Kodlar nasıl programa dönüşüyor?

Analitik zekamın yazılım için yeterli olup olmadığını nasıl anlayabilirim peki?

Bir problem düşün bu problemin iç problemleri olduğu düşün, bunu ne kadar hızlı ayırt edersen ve sorunları çözmek için çözüm bulursan bu analitik zekanın gelişmiş olduğunu gösterir. En kısa örnek bulmaca çözme hızın bile bunu belli edebilir. IQ ile karıştırmayın ikisi farklı şey. Analitik zeka sabit bir şey değildir. Problem çözdükçe gelişir.

Son düzenleme:
Analitik zekamın yazılım için yeterli olup olmadığını nasıl anlayabilirim peki?

Bir problem düşün bu problemin iç problemleri olduğu düşün, bunu ne kadar hızlı ayırt edersen ve sorunları çözmek için çözüm bulursan bu analitik zekanın gelişmiş olduğunu gösterir. En kısa örnek bulmaca çözme hızın bile bunu belli edebilir. IQ ile karıştırmayın ikisi farklı şey.

@Eray T haklı bir örnek vereyim ben. Mesela problemimiz bakkala gidip su alıp gelmek olsun. Bir kağıda yapılması gereken şeyleri sıralı bir şekilde yazmalısın örnek veriyorum;
1-ceketi giy.
2-kapıyı aç.
3-bakkala git.
4-suyu al.
5-eve gel.
Şimdi ben bakkala gidip su alma algoritmasını yazdım. Programımı çalıştırdım ama bir baktım ceketim yıkanıyor ve ceket yok ne oldu programım patladı demek ki başta ceketim var ise giy sorgusunu koymalıymışım.
1-ceketi kontrol et.
1a- temiz ise ceketi giy.
1b- kirli ise kazak giy.
2-kapıyı aç.
3-bakkala git.
4-suyu al.
5-eve gel.
Şimdi ilk komutu kontrol edip çözdük. Tekrar çalıştırdık fakat bu sefer de kapı kilitli çıktı, kapıyı açamadık. Demek ki neymiş kapı kilitliyse anahtarı alıp, kapı kilidini açmalıymışız. Bunu çözünce bakkalın açık olma durumu, kapalıysa başka markete gitme, yanımıza alınan para miktarı, gibi şeyleri kontrol ederek çözmemiz ve en son bakkala gidip gelirken "oluşacak tüm ihtimalleri" çözecek bir program yapmalıyız. Yani düşünüp inisiyatif alma yetisi olmayan bir robota bu komutları verince "şimdi ne yapacağım" diye düşünmeden tüm işlemi yapabilmeli.

Burada şuna dikkat etmelisin programları çalıştıracak cihazların kapasitesi belli yani sen her şeyi çılgınca kontrol edeyim hiç açık kalmasın diye uğraşırken bir bakmışsın yazdığın program bilgisayarın canını okuyor :D. Hani bazı oyunların optimizasyonu kötü olur hayvan gibi PC'ler bile kasar işte böyle şeylerin yaşanmaması için o dengeyi kurman gerekiyor. En basitinden deve kuşu algoritması diye bir şey var, eğer hatanın çözümü hatanın oluşturduğu zarardan daha maliyetli ise hata görmezden gelinir :D. Yani yılda 1 kere karşılaştığın hata için kontrol ekleyip sistemi yormaya ya da bunun için mesai harcayıp masraf yapmaya gerek yoktur :).

Peki yazılımla uğraşmak için çok iyi matematik şart mı?

Hayır hiç matematik bilmeseniz bile olur, bazı alanlarda matematiğe ihtiyaç yokken bazı alanlarda iyi bir matematik bilgisi gerekir bu tamamen çalışacagın alan ile ilgilidir ama matematik bilmen işleri kolaylaştırır.

Son düzenleme:
@Eray T haklı bir örnek vereyim ben. Mesela problemimiz bakkala gidip su alıp gelmek olsun. Bir kağıda yapılması gereken şeyleri sıralı bir şekilde yazmalısın örnek veriyorum;
1-ceketi giy.
2-kapıyı aç.
3-bakkala git.
4-suyu al.
5-eve gel.
Şimdi ben bakkala gidip su alma algoritmasını yazdım. Programımı çalıştırdım ama bir baktım ceketim yıkanıyor ve ceket yok ne oldu programım patladı demek ki başta ceketim var ise giy sorgusunu koymalıymışım.
1-ceketi kontrol et.
1a- temiz ise ceketi giy.
1b- kirli ise kazak giy.
2-kapıyı aç.
3-bakkala git.
4-suyu al.
5-eve gel.
Şimdi ilk komutu kontrol edip çözdük. Tekrar çalıştırdık fakat bu sefer de kapı kilitli çıktı kapıyı açamadık demek ki neymiş kapı kilitliyse anahtarı alıp kapıyı kilidini açmalıymışız, bunu çözünce bakkalın açık olma durumu, kapalıysa başka markete gitme, yanımıza alınan para miktarı, gibi şeyleri kontrol ederek çözmemiz ve en son bakkala gidip gelirken "oluşacak tüm ihtimalleri" çözecek bir program yapmalıyız. Yani düşünüp inisiyatif alma yetisi olmayan bir robota bu komutları verince "şimdi ne yapacağım" diye düşünmeden tüm işlemi yapabilmeli.

Burada şuna dikkat etmelisin programları çalıştıracak cihazların kapasitesi belli yani sen her şeyi çılgınca kontrol edeyim hiç açık kalmasın diye uğraşırken bir bakmışsın yazdığın program bilgisayarın canını okuyor :D. Hani bazı oyunların optimizasyonu kötü olur hayvan gibi PC'ler bile kasar işte böyle şeylerin yaşanmaması için o dengeyi kurman gerekiyor. En basitinden deve kuşu algoritması diye bir şey var, eğer hatanın çözümü hatanın oluşturduğu zarardan daha maliyetli ise hata görmezden gelinir :D. Yani yılda 1 kere karşılaştığın hata için kontrol ekleyip sistemi yormaya ya da bunun için mesai harcayıp masraf yapmaya gerek yoktur :).

Orada işte If Else devreye giriyor :D duruma göre değişmesi lazım sistem :D.
Hayır hiç matematik bilmeseniz bile olur, bazı alanlarda matematik e ihtiyaç yokken bazı alanlarda iyi bir matematik bilgisi gerekir bu tamamen çalışacagın alan ile ilgilidir ama matematik bilmen işleri kolaylaştırır.

Buna katılıyorum veri uzmanı olacaksanız eğer matematiğiniz iyi olmalıdır.

Geri
Yukarı