Kölelik ve eğitimin önemi

Cemaatin tarikatin iyisi, yerlisi, millisi falan olmadan hepsinin kapatılması gerektiğinin en iyi kanıtı bu durum. Siz bu cehaletten kurtulmuşsunuz hocam önünüze bakın ve ailenizle çok çatışmamaya çalışın derim.

Cemaatin tarikatin iyisi, yerlisi, millisi falan olmadan hepsinin kapatılması gerektiğinin en iyi kanıtı bu durum. Siz bu cehaletten kurtulmuşsunuz hocam önünüze bakın ve ailenizle çok çatışmamaya çalışın derim.
Teşekkür ederim yorumunuz için,denemeye çalışıyorum olmuyor bugün Türktelekom taahhüt fiyatı hakkında bilgi almak için müşteri hizmetlerini aradım ona bile azar işittim.

Standart TR insanı. Kendisi cehalet içinde yetişdi diye çocuğunu da öyle yetiştirmeye kalkıyorlar bu teknoloji çağında. Toplum bu yobazlığı üzerinden atmadığı sürece bir yere gelemeyecek.

Cehaletin çıkış noktalarından biri de bu oluşumlar zaten. Hali hazırda din ile aklı yoğrulan milletin üzerine bunlarda tuzu biberi oluyor.
Kesinlikle hak veriyorum size.

Anlıyorum, cemaatlerin alakası nedir peki?

Merak ettim herhangi bir cemaati mi savunacaksın?

Ayrıca, hepimiz bir şeylerin kölesiyiz zaten. Tümden gelirsek eğer, en başta para, sonra popülizm, din ve vicdan. Daha alt kısımlarda mahalle baskısı, millet ne der kaygısı. En altta da kendin varsın, otomatik olarak kendini kısıtlar insan. Geçmişte yaptıkları olsun, çevresinde gördükleri olsun. Bir çeşit savunma mekanizması kendince ama genelde dış etkenlerin uyarılarıyla kalıplaşmış bir kelepçe.
Gerçekten kim, hür iradesiyle var olabiliyor?

Çok haklısınız ama bu kadar genel konuşmayalım Risale-i Nur cemaati bildiğim kadarı ila para amacı gütmüyor.

Ben de nur cemaatine gittim, medreseler sorun değil ama asıl sıkıntı olan kısım, cemaatlerin yurtları. Yoksa çok iyi insanlar tanıdım orada. Yurtlar sadece para amacıyla kuruluyor ve türlü türlü olaylar dönüyor.

Merak ettim herhangi bir cemaati mi savunacaksın?

Ayrıca, hepimiz bir şeylerin kölesiyiz zaten. Tümden gelirsek eğer, en başta para, sonra popülizm, din ve vicdan. Daha alt kısımlarda mahalle baskısı, millet ne der kaygısı. En altta da kendin varsın, otomatik olarak kendini kısıtlar insan. Geçmişte yaptıkları olsun, çevresinde gördükleri olsun. Bir çeşit savunma mekanizması kendince ama genelde dış etkenlerin uyarılarıyla kalıplaşmış bir kelepçe.
Gerçekten kim, hür iradesiyle var olabiliyor?
Şahsen ben kendimi bi cemaate mensup görmüyorum, ilim amaçlı bazı kitapları okuyorum o kadar.
Kölelik meselesine gelirsek de evet millet ne der konusu, para vs olabilir ama insanın kendi isteği ile ibadet etmesi, vicdanına göre davranmasını kölelik olarak görmüyorum. ☺️

Ben de nur cemaatine gittim, medreseler sorun değil ama asıl sıkıntı olan kısım, cemaatlerin yurtları. Yoksa çok iyi insanlar tanıdım orada. Yurtlar sadece para amacıyla kuruluyor ve türlü türlü olaylar dönüyor.
Risale-i Nurlarda bir sıkıntı yok lakin sırf o kitap üzerine yurtların kurulması kitabın, yazarın yüceltilmesi hiç hoş kabul edilebilcek bişey değil bence. Evet arada iman tazelemek istersin okursun, aklına takılan bişey olur okursun veya her hafta birinin evinde toplanıp okunabilir ama yurtlar bana da biraz ileri gibi geliyor.

Şahsen ben kendimi bir cemaate mensup görmüyorum, ilim amaçlı bazı kitapları okuyorum o kadar.
Kölelik meselesine gelirsek de evet millet ne der konusu, para vs olabilir ama insanın kendi isteği ile ibadet etmesi, vicdanına göre davranmasını kölelik olarak görmüyorum. ☺️

Bu cemaat hocalarının peygamber gibi görülmesi çok büyük bir sıkıntı. Mesela nur cemaati risaleyi kurandan daha fazla okuyor. Bediüzzamanı Hz Muhammed'den daha fazla anıyorlar.

Memleketim dolayısıyla bir sürü cemaat ile içli dışlı olmuşluğum var, mesela mahmud efendi cemaatinde herhangi bir konuda kurana bakılmıyor, hocalara soruluyor. Caiz mi? Değil mi? Diye.

Menzil cemaati fahiş fiyattan ürün satıyor.
Annem menzil cemaatinin dergahına giderdi, ben de o zamanlar çok küçüktüm onunla giderdim bazen bana oradan kek alırdı. Ve o zamanlar normal bir pop kek 25 kuruş iken oradaki markasını hiç duymadığım kalitesiz kek 2 liraydı. Şimdi pop kek 3 lira olduğuna göre o kek 25 lira olmuştur. :D Anneme neden bu kadar pahalı diyordum, bazen okunmuş diyordu, bazen de olsun oğulum sevaptır diyordu.

Yeni konular

Geri
Yukarı