Köye internet çekmenin maliyeti nedir?

Coderman128

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Şehrin uç noktası ile köye kadar 9.5 KM yol var. Telekomla anlaşma yapıp fiber ya da VDSL çekmenin maliyeti ne olur? 100 binden az ise köylüler arasında para toplayıp getirelim diyoruz da.

Şehrin uç noktası ile köye kadar 9.5 KM yol var. Telekomla anlaşma yapıp fiber ya da VDSL çekmenin maliyeti ne olur? 100 binden az ise köylüler arasında para toplayıp getirelim diyoruz da.
Hocam eğer ev telefonunuz varsa telefon hattı üzerinden internet bağlatabilirsiniz. Ama çok sağlıklı bir bağlantı olmuyor. Hiç yoktan iyidir.

Ben yaklaşık üç ay önce saha müdürüne gittiğimde kutu maliyetine 200,000 kablolara 15,000 demişlerdi. Hiç altyapı bulunmayan bir yere daha farklı fiyatlar da çıkabilir.

Son düzenleme:
Yeni apartmanlarda falan belirli bir kişi sayısı üzerinde başvuru olursa telekom ekipleri ücret talep etmeden alt yapı çalışmasını kendileri yapıyor diye biliyorum. Mesafe de çok uzun değilmiş köy halkı olarak talep ettiğinizde işiniz çözülür diye düşünüyorum. Bireysel olarak işini çözmek istersen telekomun magneti var. Turkcell superbox gibi ve ucuz. Download ve upload hızı falan da iyi ama online oyunda ping yapıyor.

@Big Sumak hocam bazen olmuyor. Gariptir 1-2 ay evvel İstanbul'da bir yerden geçiyordum, bana yakın bir yerden. Tahta elektrik direklerinin üstüne asarak fiber optik kablo sağlıyorlardı. Çalışma falan vardır deyip gene pek ihtimal vermedim ama bayağı şaşırdım. Bayramda gene oradan geçtim, kablolar hâlâ duruyordu ve derlenip toplanmıştı. Forumda insanlar kendini yırtıyor 100Mbps internete ulaşayım diye, adamlar tahta elektrik direğine fiber döşüyorlar. Şaştım kaldım.

Kablolarin calinma ihtimalini de goz onunde bulundurun. Ulkemizin insanlarina masallah, yolda b*k bulsalar calarlar.
Direk üzerinden fiber getirme gibi birşey varsa fiber kablolar zaten para etmiyor ama bakır olursa orasını bilmem. Genelde elektrik çarpma ihtimaline karşı girmezler o topa.

Ben yaklaşık üç ay önce saha müdürüne gittiğimde kutu maliyetine 200,000 kablolara 15,000 demişlerdi. Hiç altyapı bulunmayan bir yere daha farklı fiyatlar da çıkabilir.
Aşağı köyde altyapı var ama nedir bilmiyorum bizde hiç yok. Baz istasyonu bile yok. Şehire yakın olduğundan şans eseri çekim sağlıyor.

Direk üzerinden fiber getirme gibi birşey varsa fiber kablolar zaten para etmiyor ama bakır olursa orasını bilmem. Genelde elektrik çarpma ihtimaline karşı girmezler o topa.

Aşağı köyde altyapı var ama nedir bilmiyorum bizde hiç yok. Baz istasyonu bile yok. Şehire yakın olduğundan şans eseri çekim sağlıyor.
E aşağı köyden çeksinler?

Hocam ben kac kisiden duydum ve kac kere internette gordum telefon, internet kablolarinin calindigini.

Geri
Yukarı