Kokoreçin tadı nasıl?

1 yerde tadına baktım ve hiç beğenmedim. Başka bir mekanda geçenlerde tekrar baktım ve iyi gibiydi. Yani yediğiniz yer fark ettirecektir.

Adı duyulmamış seyyar yerde az malzemeli yersen muhtemelen sevmezsin, bölgendeki yerel yorumlara bakarak en beğenilen kokoreç satan yere giderek deneyebilirsin. Soruyu yanıtlarsam, çok beğeniyorum.

madem sordun, ilk koko maceramı anlatayım:
on yıl olmuştur, bir köftecimiz vardı. mükemmel köfte yapardı, o tarafa işim düşünce uğramadan dönmezdim. bir gün artık kokoreç de yaptığından bahsetti, ben de hiç yememiştim daha önce. iyi dedim, getir. ve koko maceram başlamış oldu.

kokoreç geldi, ısırdım, inceden b...k tadı var, dikkatli koklayınca kokusu da geliyor. allah allah dedim millet bunu mu yiyor. usta geldi, şöyle kusura bakma, böyle telafi edelim derken yine köfte yiyip çıktım.

aradan birkaç yıl geçti yine, benim köfteci zorunlu emekli olup devrettiği için aynı güzergahta sakin bir yer ararken güncel kokocuma denk geldim. kokosuna güveniyordu, ben de ilk koko maceramı anlattım, gitti tek çekimlik koko getirdi; burundan çektim ve evet, o koku yoktu, harikaydı. ardından kokomu aldım, tadı da mükemmeldi. yılmamış ve başarmıştım, mükemmel kokoyu bulmuştum...

madem sordun, ilk koko maceramı anlatayım:
on yıl olmuştur, bir köftecimiz vardı. mükemmel köfte yapardı, o tarafa işim düşünce uğramadan dönmezdim. bir gün artık kokoreç de yaptığından bahsetti, ben de hiç yememiştim daha önce. iyi dedim, getir. ve koko maceram başlamış oldu.

kokoreç geldi, ısırdım, inceden b...k tadı var, dikkatli koklayınca kokusu da geliyor. allah allah dedim millet bunu mu yiyor. usta geldi, şöyle kusura bakma, böyle telafi edelim derken yine köfte yiyip çıktım.

aradan birkaç yıl geçti yine, benim köfteci zorunlu emekli olup devrettiği için aynı güzergahta sakin bir yer ararken güncel kokocuma denk geldim. kokosuna güveniyordu, ben de ilk koko maceramı anlattım, gitti tek çekimlik koko getirdi; burundan çektim ve evet, o koku yoktu, harikaydı. ardından kokomu aldım, tadı da mükemmeldi. yılmamış ve başarmıştım, mükemmel kokoyu bulmuştum...
vallaha kokoreç yicem şimdi bu saatte petrolde kokoreççi var gidip tam ekmek alacam şimdi öyle bi anlattınki canım çekti sağol bu arada hikayen müq önerin için tışk..

Kokoreç baharat, etin yağı ve yumuşaklığını ekmeğin çıtırlığı ile birleştirince güzel gelen bir yiyecek. Her yerde keyfine varamazsın. Sokakta yapılanı da iyidir ancak belli yerler var, İstanbul Karaköy'de miydi Beşiktaş mıydı şimdi hatırlamıyorum (hiçbir zaman ayık yemediğimden o bölgede) arabada bir kokoreççi amca vardı, 8 ay çalışır 4 ay çalışmazdı mesela, her akşam önünde kuyruk olurdu ve biterdi tadı.

Ayrıca domatesli/biberli veya sade diye iki tipi dışında saçmalanmış halleri de mevcut.

Mesela Tavas Bağlı Kokoreç google ve Milor bey için çok başarılı olarak adlandırılır, sülalem de sever ancak ben o kadar bayılmıyorum. Benim kokoreççim ayrı. Hayatımda yediğim en iyi kokoreç ise İzmir-Denizli yolunda Kuyucak girişinde, arasıra yolumun üstündeyse uğrarım veya bazen kuzenleri toplar gideriz.

Aynı şey Şırdan için geçerli, baharat dengesi, pişimi olmadan bir şeye benzemez.

Geri
Yukarı