat herkesin altyapısı, alanı vs. farklı olduğu için ben de bana uygun olanı sormak istedim. Belki vardır ama ben elektronik cihazlar için dil soran görmedim.

Ben C ile başladım. YouTube'dan dersler izliyorum. Daha 2 ders tamamladım fakat işin mantığını yavaş yavaş kavrıyorum. İngilizcemin olması daha da yardımcı oluyor. Ek olarak 4 yaşımdan beri bilgisayarlar ile iç içe olduğum için pek yabancılık çekmiyorum nedense. Donanım alanında bilgim gayet yüksek o yüzden yazılımla bunu tamamlamak istediğim için başladım. Ayrıca kendimi geliştirmek de istiyorum. Bakalım ilerleyen süreçte neler olacak. Dersleri bitirdiğimde C diline tamamen hakim olacak mıyım göreceğiz.

Electromnik'te C en geçerli dil. Pic programlamada C ve Basic,
İki boyutlu uygulamalarda Basic tüm diğerlerini döver. (Basic için Türkçe kaynak bulamazsın)

Small Basic ev kullanıcılarına ve yeni başlayanlara hitab eder. .Net'e giriş için iyi bir başlangıç.

Geri
Yukarı