Kötü lisenin dezavantajları nedir?

Kimse seni ise alırken liseni sormuyor.

Kötü lisenin sana 3 dezavantajı olur:
  1. Başarısız çevre. Ki en büyük problem bu. Çalışmayan, serseri olarak da tabir edilen boş kesim. Çevren ve arkadaşların bunlardan oluşmaya başlar, onlara benzersin.
  2. Kötü öğretmenler. Seni okutmaktan, belli bir dersten soğutabilir. Sana katkı saglayamayabilirler, öğretmekte başarısız olabilirler.
  3. Disiplin.

Hayır diyenlere katılmıyorum. Bence lise önemli(yks açısından) , kendim fen lisesinde son sınıfım oradan biliyorum. Bir fen lisesi ile daha düşük Anadolu lisesi arasında hem ortam hem öğretmen hem de size bakılan göz farklı oluyor. Öğretmen kalitesi daha yüksek oluyor fen liselerinde, bunu bizzat müdürle konuşmuştuk. Ama tabii ki kötü liseye gittim diye güzel üniversiteye gidemicem diye bir şey yok, çalışırsanız her şeyi başarırsınız, iyi lisenin avantajı daha kaliteli bir eğitim ve daha kaliteli bir ortam.

Merhaba, LGS'den 370 aldım. Normalde denemelerden 430 üzeri alıyordum fakat stres yaptığım için çuvalladım. Sonuç olarak kötü bir liseye yerleştim.
1- sizce kötü bir lise iş kariyerine çok etki eder mi?
2- kötü bir liseye gittiğim için iyi bir üniversiteye gitme ihtimalim düşük mü?
3- kötü bir lisede okuduğum için yurtdışındaki üniversitelere gitme ihtimalim düşük mü?(bilinmeyen bir lise olduğu için beni almayabilirler mi?)

Sadece oradaki kişiler kötü olabilir. Onun dışında kötü liseden çıkıp iyi bir üniversite'ye geçen insanlar var, hatta iyi bir yere gelen bile.

Kimse seni ise alırken liseni sormuyor.

Kötü lisenin sana 3 dezavantajı olur:
  1. Başarısız çevre. Ki en büyük problem bu. Çalışmayan, serseri olarak da tabir edilen boş kesim. Çevren ve arkadaşların bunlardan oluşmaya başlar, onlara benzersin.
  2. Kötü öğretmenler. Seni okutmaktan, belli bir dersten soğutabilir. Sana katkı saglayamayabilirler, öğretmekte başarısız olabilirler.
  3. Disiplin.

Bu arkadaşımız çok güzel açıklamış, olay bundan ibaret. Sizin serseri tabirli kişilerden uzak durup, sizin gibi hedefleri olan insanlar illaki vardır, onlara yakın olmaya çalışın. Öğretmen farkını da evde oturup adamakıllı çalışarak kapatırsınız, YouTube büyük avantaj. Ama eğer serseri tabirli kişilerle yakınlaşırsanız ip yavaş yavaş elinizden kayar. Sonra 12ye gelince ben ne yaptım dersiniz.

@Hakooo kesinlikle. İnsanımızın anlamak istemediği noktalardan birisi de bu.

Sen 500 TL’ye cig kofte yediğinde cig kofteye para vermiyorsun. Cig köfteye 25 TL, kalan 475 TL’yi ise bir çiğ köfteye 500 TL verebilecek insanların arasında olmak icin veriyorsun.

Lise de böyle. İyi bir lise sana en önemli olarak başarısını ve çalışkanlığını kanıtlamış akran çevresi sunuyor. Büyükler tarafından göreceğin muameleyi belirliyor. Bunların hepsi çiğ köfte örneğiyle aynı. Üniversite de tamamen bu.

Hayat bu. Sen puanlarla, paralarla belli bir çevreye hak kazanıyorsun.

Merhaba, LGS'den 370 aldım. Normalde denemelerden 430 üzeri alıyordum fakat stres yaptığım için çuvalladım. Sonuç olarak kötü bir liseye yerleştim.
1- Sizce kötü bir lise iş kariyerine çok etki eder mi?
2- Kötü bir liseye gittiğim için iyi bir üniversiteye gitme ihtimalim düşük mü?
3- Kötü bir lisede okuduğum için yurtdışındaki üniversitelere gitme ihtimalim düşük mü?(bilinmeyen bir lise olduğu için beni almayabilirler mi?)
Ya tek eksisi iyi liselerde arkadaş ortamın çalışkan olur mecburen sende daha çok çalışırsın kötü liselerin eksiside bunun olmaması.

3- Kötü bir lisede okuduğum için yurtdışındaki üniversitelere gitme ihtimalim düşük mü?(bilinmeyen bir lise olduğu için beni almayabilirler mi?)
1.Etki edecek bir etken göremiyorum.
2.YKS sınavındaki çabana bağlı.
3.Düşük değil istersen meslek lisesinde oku değişen bir şey olmaz.

Kötü lisede okuyacaksın diye kötü bir Üniversiteye yerleşmezsin. Eğer yerleştiğin lisenin ortamına uymazsan ( kötü alışkanlıklar vb) çalışmalarını düzenli şekilde ilerletirsen çok güzel Üniversitelere yerleşirsin.

Dostum lise 2'de (10. sınıfta) bölüm tercihi yapacaksınız. Daha iyi bir liseye geçebilirsin. Ben Ankara'nın açık ara en kötü lisesinde 1 yıl geçirdikten sonra en iyi Anadolu liselerinden birine girmiştim.

Dostum lise 2'de (10. sınıfta) bölüm tercihi yapacaksınız. Daha iyi bir liseye geçebilirsin. Ben Ankara'nın açık ara en kötü lisesinde 1 yıl geçirdikten sonra en iyi Anadolu liselerinden birine girmiştim.

Hocam öyle bir şey mümkün mü? Ben nakil yaparken 1 puan fark olan liseye bile geçemedim. LGS'deki taban puanın altındaysanız okul değişikliği olmuyor diye biliyorum. En azından son 3 yıldır böyle. Sistem değişmiş.

Geri
Yukarı