Kötülük doğuştan mı gelir?

Teşekkürler

İnsan bio-psiko-sosyal bir varlık olduğuna göre, - her nasıl tanımlanıyorsa artık - "kötülüğün" kaynağının da üç farklı etkenin bileşimi olduğunu söyleyebiliriz. Ben bu üç eksenden birini temel alan anlayışları sırasıyla, biyolojist, psikolojist ve sosyolojist olarak görüyorum. Kompleks sistemler ise, tek bir etkene indirgenemeyecek kadar karmaşıktır.

Bu bence neyin iyi neyin kötü olduğunun kişilere göre farklı algılanmasından doğuyor. Kötü olduğunu bile bile kötülük yapmayı bir tür hastalık olarak görüyorum.

Aslında kötülük yaratılışımızdan geliyor olabilir. Her din kitaplarında olduğu gibi şeytan veya iblis deriz kötü bir taraf olur. Bence insanoğlunun yaratılışından gelebiliyor olabilir. Adem ile Havva zamanında kötülük başlamıştı. Kilise gezisinde rehber anlatmıştı.

Kötülük geçmişten, genetikten gelir diye düşünüyorum. Yani doğuştan gelir herkese şu anda.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…