Programlama öğrenmek istiyorum

Eğer birkaç yıl önce de olsaydık sana C# ile başlamanı söylerdim fakat artık Python daha ön planda. Python ile başla.

İlerisinde ne ile devam ettireceğin sana kalmış. Hangi alanda projeler geliştirmek istiyorsun?

Örnek olarak mobil, masaüstü, web ve oyun programlama gibi şeyler olabilir. Ayrıca forumda bu konuda açılmış tonla konu var, girip bir bakmalısın.

Not: Ben ilk yazılıma başladığımda HTML ile başlamıştım sonra Visual Basic ile devam ettirdim fakat bu dil çok yetersiz kalıyordu. O yüzden C#'a yöneldim ve gerçekten de öğrenilmesi gereken bir dil olduğunu düşünüyorum. Web, mobil ve masaüstü uygulamaları geliştirmek mümkün.

İlk öğrendiğinde kaç yaşındaydın? Ben şimdi 15 yaşındayım C# öğrenmek istiyorum sen nasıl başlamıştın? Yardımcı olur musun?

İlk öğrendiğinde kaç yaşındaydın? Ben şimdi 15 yaşındayım C# öğrenmek istiyorum sen nasıl başlamıştın? Yardımcı olur musun?
Kardeşim benim ben 29 yaşındayım. Programlamaya lisede başladım. 130'dan fazla kurs aldım. BTK Akademi'ye 3 kez, Tobeto'ya 1 kez, ÇASGEM'e 1 kez hak kazandım. ÇASGEM'de Murat Yücedağ hocamdan 40 gün Full Stack .NET Core kursu aldım. Engin Demiroğ, Gencay Yıldız ve Murat Yücedağ hocam .NET'in startları. Ben diyorum ki Murat hocanın kitaplarını satın al C# olanları. Engin Demiroğ hocanın temel programlama ve OOP kurslarını izle. Bak özellikle interface, abstract ve class'ları iyi öğren. Öyle for döngüsü while dögüsü, if gibi temel şeyler zaten ilk okul çocuğu seviyesinde. Değer ve referans tipleri öğren ve ikisini birbirinden kesinen ayırt et. IoC(inversion of control) ve DI(dependency injection) çok önemli bu noktaya kadar anladığında gerisi çorap söküğü gibi gelecek. SOLID prensipleri ve diğer yazılım geliştirme prensiplerini öğren. OOP'yi oturttuktan sonra Backend tarafına geç. CQRS, Meditor, Chain of Responsibility, Unit of Work, Observer vs. gibi tasarım şablonları kesinen öğren. Ardından çok katmanlı mimari(n-tier architechture), soğan mimari(onion architechture), temiz kod mimarisi(clean code architechture) öğren. AOP öğren. Projelerdeki Core katmanını öğren. kodlama.io'daki kurslara bak ve ödevleri yap. Kendi kafan örneğin MHRS gibi veya basitte olsa forum sitesi gibi projeler yap. İnan ki zor değil. Pes etme yılma. Dediklerimi sırası ile öğren. Murat Yücedağ hocam tek bir alan seçip o alanda ilim tahsis edin diyor. Konuyu dağıtmayın ondan ona atlamayın diyor. Eğer gönlünde C# yatıyorsa öyle yap. Sonra iş verenler iş vermek istemiyor, öyle biraz ondan biraz şundan öğrenme, 1 şeyi tam öğren çünkü piyasada öyle isteniyor, bak ben hala iş bulamadım 29 yaşındayım ve millet benle alay ediyor. Bende hem Java hem .NET var. 2 başlık altında olunca ilerde iş vermezler. Tek bir alan üstüne ihtisas yapmak gerekiyor. Murat hoca bana öyle söyledi WhatsApp mesajı bile duruyor. Engin hocanın Udemy'ına bak. SQL bilmek her programcı için şarttır. Sorgulayan bir nesil istiyorsak çocuklarımıza SQL ve Big Data teknolojileri öğretmemiz şarttır.

Kardeşim benim ben 29 yaşındayım. Programlamaya lisede başladım. 130'dan fazla kurs aldım. BTK Akademi'ye 3 kez, Tobeto'ya 1 kez, ÇASGEM'e 1 kez hak kazandım. ÇASGEM'de Murat Yücedağ hocamdan 40 gün Full Stack .NET Core kursu aldım. Engin Demiroğ, Gencay Yıldız ve Murat Yücedağ hocam .NET'in startları. Ben diyorum ki Murat hocanın kitaplarını satın al C# olanları. Engin Demiroğ hocanın temel programlama ve OOP kurslarını izle. Bak özellikle interface, abstract ve Class'ları iyi öğren. Öyle for döngüsü while dögüsü, if gibi temel şeyler zaten ilk okul çocuğu seviyesinde. Değer ve referans tipleri öğren ve ikisini birbirinden kesinen ayırt et. IoC(inversion of Control) ve DI(dependency injection) çok önemli bu noktaya kadar anladığında gerisi çorap söküğü gibi gelecek. Solid prensipleri ve diğer yazılım geliştirme prensiplerini öğren. OOP'yi oturttuktan sonra Backend tarafına geç. CQRS, Meditor, Chain of Responsibility, Unit of Work, Observer vs. gibi tasarım şablonları kesinen öğren. Ardından çok katmanlı mimari(n-tier architechture), soğan mimari(onion architechture), temiz kod mimarisi(clean code architechture) öğren. AOP öğren. Projelerdeki Core katmanını öğren. Kodlama. IO'daki kurslara bak ve ödevleri yap. Kendi kafan örneğin MHRS gibi veya basitte olsa forum sitesi gibi projeler yap. İnan ki zor değil. Pes etme yılma. Dediklerimi sırası ile öğren. Murat Yücedağ hocam tek bir alan seçip o alanda ilim tahsis edin diyor. Konuyu dağıtmayın ondan ona atlamayın diyor. Eğer gönlünde C# yatıyorsa öyle yap. Sonra iş verenler iş vermek istemiyor, öyle biraz ondan biraz şundan öğrenme, 1 şeyi tam öğren çünkü piyasada öyle isteniyor, bak ben hala iş bulamadım 29 yaşındayım ve millet benimle alay ediyor. Bende hem Java hem .NET var. 2 başlık altında olunca ileride iş vermezler. Tek bir alan üstüne ihtisas yapmak gerekiyor. Murat hoca bana öyle söyledi WhatsApp mesajı bile duruyor. Engin hocanın Udemy'ına bak. SQL bilmek her programcı için şarttır. Sorgulayan bir nesil istiyorsak çocuklarımıza SQL ve Big Data teknolojileri öğretmemiz şarttır.

bilgisayar/yazılım mühendisliği okudunuz mu?

bilgisayar/yazılım mühendisliği okudunuz mu?
Hayır ben Niğde Endüstri Meslek Lisesi Web Programlama ardından Niğde Bor MYO Bilgisayar Programcılığı okudum. 2014'de mezun oldum. Lise zamanlarından bir görsel, sol tarafta duvarın dibinde gözlüklü bilgisayarcı tipi olan vatandaşım. O zamanlar lise 3'e gidiyordum. 🙂 En azından Yönetim Bilişim Sistemleri okuyabilseydim böyle olmazdı. Sen sen ol en az lisans(4 yıllık) bitir. Yoksa işler harap. Arkadaşlarımın yarısından çoğu uzman çavuş, ast subay, şok market, tamirci, kuruyemişçi vs. oldular. Kız öğrenci yoktu bizim okulda. 😂Abaza meslek olarak biliniyorduk.
188172260_10159133237683467_7332087731443939233_n (1).jpg

Hayır ben Niğde Endüstri Meslek Lisesi Web Programlama ardından Niğde Bor MYO bilgisayar Programcılığı okudum. 2014'te mezun oldum. Lise zamanlarından bir görsel, sol tarafta duvarın dibinde gözlüklü bilgisayarcı tipi olan vatandaşım. O zamanlar lise 3'e gidiyordum. 🙂 En azından Yönetim Bilişim Sistemleri okuyabilseydim böyle olmazdı. Sen sen ol en az lisans(4 yıllık) bitir. Yoksa işler harap. Arkadaşlarımın yarısından çoğu uzman çavuş, ast subay, şok market, tamirci, kuruyemişçi vs. oldular. Kız öğrenci yoktu bizim okulda. 😂Abaza meslek olarak biliniyorduk.
Eki Görüntüle 2127197

Anladım hocam 😄😄

Geri
Yukarı