Kölelik ve eğitimin önemi

Enis00

Decapat
Daha fazla  
Merhaba herkese öncelikle şimdiden iyi olmayan Türkçem için özür dilerim. Biraz sinirliyim o yüzden içimi dökmek istedim. Fark ettiniz mi bilmiyorum ama şu an toplumdaki neredeyse herkes köle veya köle olma yolunda. Bu sabah annemle konuşurken içinde kalan, geriye dönüp yapma şansı olsa ne yapacağını sordum, okumak istediğini söyledi. Annemgilde Mahmut Efendi gibi kişileri dinleyen ve o dediklerini uygulayan biri, ben de Mahmut Efendi'nin kadınların okumasına karşı olduğunu ona rağmen neden o adamı dinlediğini sorunca bana hakaret etti annem. Benim haklı olduğumu bile bile kendine yediremedi. Bunun sebebi kölelik çünkü annem de babam da köle gibi yetiştirilmiş çocuklardı büyük ihtimal. O dede dediğim adamlar hayatında çocuklarının ne istediğini sormamışlardı büyük ihtimal. Sadece dedemin dedikleri olurdu evde büyük ihtimal. O yüzden annem ve babam da normal olarak gittikçe köleleştiler ve şu anki duruma geldiler. Burada ise eğitimin önemi ön plana çıkıyor. İleride çocuk sahibi olur muyum veya 30-35 yaşımda kadar yaşar mıyım onu bilemem ama eğer çocuk sahibi olursam onu köle gibi yetiştirmeyeceğim. Bana ailemin davrandığı gibi davranmayacağım. Biraz uzun olmuş olabilir. Sizin düşüncelerinizi de merak ediyorum. Konu hakkında eğer yazarsanız sohbet edelim alt tarafta.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sanada merhaba, bence yetiştirme konusunda haklısın çocuğunun istediğini yapmak (fazla şımartmamak şartıyla) çocuğunla eğlenmek vs. önemli bişey aile sevgisi çocuğa verilicek en önemli şeydir ama şahsen kendi adıma söylüyorum eğer zamanda geriye gidebilseydim ilkokulu da okumazdım (ortaokuldan itibaren dışardan okudum) nedenini sorucaksın; o ortama mağruz kalmakdan, okuldaki kişiliklerden, derslerden, ödevlerden en önemlisi eğitim sistemimizden memnun değildim, hala değilim bu yüzden çocuğum olsaydı okutmak istemezdim öğrenmesi gerekeni evde öğretirdim ha eğerki kendi isteği illaki okumak olsaydı da tabiki engel olmazdım ama yinede bence ailen için vs. de hayırlısı buymuş.

Sanada merhaba, bence yetiştirme konusunda haklısın çocuğunun istediğini yapmak (fazla şımartmamak şartıyla) çocuğunla eğlenmek vs. önemli bişey aile sevgisi çocuğa verilicek en önemli şeydir ama şahsen kendi adıma söylüyorum eğer zamanda geriye gidebilseydim ilkokulu da okumazdım (ortaokuldan itibaren dışardan okudum) nedenini sorucaksın; o ortama mağruz kalmakdan, okuldaki kişiliklerden, derslerden, ödevlerden en önemlisi eğitim sistemimizden memnun değildim, hala değilim bu yüzden çocuğum olsaydı okutmak istemezdim öğrenmesi gerekeni evde öğretirdim ha eğerki kendi isteği illaki okumak olsaydı da tabiki engel olmazdım ama yinede bence ailen için vs. de hayırlısı buymuş.
Kesinlikle eğitim sistemi,okul ortamı çok sıkıntı ama çocuğun da sosyalleşmesinin gerekli olduğunu düşünüyorum.

Kesinlikle eğitim sistemi,okul ortamı çok sıkıntı ama çocuğun da sosyalleşmesinin gerekli olduğunu düşünüyorum.
Tabiki ama illaki bir ortam bulunur. Akraba ortamı, aile içi aktiviteler, eski arkadaşlıklardan yaşıtı anlaşabilceği insanlar.... Mesela benim babamın iş arkadaşının çocuğu ile arkadaşım 😅 .

Standart TR insanı. Kendisi cehalet içinde yetişdi diye çocuğunu da öyle yetiştirmeye kalkıyorlar bu teknoloji çağında. Toplum bu yobazlığı üzerinden atmadığı sürece bir yere gelemeyecek.
Anlıyorum, cemaatlerin alakası nedir peki?
Cehaletin çıkış noktalarından biri de bu oluşumlar zaten. Hali hazırda din ile aklı yoğrulan milletin üzerine bunlarda tuzu biberi oluyor.

Geri
Yukarı